آموزش انتقال مالکیت گوشی موبایل رجیستر شده در سامانه همتا

فرآیند انتقال مالکیت گوشی موبایل

درصورتیکه فردی بخواهد تلفن همراه خود را به شخص دیگری بفروشد، بایستی با استفاده از فرآیند انتقال مالکیت، تلفن همراه را برای سیمکارت شخص خریدار، فعال نماید. دقت داشته باشید درصورتیکه به هردلیلی فرآیند انتقال مالکیت انجام نپذیرد، فرد خریدار می‌تواند از تلفن همراه استفاده کند ولی معامله بدون سند انجام داده است. به عبارت دیگر از نظر سامانه همتا، تلفن همراه خریداری شده تحت مالکیت سیمکارت شخص خریدار قرار نخواهد گرفت. لذا مسئولیت عواقب ناشی از انجام‌ ندادن فرآیند انتقال مالکیت، برعهده شخص خریدار خواهد بود. توصیه می‌گردد حتماً فرآیند انتقال مالکیت در حین خرید و فروش تلفن همراه انجام گردد. البته درمواردی مثل قرض دادن، تعویض سیمکارت و موارد مشابه، شخص فروشنده تلفن همراه مخیر است که فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد یا ندهد.

نکته مهم:
توجه داشته باشید که لازمه انتقال مالکیت آن است که فرد فروشنده از طریق فرآیند «افزودن دستگاه» قبل از انتقال مالکیت شناسه گوشی خود را وارد کارتابل خود در سامانه همتا نماید.

همیاب ۲۴ سامانه استعلام رجیستری و سرقتی بودن گوشی

همچنین برای انتقال مالکیت تلفن‌های همراه دو یا چند سیمکارته، تنها کافیست مالکیت شناسه یکی از SLOT ها را منتقل نمود. با انتقال مالکیت یک شناسه، مالکیت شناسه مربوط به SLOT های دیگر نیز بصورت خودکار منتقل خواهد شد.

در این بخش قصد داریم تا فرآیند «انتقال مالکیت» را از طریق وبسایت hamta.ntsw.ir و کد دستوری #۷۷۷۷* به‌صورت تصویری آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید :

۱. انتقال مالکیت با استفاده از وبسایت همتا hamta.ntsw.ir

در ابتدا لازم است تا فرد به درگاه اینترنتی سامانه همتا به آدرس http://hamta.ntsw.ir  مراجعه نماید. برای ورود به سامانه می‌توان از شماره تلفن همراه خود استفاده نمود و یا اینکه ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و سپس با استفاده از کد ملی وارد سامانه شوید. در اینجا ما قصد داریم تا با شماره تلفن همراه وارد سامانه شویم. دقت داشته باشید که در ادامه فقط قادر خواهید بود تا گوشی‌های تحت مالکیت همین شماره تلفن همراه که با آن وارد سامانه شده‌اید را انتقال مالکیت دهید:

انتقال مالکیت با استفاده از سامانه همتا
انتقال مالکیت با استفاده از سامانه همتا

پس از وارد کردن شماره تلفن همراه، رمز عبور موقت برای آن شماره ارسال می‌گردد. با استفاده از رمز عبور ارسال شده و وارد کردن کد امنیتی، می‌توان وارد سامانه شد:

پس از ورود به سامانه، ابتدا سطر مورد نظر را انتخاب کرده (تیک مربوط به شناسه دستگاه IMEI را میزنیم) سپس بر روی گزینه «انتقال مالکیت/فروش» کلیک می‌نماییم:

طرح رجیستری سامانه همتا
طرح رجیستری سامانه همتا

در مرحله بعدی لازم است تا در قسمت «انتقال به شماره سیمکارت خریدار»، شماره سیمکارت فردی که قصد انتقال مالکیت به وی را داریم، وارد نماییم. لازم به ذکر است انتقال مالیکت از طریق کد ملی در حال حاضر فعال نشده است. ولی این امکان به زودی به سامانه همتا اضافه خواهد شد:

انتقال مالکیت با استفاده از سامانه همتا
انتقال مالکیت با استفاده از سامانه همتا

در مرحله بعدی بایستی صحت اطلاعات وارد شده را تائید نماییم:

 انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا
انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا
 انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا
انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا

در نهایت پیغامی مبنی بر موفقیت‌میز بودن فرآیند انتقال مالکیت نمایش داده می‌شود:

پس از انتقال مالکیت، شناسه دستگاه از کارتابل فرد فروشنده خارج و به کارتابل فرد خریدار وارد می‌گردد. لذا دیگر در بخش مدیریت دستگاه فرد فروشنده قابل مشاهده نیست.

حتما بخوانید: روش شناسایی گوشی های رجیستر شده

۲. انتقال مالکیت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

ابتدا لازم است تا کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنیم:

در مرحله بعد لازم است تا با ارسال عدد ۳، گزینه «انتقال مالکیت» را انتخاب نماییم.

در این مرحله، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه‌ تلفن‌های همراه تحت مالکیت سیمکارت را به شما نمایش می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسه تلفن همراهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید، وارد و ارسال کنید. درصورتیکه هیچ شناسه ای برای شما نمایش داده نشد، می‌بایست عدد مربوط به گزینه «افزودن دستگاه» را وارد و ارسال کنید و سپس در مرحله بعد شناسه ۱۵ رقمی IMEI تلفن همراهی که قصد فروش آن را دارید بدون هرگونه علامات اضافی وارد کنید.

در این مرحله لازم است تا شماره سیمکارتی که قصد دارید مالکیت تلفن همراه را به آن انتقال دهید (یعنی شماره تلفن فرد خریدار) را وارد نمایید.

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه IMEI تلفنی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و شماره سیمکارت فرد خریدار را برای شما نمایش می‌دهد. درصورتیکه این اطلاعات مورد تائید شماست، عدد ۱ را وارد و ارسال کنید.

در نهایت پیغامی برای شما نمایش داده میشود که بیانگر ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک به شماره سیمکارت فرد خریدار است.

دقت داشته باشید که کد فعالسازی حتماً باید با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال گردد. فرد خریدار می‌تواند با استفاده از کد فعالسازی، شناسه IMEI تلفن همراه خریداری شده و شماره سیمکارت خود، از طریق فرآیند فعالسازی تلفن همراه خریداری شده را برای شماره سیمکارت خود فعال نماید.

نکاتی که باید در مورد انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده به خاطر داشته باشید!

  • درصورتیکه قصد خرید تلفن همراه کارکرده یا دست دوم دارید، شخص فروشنده حتماً باید از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* و با استفاده از فرآیند «انتقال مالکیت»، مالکیت تلفن همراه را به شما انتقال دهد. دقت داشته باشید که فرآیند «انتقال مالکیت» هنگام فروش تلفن همراه الزامی است و مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از انجام ندادن این فرآیند برعهده شخص خریدار است. پس حتماً از فروشنده تلفن همراه بخواهید که این فرآیند را انجام دهد
  • چنانچه قصد تعویض سیمکارت خود را دارید و یا میخواهید تلفن همراه خود را به یکی از آشنایان و اقوام قرض دهید، لزومی به انتقال مالکیت نیست، هرچند توصیه ما این است که با هربار تعویض سیمکارت جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید.
  • درصورتیکه پس از خرید تلفن همراه، فروشنده مالکیت تلفن همراه را به شما انتقال نداد و در حال حاضر نیز هیچگونه دسترسی به فروشنده ندارید، با مرکز تماس سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

همیاب ۲۴ سامانه استعلام رجیستری و سرقتی بودن گوشی

دانلود اپلیکیشن استعلام و ردیابی گوشی همیاب ۲۴ از کافه بازار