top
بهترین روش های ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده

بهترین روش های ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده

زمان مطالعه: 8 دقیقه

34

زمانیکه گوشی موبایل یا تبلت شما گم شده و یا به سرقت می رود، اولین سوالی که احتمالا به ذهن شما می رسد نحوه ردیابی گوشی سرقتی است. برای ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده چه کاری باید انجام داد؟ چه روش هایی برای ردیابی گوشی وجود دارد؟ کدام روش ردیابی گوشی بهتر و سریعتر به نتیجه می رسد؟

مهمترین نکته در زمان سرقت گوشی و یا گم شدن آن، داشتن آگاهی است و این آگاهی است که در زمان حادثه به کمک شما آمده و به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

در این مقاله تمام روش های ردیابی گوشی که در هنگام بروز حادثه سرقت و یا گم شدن گوشی می توانند کمک کننده باشند را آورده ایم. هر کدام از این روش ها بسته به موقعیت، می توانند عملکردی مثبت برای شما داشته باشند.

نکته حائز اهمیت در تمام این روش ها این است که، در صورت استفاده از هر روش، شما می توانید، مشخصات دستگاه را برای جلوگیری از سوءاستفاده ها و اتفاقات بعدی در سامانه کشوری همیاب 24 ثبت نمایید. از طریق ثبت در این سامانه، علاوه بر فعال شدن ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع رسانی کشوری به اصناف سراسر کشور، کلانتری ها و بازرسی های مرزی از خرید و فروش و خروج دستگاه شما از مرزهای کشور جلوگیری می شود و همینطور کالای شما در بین کالاهای پیدا شده سراسر کشور و کلانتری ها جستجو شده و به اطلاع شما می رسد.

همیاب ۲۴ سامانه ردیابی گوشی، تبلت و لپ تاپ

ردیابی گوشی اندروید

در ردیابی گوشی اندروید رایج ترین روش، ردیابی گوشی اندروید از طریق جیمیل می باشد. در این روش شرایطی را باید از قبل پیش بینی کرده باشید. این شرایط شامل: فعال کردن جیمیل روی گوشی اندرویدی، فعال کردن دسترسی به اینترنت و فعال کردن مکان یابی گوشی می‌باشد. حال برای آموزش کامل این روش، مطلب ردیابی گوشی از طریق جیمیل را بخوانید. اگر قصد دارید اختصاصا با ردیابی گوشی سامسونگ نیز آشنا شوید، مطلب 4 روش ردیابی گوشی سامسونگ را بخوانید.

ردیابی گوشی اپل

برای ردیابی گوشی آیفون می توانید از قابلیت مهمی که این پلتفرم در اختیار شما قرار داده است بهره مند شوید. از طریق قابلیت Find My iPhone به معنی ” آیفون من را پیدا کن!” شما می توانید گوشی آیفون خود را ردیابی کنید. در کنار این قابلیت کاربردی می توانید در صورتیکه گوشی شما هنوز به اینترنت متصل باشد، برای گوشی خود پیام ارسال کنید و یا اطلاعات خود را جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از راه دور پاک نمایید. برای آموزش کامل این روش مطلب راهنمای کامل ردیابی گوشی آیفون را بخوانید.

ردیابی گوشی خاموش

شاید شما هم یکی از مالباختگان گوشی های هوشمند باشید که به تازگی سارقین آن را دزدیده اند، و حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که با توجه به این مساله که سارقین بعد از سرقت گوشی را خاموش می کنند، آیا ردیابی گوشی خاموش امکان پذیر است؟ برای دریافت پاسخ این سوال مطلب آیا ردیابی گوشی و سیم کارت خاموش امکان پذیر است را بخوانید.

حتما بخوانید: چگونه به گوشی خاموش زنگ بزنیم؟

روش های ردیابی گوشی از طریق IMEI:

روش هایی که در ادامه ذکر می شوند، روش هایی هستند که برای ردیابی گوشی از شماره IMEI آن استفاده می کنند:

1- ردیابی گوشی همراه اول

جهت ردیابی گوشی مفقودی یا دزدیده شده خود از طریق اپرتور همراه اول می توانید، از سرویس هایی که این اپراتور بدین منظور ارایه داده است استفاده نمایید. برای استفاده از این سرویس ابتدا باید برای سوازاندن سیم کارت فعال روی گوشی اقدام نمایید. سپس شماره IMEI گوشی که بر روی جعبه گوشی مندرج شده را از طریق خطوط همراه اول، با یکی از روش های زیر ارسال و سرویس ردیابی گوشی همراه اول را فعال نمایید.

 1. ارسال شماره IMEI گوشی از طریق شماره گیری کد # شماره سریال *۲۱۴۱* ۱۱۱*
 2. از طریق سامانه جامع پیامکی خدمات همراه اول با ارسال ۲۱۴۱ به شماره ۱۱۱

سامانه ردیابی گوشی همراه اول تا ۱۰ روز پس از دریافت شماره سریال، به جستجوی گوشی مفقود شده می پردازد و در پایان نتیجه را به اطلاع مشترک می رساند. در صورت عدم موفقیت، مشترک باید برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب ردیابی گوشی سرقتی ویژه مشترکین همراه اول را مطالعه کنید.

2- ردیابی گوشی ایرانسل

شرکت ایرانسل سامانه پیامکی #۶۱۰۱* را جهت ردیابی گوشی های مفقودی/ سرقتی در اختیار مشترکان قرار داده است.
جهت ردیابی گوشی مفقودی/مسروقه خود از طریق این سامانه باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- ابتدا درخواست مسدودی یا سوزاندن سیم کارت فعال روی گوشی گمشده یا دزدیده شده را به اپراتور خود بدهید.

۲- ۵ روز پس از مسدود شدن خط، کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره‌گیری نمایید. نتیجه ردیابی پس از ۴۸ ساعت برای شما ارسال خواهد شد.

۳- در صورت مثبت بودن نتیجه ردیابی، شما می توانید سایر مراحل را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید و در صورتی که نتیجه ردیابی شما منفی بود، باید حداقل ۵ روز پس از دریافت پیامک اول مجدداً درخواست ردیابی خود را ثبت کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب نحوه ردیابی گوشی سرقتی توسط اپراتور ایرانسل را مطالعه کنید.

3- ردیابی گوشی رایتل

برای ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده از طریق اپراتور رایتل، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی ابتدا نسبت به مسدود کردن سیم‌کارت اقدام نمایید.
۲- شماره IMEI دستگاه خود را به سرشماره ۶۱۰۱ پیامک کنید.

3- پس از ثبت موفق شماره سریال از شما درخواست می‌شود تا در صورتی‌که در زمان مفقودی دستگاه از سیم‌کارت رایتل استفاده می‌کردید شماره‌ آن را ارسال و در غیر اینصورت، عدد ۰ را ارسال فرمایید.

4- سپس باید یکی از بازه‌های زمانی اشاره شده در زیر را جهت ردیابی دستگاه خود انتخاب کنید:

عدد ۱: از ۱۰ روز گذشته تا ابتدای روز جاری (هزینه ۱۰۰۰ ریال)
عدد ۲: از ابتدای روز جاری تا ۱۰ روز آینده (هزینه ۱۰،۰۰۰ریال)
عدد ۳: از ۱۰ روز گذشته تا ۱۰ روز آینده (هزینه ۱۱،۰۰۰ ریال)

توجه با ارسال عدد ۱ نتیجه ردیابی بعد از ۲۴ ساعت برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی‌که عدد ۲ یا ۳ را انتخاب کنید هر زمان که نتیجه ردیابی مثبت شود، به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد و در صورت منفی بودن حداکثر بعد از ۱۰ روز پاسخ اعلام می‌شود.

۵- بعد از کسر هزینه، درخواست شما جهت ردیابی در سیستم ثبت خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب ردیابی گوشی سرقتی | مفقودی- رایتل را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید…
اگر می‌خواهید که شکایت سرقت را به طور اینترنتی ثبت کنید مقاله ثبت شکایت کیفری سرقت به صورت اینترنتی را مطالعه نمایید.

4- ردیابی گوشی سرقتی در سامانه کشوری همیاب 24

سامانه همیاب ۲۴ با حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و با همکاری اصناف و کلانتری های سراسر کشور، در خصوص تسهیل و تسریع فرآیند ردیابی، بستری مناسب فراهم کرده است.

اگر گوشی شما گم شده و یا به تازگی به سرقت رفته است، با همیاب۲۴ دیگر نگران نباشید. این سامانه از طریق همکاری با اپراتورها، دادگستری ها، کلانتری ها و اصناف موبایل و کامپیوتر سراسر کشور به سرعت و از راه قانونی گوشی گمشده یا سرقت شده شما را ردیابی می کند.

جهت فعال شدن فرآیند ردیابی گوشی، شماره IMEI گوشی را در سامانه کشوری همیاب۲۴ ثبت نمایید تا ردیابی گوشی گمشده یا سرقتی شما فعال گردد. از این طریق علاوه بر ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع رسانی کشوری از خرید و فروش و خارج شدن گوشی از مرزهای کشور جلوگیری می شود، بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور، کلانتری ها و بازرسی های مرزی جستجو شده و به شما اطلاع داده می شود. برای اطلاع از فرآیند ردیابی در سامانه همیاب ۲۴ مطلب ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده با همیاب ۲۴ چطور انجام می‌شود؟ را مطالعه کنید.

ویژگی دیگر همیاب۲۴ امکان استعلام رجیستری گوشی و استعلام سرقتی گوشی می باشد. در هنگام خرید کالای دیجیتال، تنها با یک استعلام شما می توانید علاوه بر اطلاع از سرقتی نبودن گوشی، از رجیستر بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید و ناخواسته مرتکب جرم خرید یک گوشی سرقتی نشوید.

سوالات متداول:

نحوه مسدود کردن و یا سوزاندن سیم کارت ایرانسل، همراه اول و رایتل

با توجه به نوع سیم کارت خود به یکی از لینک های زیر بروید:

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید

4.7/5 - (119 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفا کد را در کادر وارد کنید

دیدگاه شما کاربران عزیز

 1. باسلام ببخشید گوشی من الان دوروز گمشده روشنم هست ولی پیداش نمیکنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  0
  1. با سلام دوست عزیز بابت این اتفاق متاسفیم در لینک زیر اقدام به ثبت مشخصات گوشی سرقتی خود بفرمایید و ردیابی آن را فعال کنید تا هرزمان در گوشی سرقتی شما سیم‌کارتی قرار گرفت ردیابی شده و از طریق پیامک و تماس تلفن گویا به شما اطلاع داده شود
   همیاب24 سامانه استعلام و ردیابی کالاهای دیجیتال سرقتی/مفقودی. https://hamyab24.ir/l/xp

   0
 2. گوشی من روشن هست و اینترنتش فعاله ولی لوکیشن گوشی فعال نیست مونده بین هزاران پالت توی شرکت بنظرتون راهی هست از دور لوکیشن اونو روشن کنم با جیمیل؟

  1
  1. سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه در حال حاضر این مورد امکان پذیر نمیباشد

   0
 3. سلام خدمت دوستان ، من گوشی نو گم کردم ( توی تاکسی جا گذاشتم ) گوشی آک بند هست کاغذ خرید هم باهاش بوده ، سریال گوشی رو دارم می تونم برم شکایت کنم ؟ گوشی رو پس می دن
  طرف میتونه ادعا کنه گوشی ماله خودش هست یا نه
  3 ماه گذشته از حادثه

  0
  1. با سلام دوست عزیز بابت این اتفاق متاسفیم در لینک زیر اقدام به ثبت مشخصات گوشی سرقتی خود بفرمایید و ردیابی آن را فعال کنید. امیدواریم که به زودی ردیابی شود فقط ممکن است اثبات مالکیت گوشی در دادگاه برایتان کمی سخت باشد. بنابراین پیشنهاد میکنیم که در اداره اگاهی هم ثبت سرقت نمایید.
   لینک ثبت کالای دیجیتال سرقتی در سامانه همیاب24 : https://hamyab24.ir/l/eg

   1
  1. با سلام دوست عزیز بابت این اتفاق متاسفیم در لینک زیر اقدام به ثبت مشخصات گوشی سرقتی خود بفرمایید و ردیابی آن را فعال کنید تا هرزمان در گوشی سرقتی شما سیم‌کارتی قرار گرفت ردیابی شده و از طریق پیامک و تماس تلفن گویا به شما اطلاع داده شود
   لینک ثبت کالای دیجیتال سرقتی در سامانه همیاب24 : https://hamyab24.ir/l/eg

   1
 4. سلام بنده مغازه دار هستم وگوشی دسته دوم زیاد میخرم قبلش از همیاب استعلام میگیرم با این کار سه بار مژدگانی گرفتم خواستم بدونم کسی از قضایی شکایت کرده باشه ولی تو همیاب ثبت نکرده باشه من از همیاب استعلام بگیرم بازم مشخص میکنه که سرقتی هست یا نه؟

  2
  1. با سلام دوست عزیز قدردانی صمیمانه داریم از همکاری با ارزش شما. خیر اما پس از سرقت و مراجعه مالباخته به کلانتری راهکار ردیابی یعنی همیاب24 به مالباخته معرفی و راه‌های ثبت سرقتی به ایشان آموزش داده خواهد شد.

   0
 5. سلام خسته نباشید گوشیم حدود ۱سال پیش دوزدیدن ازم خفتم کردن شکایت کردم تو ساید همتا هم اعلام سرقت کردم تا الان پیدا نشده میخواستم بدونم سارق تو گوشیم سیم‌کارت نگذاشته تا الان ولی صدرصد از وای فای استفاده میکنه راهی نیست که ردیابی بشه گوشیم یعنی به مودم یا وای فای کسی وصل بشه نمیشه ردیابی کنید جواب بدین ممنون میشم

  2
  1. با سلام دوست عزیز خیر متاسفانه این امکان وجود ندارد اما ماهیت اصلی گوشی موبایل و استفاده از آن به یک مودم یا wifi بسته نیست و هدف اصلی سارقان سود مالی است که در اولین فرصت گوشی سرقتی را میفروشند و پس از استفاده خریدار ردیابی شده و از طریق سامانه همیاب24 ردیابی خواهد شد.

   3
 6. سلام میخواستم بدونم وقتی یه گوشی ردیابی میشه مکانش ردیابی میشه یا مالک سیمکارتی که داخل گوشی گذاشته میشه باید جواب پس بده

  4
  1. با سلام دوست عزیز بله در روش ردیابی اپراتوری جهت پیگیری‌های قضایی نام و مشخصات فرد استفاده کننده ثبت خواهد شد.

   1
  2. سلام
   گوشی دخترم بدون سیم کارت بود دزدیدن ولی روش جمیل داشت از طریق جمیل متوجه شدم چندین بار آنلاین شده ولی همیاب اصلا استعلام مثبتی نداده خواهشا اگه پیگیر نمیشید الکی مردمو سرکار نزارید

   1
   1. با سلام دوست عزیز فعال بودن ردیابی خود را در لینک زیر بررسی کنید درصورتی که ردیابی شما غیر فعال بود نسبت به فعال کردن آن اقدام کنید.
    همانطور که قبلا هم به شما اطلاع داده شده، هرزمان در گوشی سرقتی شما سیم‌کارتی قرار بگیرد ردیابی شده و از طریق پیامک و تماس تلفن گویا به شما اطلاع داده خواهد شد.
    این احتمال وجود دارد که گوشی شما بدون سیم‌کارت به مدت محدودی استفاده شده.
    لینک رهگیری کالای سرقتی/مفقودی ثبت شده در سامانه همیاب24 : https://hamyab24.ir/l/ol

    0
 7. سلام.من گوشیمو گم کردم اگه سیم کارتمو مسدود کردم.اگه یکی از اشناهام گفتش اگه سیم کارت رو گوشیت نباشه ولی وای فای رو روشن کنن ردیابی میشه درسته یا باید حتما سیم کارت بندازن تو گوشیم

  3
  1. با سلام دوست عزیز خیر این امکان وجود ندارد هرزمان در گوشی سرقتی شما سیم‌کارتی فعال شود ردیابی مثبت شده و از طریق پیامک و تماس تلفن گویا به شما اطلاع داده می‌شود.

   6
 8. سلام گوشی من دزدیده شده و وضعیت سفید نیست و الان حدود دوماه میگذره و گوشی من قابلیت تغییر سریال نداره (با توجه به مدل سی پی یو lock change imei هست) آیا امکان ردیابی داره؟ و آیا گوشی اوراق نمیشه که به صورت قطعات جدا فروخته بشه؟ و راهی برای ردیابی داره واقعا؟؟؟

  2
  1. با سلام دوست عزیز درسته احتمال این کار وجود دارد اما آمار ردیابی مثبت سامانه در طول روز نشانگر احتمال ضعیف این رویداد است.

   2
 9. سلام ببخشید من گوشیم گم شدع و با برنامه همیاب ثبت کردم امکانش هس پیدا بشه و دضمن فکر نکنم یکی ورداشه اگه دست کسی هم نباشه بازم میتونین پیدا کنین؟

  1
  1. با سلام دوست عزیز بابت اتفاقی که برای شما افتاده است متاسفیم بله زمانی که در گوشی شما سیم کارت گذاشته شود ردیابی می شود و برای شما پیامک ردیابی ارسال می شود سپس با پرینت پیامک و جعبه گوشی به مراجع قضایی مراجعه نمایید.

   1
 10. سلام ..من استعلام گوشی سرقتی خودمو گرفتم از ایرانسل . نتیجه منفی بود . از ۴ رو قبل که کد رو زدم تا الان ۴۷ تا پیام اومده که نتیجه منفیه .چرا قطع نمیشه . هر روز چنتا پیام میاد که نتیجه منفی بود .

  3
  1. با سلام علی عزیز با پشتیبانی ایرانسل تماس بگیرید برای ردیابی گوشی سرقتی میتوانید مشخصات گوشی خود را در سامانه همیاب ثبت نمایید تا ردیابی گوشی شما آغاز شود.

   1
  1. با سلام کاربر گرامی بابت این اتفاق متاسفیم
   گوشی شما در هنگامی که با یک سیم کارت فعال روشن شود ردیابی می شود و هر چقدر فرآیند ردیابی مدت زمان بیشتری طول بکشد احتمال ردیابی گوشی شما بیشتر می شود چون سارق فکر می کند شما بیخیال گوشی خود شده اید و آنرا روشن می کند.

   1
 11. سلام گوشی من با کارتون سرقت کردن ک حتی جیمیلم روش دارم چطور میتونم پیداش کنم

  1
  1. سلام دوست عزیز از این بابت بی نهایت متاسفم، پیشنهاد می کنم برای فعال شدن فرآیند ردیابی دستگاه سرقتی خود در سامانه همیاب24 “اعلام سرقت” کنید، برای پاک کردن اطلاعات روی گوشی هم می تونید این مطلب رو مطالعه کنید:
   https://hamyab24.ir/blog/how-to-find-android-phone-and-tablet/
   برای بدست آوردن IMEI گوشی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://hamyab24.ir/blog/how-to-find-imei-phon/

   1
  2. سلام و خسته نباشید. من یک هفته پیش گوشیمو زدن و دو روز بعدش با همراه اول تماس گرفتم برای مسدود کردن خطم.و ازش پرسیدم که آیا ممکن هستش ردیابی کنم و گفتن میشه. خلاصه از طریق همراه اول اقدام کردم و بعد از 36ساعت یعنی دیروز پیام اومد که گوشیتون ردیابی شده و به مراجع قانونی مراجعه کنید. و ابه تعطیلات عید فطر برخورد کردیم ببینیم بعداز تعطیلات چکار میکنم.و باید به کجاها مراجعه کنم.

   0
 12. سلام تبلتم ده روز پیش در خانه ناپدید شده خطم هم مسدوده شماره سریال تبلتمو ندارم فقط یه شارژر داره که روش کد کیو آر داره راهی هست پیداش کنم خیلی ناراحتم عکس و فیلمام

  1
 13. سلام من رو گوشیم جیمل داشتم اکانت ساسونگ هم داشتم اما الان گوشیم خاموشه میشه راهنمایی کنین چجوری ردیابی کنم
  ممنونم

  2
  1. زهرای عزیز همانطور که در مقاله فوق توضیح داده شده، برای ردیابی مکانی از طریق اکانت جیمیل و یا سایر اکانت ها همانند اکانت ساسونگ می بایست گوشی شما روشن، به اینترنت متصل باشد و همچنین قابلیت مکانیابی آن نیز روشن باشید، پیشنهاد می کنم برای فعال شدن ردیابی و جلوگیری از خرید و فروش گوشی، در سامانه همیاب24 مشخصات دستگاه را ثبت کنید.

   1