پیگیری گوشی سرقتی مفقودی

📱 مراحل ردیابی گوشی سرقتی یا مفقودی


سرقت تلفن همراه معضلی است کە هر روز خبرها متعددی از آن در سطح جامعه بە گوش می‌رسد و بە تبع باید حقوقی را در این راستا برای مالباختگان متصور شد.

همیاب ۲۴، سامانه اعلام سرقت و ردیابی گوشی، تبلت و لپ تاپ

در قوانین موجود درباره تلفن همراه، مواردی در مورد مجازات استفاده‌های غیرمجاز از وسایل مخابراتی و نحوه‌ی برخورد با ایجاد مزاحمت برای دیگران ذکر شده است و بعضا مصوبات پراکنده‌ای در جهت حفظ حقوق مشترکان تدوین شده است، اما این سوال مطرح است کە آیا مشترکان تلفن همراه از تمامی‌ حقوق خود در قبال این وسیله‌ی ارتباطی آگاهند؟ تاکنون کدام حقوق مشترکان بە طور مستقل بە اطلاع آن‌ها رسانده و تا امروز براساس کدام قانون عمل شده است؟ چه قانونی از حریم خصوصی اشخاص در قبال این وسیله حمایت می‌کند و آیا می‌توان با استناد بە آن، نقض‌کنندگان این حریم را مورد پیگیری قرار داد؟

با تصویب طرح رجیستری، در صورت فروش تلفن همراه (سیم کارت)، مشترک باید نسبت بە انجام مراحل قانونی (بر اساس مقررات مربوط) برای انتقال مالکیت اقدام کند. در غیراین صورت عواقب ناشی از هرگونه سوءاستفاده از این تلفن همراه و خدمات مرتبط بە عهده مشترک است.

عواقب خرید گوشی های سرقتی

گوشی‌های سرقت شده معمولا بە فروش می‌رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند کە اشخاص باید در خرید گوشی‌ها دقت داشته باشند تا نسبت بە خرید انواع معتبر و دارای ضمانت‌نامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی کە اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می‌شود. شما همچنین می توانید برای اطلاع از سرقتی نبودن و رجیستر بودن گوشی که قصد خریداری آن را دارید در کنار سایر فرآیندها شماره سریال آن را از سامانه همیاب ۲۴ استعلام بگیرید.

اما کارشناسان بە خریداران اخطار می‌دهند کە در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاه‌هایی خرید کنند کە دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خرید ممهور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قیمت‌ها مطلع باشند و چنانچه بە موارد تخلفی برخورد کردند آن را بە کمیسیون رسیدگی بە شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع دهند.

نکته:  در صورتی که می خواهید هنگام خرید، ناخواسته یک کالای سرقتی را خریداری نکنید، حتما رجیستر بودن و سرقتی نبودن دستگاه را از سامانه همیاب۲۴ استعلام بگیرید.

عواقب بعد از سرقت گوشی تلفن همراه

باید بدانید که بعد از سرقت گوشی، این تنها جنبه مادی نیست که متوجه شما شده است. چند مساله وجود دارد که در صورت عدم اطلاع شما برای مقابله با آن ها، می توانند مشکلات متعددی را برای شما به وجود بیاورند. اول اینکه ممکن است فرد با استفاده از سیم کارت روی گوشی شما مرتکب جرمی شود، ممکن است گوشی موبایل شما از مرز خارج شود و یا در داخل کشور خرید و فروش شود. حال چه اقداماتی را انجام دهیم تا از وقوع تمام این مشکلات جلوگیری شود؟

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی تلفن همراه

آیا همه مشترکان تلفن‌ همراه، می‌دانند در صورتی کە گوشی تلفن ‌همراهشان بە سرقت رفت چه اقدامی را برای پیگیری گوشی سرقتی انجام دهند تا از سوءاستفاده‌های احتمالی بعد از آن جلوگیری شود و سریع تر به دستگاه سرقتی خود برسند؟

زمانی که گوشی شما به سرقت می رود برای جلوگیری از سوءاستفاده های بعدی توسط کلاهبردارن به شما توصیه می کنیم در اولین فرصت سیم کارت خود را مسدود نمایید تا سارق با استفاده از سیم کارت شما مرتکب جرمی نشود که تبعات آن متوجه شما شود. برای آموزش نحوه سوزاندن سیم کارت کلیک کنید.

سپس برای فعال کردن پیگیری همیاب ۲۴، مشخصات موبایل سرقتی را در سامانه کشوری همیاب ۲۴ ثبت نمایید. با این کار ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی فعال می گردد، با اطلاع رسانی کشوری به اصناف سراسر کشور از خرید و فروش دستگاه شما جلوگیری می شود، کالای شما بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور و کلانتری ها جستجو شده و به اطلاع شما می رسد و در آخر نکته مهم اینکه همیاب۲۴ از طریق همکاری با کلانتری ها و بازرسی های مرزی این اطمینان را می دهد که گوشی شما از مرزهای کشور خارج نخواهد شد.

حتما بخوانید: ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده با همیاب ۲۴ چطور انجام می‌شود؟

نکته دیگری هم که وجود دارد این است که معمولا با تغییر شماره‌ سریال گوشی‌های بە سرقت‌ رفته و یا مفقود شده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ بە‌طوری کە امکان شناسایی و یا ردیابی آن‌ها از بین می‌رود اما در گوشی‌های نسل جدید کە وارد بازار می‌شوند، امکان تغییر شماره سریال وجود نداشته و یا کار بسیار مشکلی است.

 سامانه همیاب ۲۴ با حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، کلانتری ها و اصناف سراسر کشور در خصوص تسهیل فرآیندها بستری مناسب جهت اطلاع رسانی و ردیابی کالاهای مفقودی یا سرقتی ایجاد کرده است. در صورتی که کالای دیجیتال شما ( گوشی، تبلت و لپ تاپ) مفقود یا سرقت شده است، در سامانه همیاب۲۴ ثبت نام کنید تا مورد پیگیری قرار گیرد.

جهت اعلام سرقت و ردیابی گوشی، تبلت و لپ تاپ می توانید، به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه کنید و یا از طریق لینک های زیر اپلیکیشن همیاب۲۴ را دانلود نمایید:

دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از گوگل پلی
دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از کافه بازار
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن همیاب24 سیبچه

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته برای ما بنویسید

فیسبوک توییترلینکداین تلگرام واتس اپ

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 100
دوست نداشتم: 86
میانگین امتیازات: 1.16

129 دیدگاه در “📱 مراحل ردیابی گوشی سرقتی یا مفقودی

با سلام من یک گوشی باکارتن خریدم البته کارتن رو چون پولم کم بودگروگذاشتم بعداز مدتی با یکی ازرفیقهام به مشکل برخوردم چون رفیقم ازنبودکارتن گوشی آگاه بودبعدهادیدم یکروزه به برادرزاده ام وهم شماره این اقا که قبلان من بهش زنگزده بودم رواگاهی به برادرزاده ام نشون داد ه بودکه این شماره مال کیه وووبدبختی اینجاست که من بارهاگوشی رواستعلام زده بودم و هیچ چیزی درباره سرقتی بودن گوشی ثبت نشده بودوهمیاب ۲۴میگفت این گوشی غیرقانونی وارد شده درسامانه همیاب ۲۴ثبت نشده است الان من نمیدونم چیکارکنم که شایدکارهمین رفیقم شایدباشه که بااستفاده ازیک اشنامیخوادبامن تصویه حساب کنه شماروبخداکمکم کنید

  با سلام محمد عزیز با پشتیبانی سامانه همتا تماس بگیرید راهنماییتان میکنند.

   سلام..گوشیم گم شده و کسی که پیدا کرده یا از من زده گوشی را خاموش کرده..سیم کارت را المثنی گرفتم..در سامانه همیاب ۲۴ هم ثبت و اعلام مفقودی کردم. آیا لازم است کار دیگه ای هم بکنم؟؟ با تشکر

    با سلام دوست عزیز بابت اتفاقی که افتاده متاسفیم زمانی که در گوشی شما سیم کارت قرار بگیرد گوشی شما ردیابی می شود و برای شما پیامک ردیابی مثبت برای شما ارسال می شود.

     با سلام من سیم کارت خودم در گوشیم هست دیروز گوشیم و ازم زدن اما گوشیم خاموشه اموال رد یابی هست یا باید روشن بشع؟

      با سلام دوست عزیز بابت اتفاقی که برای شما افتاده متاسفیم گوشی خود را در سامانه همیاب ۲۴ ثبت کنید تا ردیابی دستگاه شما آغاز شود علاوه بر این سامانه همیاب با اطلاع رسانی به بازرسی های مرزی و اصناف از خروج کالای شما از کشور و از خرید و فروش آن جلوگیری میکند.

       سلام .بخدا من با هزار بدبختی گوشی خریدم دو روز پیش ازم دزدیدن امکان داره کدش رو بسوزونن؟

        با سلام نرگس عزیز تغییر شماره سریال گوشی نیاز به تخصص بالایی دارد و اگر این اقدام صورت بگیرد در قسمت سامانه همتا و طرح رجیستری به مشکل میخورند، میتوانید مشخصات گوشی خود را در سامانه همیاب ثبت نمایید تا ردیابی گوشی شما آغاز شود.

         سلام گوشی منو فروردین ۹۹ زدن همون موقع به کلانتری رفتم شکایت نامه طرح کردم و در همیاب هم ثبت نام کردم سیمکارتم رو هم سوزوندم و سیمکارت دیگه ای با همون شماره خریدم و در گوشی دیگه ای انداختم ولی همیاب بعد دو ماه وقتش تموم شد و من دوباره ثبت نام کردم اما هنوز گوشیم پیدا نشده مگه نمیگید همیاب نمیذاره گوشی خرید و فروش بشه یا از مرز رد بشه پس چرا گوشیم هنوز پیدا نشده؟؟؟؟

          با سلام بابت اتفاقی که برای شما افتاده است متاسفیم زمانی که در گوشی شما سیم کارت قرار بگیرد ردیابی می شود سپس با پرینت پیامک و جعبه گوشی به مراجع قضایی مراجعه نمایید.

           پاسخ دهید

           نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *