top
three-ways-to-work-with-hamta-and-guides-to-active-mobie-phone

آموزش 3 روش رجیستری گوشی ‌‌|‌ فعال سازی گوشی در سامانه همتا

زمان مطالعه: 12 دقیقه

59

icon

در طرح رجیستری گوشی برای هر دستگاه (آکبند، انتقال مالکیت داده شده، دارای درخواست مسافری تأیید شده)، باید فرآیند فعال سازی گوشی در سامانه همتا از طریق وارد کردن شماره (IMEI)، شماره سیم کارت و کد فعال سازی همتا، برای سیم کارت مورد نظر انجام شود.

آیا می‌دانید با کلیک بر روی لینک زیر علاوه بر استعلام گارانتی گوشی خود، سرقتی یا مفقودی نبودن آن، اصالت گوشی، از مشخصات کامل گوشی خود نیز مطلع می‌شوید؟

برای آشنایی کامل با خدمات سامانه همتا در زمینه رجیستری گوشی کلیک کنید.

ضرورت انجام فرآیند فعال‌سازی گوشی (رجیستری گوشی) در زمان خرید

بر اساس طرح رجیستری گوشی هنگام خرید، حتما باید دستگاه را در حضور فروشنده از طریق کد فعالسازی همتا، برای سیم کارت خود فعال سازی نمایید. در غیر اینصورت، آنتن دستگاه پس از مدت کوتاهی قطع شده و مسئولیت عواقب ناشی از آن، بر عهده خریدار می‌باشد.

برای نمونه، در صورت سوءاستفاده از شناسه (IMEI) و مشاهده شناسه جعلی مشابه با شناسه (IMEI) دستگاه خریداری شده در شبکه، چنانچه فرآیند فعال سازی گوشی توسط خریدار انجام نشده باشد، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای مالک قبلی دستگاه در نظر گرفته خواهد شد.

در این صورت، شما که دستگاه را خریداری کرده اما برای فعال سازی گوشی اقدامی نکرده اید، متضرر اصلی خواهید بود. توصیه می‌گردد حتماً فرآیند فعال سازی در لحظه خرید دستگاه و در حضور فروشنده انجام گیرد.

هنگام خرید گوشی دست دوم نیز حتما باید فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید و گوشی خریداری شده را برای سیم کارت خود فعال کنید. برای اطلاع از نحوه انتقال مالکیت گوشی مطلب:آموزش ۳ روش انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا | Hamta را بخوانید. علاوه بر این شما می توانید هنگام خرید گوشی دست دوم، برای اطلاع از رجیستر بودن و سرقتی نبودن آن از سامانه همیاب24 استعلام بگیرید. برای استعلام رجیستری گوشی و استعلام سرقتی گوشی کلیک کنید.

حتما بخوانید: آموزش استعلام گوشی سرقتی و استعلام رجیستری گوشی

آموزش تصویری سه روش فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا (Hamta)

برای انجام فرآیند فعال‌سازی داشتن کد فعال سازی همتا الزامی می باشد. در صورتی که به این کد دسترسی ندارید، می توانید به این لینک مراجعه کنید: آموزش بدست آوردن کد فعال سازی گوشی در سامانه همتا.

دوست عزیز قبل از خواندن ادامه متن حتما اپلیکیشن ضد سرقت و ردیاب گوشی را نصب نمایید. زیرا با نصب این برنامه کمک زیادی به امنیت خود کرده‌اید. با نصب برنامه ضد سرقت و ردیاب گوشی دیگر نگران سرقت و مفقود شدن گوشی خود نخواهید بود. و به راحتی می‌توانید گوشی خود را از لحاظ سلامت، تست نمایید و به کدهای ussd پرکاربرد گوشی‌تان دسترسی خواهید داشت و ….
همیاب ۲۴ سامانه دانش بنیان استعلام و ردیابی کالای دیجیتال تحت حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

1- فعال‌سازی گوشی با کد فعال سازی همتا #۷۷۷۷*

برای فعال سازی دستگاه با استفاده از کد فعال سازی همتا (کد دستوری #۷۷۷۷*) مراحل زیر را به ترتیب دنبال نمایید:

1- کد فعال سازی همتا: کد دستوری #۷۷۷۷* را ترجیحا با شماره سیم کارتی که قصد فعال سازی دستگاه با آن را دارید شماره گیری نمایید.

2- طبق تصویر در منوی باز شده عدد 2 را برای شروع فرآیند فعال سازی گوشی وارد نمایید.

 فعال‌سازی گوشی با کد فعال سازی همتا #۷۷۷۷*

3- در این بخش، شماره (IMEI) دستگاهی که قصد فعال سازی آن را دارید، وارد نمایید.

شماره (IMEI) دستگاه، یک کد 15 رقمی می باشد که به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه،پشت دستگاه، پشت باتری و یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌ مشاهده است.

15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) را در این قسمت وارد نمایید.

1- فعال‌سازی گوشی با کد فعال سازی همتا #۷۷۷۷*

4- در این بخش شماره سیم کارتی که قصد فعال سازی گوشی با آن سیم کارت را دارید، وارد نمایید.

5- در این مرحله کد فعال سازی همتا را وارد نمایید. کد فعال سازی یک عدد ۶ رقمی است که با صفر شروع نمی شود.

منوی وارد کردن کد یکبار مصرف دستگاه از طریق شماره گیری ussid سامانه همتا

6- بعد از وارد کردن کد فعال سازی همتا، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که در آن شناسه (IMEI) و شماره سیم کارت وارد شده نمایش داده شده است. درصورتیکه این اطلاعات مورد تأیید شما است، عدد ۱ را وارد نمایید.

منو تایید فعالسازی گوشی هوشمند از طریق شماره گیری ussid

در انتها پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که بیانگر فعال سازی موفق دستگاه با شناسه (IMEI) مربوطه، برای شماره سیم کارت ارائه شده می باشد. این پیغام به صورت پیامکی به شماره شما نیز ارسال خواهد شد.

2- فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا به آدرس www.hamta.ntsw.ir

برای فعال سازی گوشی از طریق سامانه همتا به درگاه اینترنتی سامانه همتا مراجعه کنید. برای ورود به سامانه، از شماره تلفن همراه خود استفاده کنید و یا ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و سپس با استفاده از کد ملی وارد سامانه شوید.

در اینجا ما قصد داریم تا با شماره تلفن همراه وارد سامانه شویم.

صفحه اصلی سایت سامانه همتا که قسمت ورود با شماره ملی یا موبایل و ثبت نام و فراموشی رمزعبور را دارد
فعال سازی گوشی با استفاده از سامانه همتا

بعد از وارد شدن به پنل خود در سامانه همتا، از سمت راست پنل، گزینه “فعال سازی تلفن همراه” را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده، اطلاعات خواسته شده شامل: شماره تلفن همراهی که قصد فعال سازی گوشی با آن را دارید، شماره IMEI گوشی و کد فعال سازی همتا را وارد نمایید.

 کد فعال سازی همتا: یک عدد ۶ رقمی است که با صفر شروع نمی شود.
کد (IMEI) دستگاه: به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت دستگاه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌ مشاهده است.

برای انجام کلیه فرآیندها در سامانه همتا، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) استفاده شود.

منوی کاربری در وبسایت سامانه همتا و انتخاب سربرگ فعال سازی تلفن همراه
فعال سازی گوشی با استفاده از سامانه همتا

در انتها با انتخاب دکمه “فعال سازی” و تایید اطلاعات، دستگاه شما فعال خواهد شد.

3- فعال‌سازی گوشی با اپلیکشین همتا

برای انجام فرآیند فعال سازی گوشی از طریق اپلیکیشن همتا، ابتدا این اپلیکیشن را از طریق سایت همتا و یا از کافه بازار دانلود و نصب نمایید.
اپلیکیشن همتا را باز کرده، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. کد نصب برنامه که به شماره شما ارسال می شود را هم وارد کنید.

منوی وارد کردن شماره تلفن در اپلیکیشن همتا
فعال سازی گوشی با استفاده ازاپلیکیشن همتا

شما وارد پنل خود در اپلیکیشن همتا شدید. گزینه “فعال سازی تلفن همراه” را انتخاب نمایید.

منوی اپلیکیشن سامانه همتا که دارای صندوق پیام ها و استعلام اصالت و فعال سازی تلفن همراه و انتقال مالکیت و آموزش می باشد
فعال سازی گوشی با استفاده از اپلیکیشن همتا

در این قسمت ابتدا شماره سیم کارتی که قصد فعال سازی دستگاه با آن سیم کارت را دارید، وارد نمایید.

منوی فعال سازی در اپلیکیشن سامانه همتا که دارای فیلد هایی برای وارد کردن اطلاعات در مورد شماره تلفن و شماره سریال و کد فعال سازی می باشد
فعال سازی گوشی با استفاده از اپلیکیشن همتا

در این قسمت باید شناسه 15 رقمی IMEI دستگاه را وارد نمایید. در اپلیکیشن همتا شما می توانید به چند طریق این شماره را وارد نمایید:

1- شماره IMEI دستگاه را در قسمت مربوطه به صورت دستی وارد نمایید.
2- کد QR مربوط به شماره IMEI را از روی برچسب پشت گوشی و یا کارتن دستگاه اسکن کنید.

جعبه موبایلی ه دارای برچسب شماره سریال می باشد
فعال سازی گوشی با استفاده از اپلیکیشن همتا

3- با زدن دکمه “شناسه دستگاه من”، شماره IMEI دستگاهی که با آن از اپلیکیشن همتا استفاده می کنید نمایش داده می شود و شما می توانید شماره IMEI مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

انتخاب سیم کارت برای فعال سازی در اپلیکیشن سامانه همتا
فعال سازی گوشی با استفاده از اپلیکیشن همتا

4- در این مرحله کد فعال سازی را وارد نمایید. کد فعال سازی یک عدد ۶ رقمی است که با صفر شروع نمی شود. بعد از وارد کردن کد فعال سازی، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که در آن شناسه (IMEI) و شماره سیم کارت وارد شده نمایش داده شده است. درصورت تایید این اطلاعات، دستگاه شما با شماره سیم کارت مورد نظر فعال خواهد شد.

حواست باشه موقع خرید گوشی کلاه سرت نره!
قبل از خرید گوشی به طور رایگان از رجیستری و سرقتی نبودن گوشی مطمئن شو.
لینک دانلود برنامه همیاب24

سوالات متداول در زمینه فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا:

1- عدم دسترسی به کد فعال سازی رجیستری گوشی

در صورتی که در حین خرید و یا پس از آن متوجه شدید دستگاه خریداری شده فاقد کد فعال سازی است یا فروشنده به کد فعال سازی دسترسی ندارد، حتما دستگاه را به فروشنده بازگردانید و یا کد فعال سازی را از ایشان دریافت نمایید.

2- نحوه بدست آوردن کد فعال سازی

با توجه به نوع دستگاهی که خریداری کرده اید، کد فعال سازی، با یکی از روش های زیر در اختیار شما قرار خواهد گرفت:
1- در خصوص دستگاه‌های نو و قانونی، کد فعال سازی روی جعبه یا کارت گارانتی، چاپ شده است.
2- برای دستگاه‌های کارکرده (دست دوم)، که انتقال مالکیت داده می‌شوند، کد فعال سازی در پیامک با سرشماره HAMTA برای خریدار ارسال می شود.
3- برای دستگاه‌های ثبت مسافری شده، کد فعال سازی در پیامک تأیید درخواست و کارتابل مسافر وجود دارد (دقت داشته باشید این دستگاه ها صرفا برای استفاده شخصی مسافر هستند و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرند).
دقت داشته باشید که ارائه کد فعال سازی، به هیچ عنوان هزینه‌ای نداشته و فروشنده موظف است آن را در اختیار خریدار قرار دهد.
حتماً در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه و دریافت هزینه بابت کد فعال سازی، خدمات رجیستری، ارائه نشدن کد فعال سازی توسط فروشنده و …، در اسرع وقت، موضوع را به دستگاه‌های نظارتی ارجاع داده و در سایت‌های مربوطه از قبیل سازمان تعزیرات و سازمان حمایت ثبت شکایت کنید.

3- پیامد عدم فعال سازی دستگاه

در صورتی که دستگاه قانونی خریداری شده، برای سیم کارت خریدار فعال سازی نگردد، بسته به آکبند یا کارکرده بودن دستگاه، پیامدهای زیر حاصل خواهد شد:
1- در صورتی که فعال سازی دستگاه آکبند قانونی به کمک کد فعال سازی انجام نشود، این دستگاه پس از مدت کوتاهی قطع خواهد شد.
2- در صورتی که فعال سازی دستگاه کارکرده، به کمک کد فعال سازی موجود در پیامک انتقال مالکیت HAMTA انجام نشود، این دستگاه همچنان تحت مالکیت سیم کارت قبلی باقی مانده و در صورت ایجاد مشکلات احتمالی و سوء استفاده از شناسه (IMEI) دستگاه، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای سیم کارت قبلی در نظر گرفته خواهد شد.

4- تطابق شناسه‌های IMEI ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی با شناسه‌های IMEI دستگاه

پس از انجام موفق فرایند فعال سازی، شناسه‌های IMEI فعال شده برای سیم کارت فعال کننده دستگاه، پیامک می شود. دقت داشته باشید که شناسه‌های IMEI ذکر شده در پیامک تایید فعال سازی، باید با شناسه‌های IMEI دستگاه (قابل رویت روی جعبه، پشت باتری، شماره گیری #۰۶#*)، تطابق کامل داشته باشند.
هرگونه عدم مطابقت بین شناسه‌های IMEI ذکر شده در پیامک تایید فعال سازی، با شناسه‌های IMEI دستگاه را با مرکز پاسخ‌ گویی همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ در میان گذارید.

5- فعال سازی تمام اسلات‌های دستگاه‌های دو یا چند سیکارته با یک کد فعال سازی

برای فعال سازی دستگاه‌های دو یا چند سیم کارته، تنها کافیست با استفاده از کد فعال سازی درج شده روی کارت گارانتی، شناسه (IMEI) یکی از اسلات‌ها (محل سیم کارت) را فعال نمود. با فعال سازی یک شناسه (IMEI)، شناسه (IMEI) مربوط به اسلات‌های دیگر نیز بصورت خودکار فعال خواهند شد. دقت داشته باشید که کد فعال سازی، یک کد یکبار مصرف است و پس از فعال سازی دیگر قابل استفاده مجدد نیست.

6-دستگاه‌های روشن قبل از شروع طرح، بی نیاز از فعال سازی

دستگاه‌هایی که تا قبل از مشمول شدن در طرح (مشاهده تاریخ مشمولیت هر برند) رجیستری در شبکه فعال بوده‌اند، به عنوان دستگاه مجاز شناخته شده و می‌توانند از شبکه‌های اپراتوری به‌صورت دائم استفاده کنند و احتیاجی به فعال‌سازی ندارند. دقت داشته باشید درصورتیکه صاحب این دستگاه قصد فروش آن را داشته باشد، باید ابتدا دستگاه را از طریق فرایند افزودن دستگاه، تحت مالکیت قطعی سیم کارت خود در آورده و سپس، از طریق فرآیند انتقال مالکیت، مالکیت آن را به سیم کارت دیگری منتقل نماید.

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید

4.2/5 - (41 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفا کد را در کادر وارد کنید

دیدگاه شما کاربران عزیز

 1. عابد هیبت زایی گفت:

  سلام من از شرکت ……… یک گوشی نوکیا 106خریدم ولی متاسفانه در سامانه همتا ثبت نمیشه چون میگه که شماره IMEIنامعتبر است و آدرس شرکت وتلفن همه چیز رو دارم ولی کسی جوابی نمیده حالا من باید چه کار کنم

  0
  1. همیاب 24 گفت:

   سلام عابد عزیز. آیا از سامانه همیاب24 استعلام گرفتید؟
   بهتر بود قبل خرید از همیاب24 استعلام بگیرید تا تمام جزئیات گوشی را مشاهده نمایید و از سرقتی یا مفقودی نبودن گوشی، اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید.
   اما حالا که خرید کردید ابتدا با سامانه همتا تماس بگیرید تا راهنماییتان کنند.

   0
 2. Ruhallahhusheyar گفت:

  چراحساب من مسدودشده است

  0
 3. محمدرسول هاشمی گفت:

  سلام گوشی بنده افیون فیک هست حدود دوسال است که خریداری کردم سیمکارت دوم غیرفعال است با ورود به سامانه میگوید گوشی مشگل ندارد فعالسازی سیم دو ممکن نیست برای من لطفا راهنمای کنید

  0
  1. همیاب 24 گفت:

   با سلام،

   متاسفانه گوشی‌های افیون فیک به دلیل عدم اصالت و عدم تطابق شناسه IMEI با اطلاعات ثبت شده در سامانه همتا، در فعال‌سازی سیم کارت دوم با مشکل مواجه می‌شوند. با سامانه همتا تماس بگیرید

   0
 4. محمدعلی پرهیزکاری گفت:

  گوشی خواهرمو و خواهر زاده مو تو عراق ایام اربعین دزدیدن. چیکار میشه کرد؟؟

  0
  1. همیاب 24 گفت:

   سلام محمد عزیز. سمکارتهای داخل گوشی را بسوزانید و در سامانه همیاب24 ثبت کنید تا ردیابی شود.

   0
 5. سلام من یه ایفونی گرفتم و قبلا انگار با یه کارت ملی ثبت میخواستن بکنند نشده اما الان برای ریجستری بردم اون کارت ثبت شده اما الان من اون کسی که کارت ملیشو داده بود پیدا نمیکنم اینکه میخوام ریجستر کنم و نمیشه آیا میشه کد‌ ملی پاک و دوباره ریجستر بشه ؟!

  1
 6. رضا بامری لاشاری گفت:

  سلام خسته نباشی من گوشی شیاومی دارم چند مدته دارم استفاده میکنم الآن گوشی رو دادم ب یکی دیگه ب اپن بنده خدا مهلت داده که تا 3روز دیگه قط میشه حالا تکلیف چیه 6رقم گم کردم کارتون رو دارم شماره سریال هم دارم اما تعقیر مالکیت شماره قبل هم نمیاره که کدوم سیم کارت هست اصالت دستگاه هم گرفتم نشون نداد

  1
  1. همیاب 24 گفت:

   سلام دوست عزیز. با سامانه همتا تماس بگیرید تا راهنماییتان کنند

   0
  2. همیاب 24 گفت:

   سلام رضا عزیز. با سامانه همتا تماس بگیرید تا راهنماییتان کنند

   0
   1. یونس گفت:

    سلام من کارتون گوشیم جا به جا شده الان کارتون گشیم مال یک گوشی دیگه است والامقام میخوام بگم که کدفعال سازی وسریال رو از کجا پیدا کنم

    0
   2. همیاب 24 گفت:

    سلام یونس عزیز.
    معمولاً کد فعال سازی و سریال گوشی روی جعبه یا فاکتور درج شده. فاکتور را بررسی کنید. به مرکزی که گوشی را خریداری کردید مراجعه نمایید. میتواننید از سامانه همتا نیز راهنمایی بخواهید.

    0