پیگیری گوشی سرقتی مفقودی

📱 مراحل پیگیری گوشی سرقتی یا مفقودی

فهرست عناوین در این مطلب:

عواقب خرید گوشی های سرقتی
عواقب بعد از سرقت گوشی تلفن همراه
اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی تلفن همراه


سرقت تلفن همراه معضلی است کە هر روز خبرها متعددی از آن در سطح جامعه بە گوش می‌رسد و بە تبع باید حقوقی را در این راستا برای مالباختگان متصور شد.

همیاب ۲۴ سامانه اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال (موبایل، تبلت و لپ تاپ)

در قوانین موجود درباره تلفن همراه، مواردی در مورد مجازات استفاده‌های غیرمجاز از وسایل مخابراتی و نحوه‌ی برخورد با ایجاد مزاحمت برای دیگران ذکر شده است و بعضا مصوبات پراکنده‌ای در جهت حفظ حقوق مشترکان تدوین شده است، اما این سوال مطرح است کە آیا مشترکان تلفن همراه از تمامی‌ حقوق خود در قبال این وسیله‌ی ارتباطی آگاهند؟ تاکنون کدام حقوق مشترکان بە طور مستقل بە اطلاع آن‌ها رسانده و تا امروز براساس کدام قانون عمل شده است؟ چه قانونی از حریم خصوصی اشخاص در قبال این وسیله حمایت می‌کند و آیا می‌توان با استناد بە آن، نقض‌کنندگان این حریم را مورد پیگیری قرار داد؟

با تصویب طرح رجیستری، در صورت فروش تلفن همراه (سیم کارت)، مشترک باید نسبت بە انجام مراحل قانونی (بر اساس مقررات مربوط) برای انتقال مالکیت اقدام کند. در غیراین صورت عواقب ناشی از هرگونه سوءاستفاده از این تلفن همراه و خدمات مرتبط بە عهده مشترک است.

عواقب خرید گوشی های سرقتی

گوشی‌های سرقت شده معمولا بە فروش می‌رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند کە اشخاص باید در خرید گوشی‌ها دقت داشته باشند تا نسبت بە خرید انواع معتبر و دارای ضمانت‌نامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی کە اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می‌شود. شما همچنین می توانید برای اطلاع از سرقتی نبودن و رجیستر بودن گوشی که قصد خریداری آن را دارید در کنار سایر فرآیندها شماره سریال آن را از سامانه همیاب ۲۴ استعلام بگیرید.

اما کارشناسان بە خریداران اخطار می‌دهند کە در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاه‌هایی خرید کنند کە دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خرید ممهور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قیمت‌ها مطلع باشند و چنانچه بە موارد تخلفی برخورد کردند آن را بە کمیسیون رسیدگی بە شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع دهند.

نکته:  در صورتی که می خواهید هنگام خرید، ناخواسته یک کالای سرقتی را خریداری نکنید، حتما رجیستر بودن و سرقتی نبودن دستگاه را از سامانه همیاب۲۴ استعلام بگیرید.

عواقب بعد از سرقت گوشی تلفن همراه

باید بدانید که بعد از سرقت گوشی، این تنها جنبه مادی نیست که متوجه شما شده است. چند مساله وجود دارد که در صورت عدم اطلاع شما برای مقابله با آن ها، می توانند مشکلات متعددی را برای شما به وجود بیاورند. اول اینکه ممکن است فرد با استفاده از سیم کارت روی گوشی شما مرتکب جرمی شود، ممکن است گوشی موبایل شما از مرز خارج شود و یا در داخل کشور خرید و فروش شود. حال چه اقداماتی را انجام دهیم تا از وقوع تمام این مشکلات جلوگیری شود؟

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی تلفن همراه

آیا همه مشترکان تلفن‌ همراه، می‌دانند در صورتی کە گوشی تلفن ‌همراهشان بە سرقت رفت چه اقدامی را برای پیگیری سریع انجام دهند تا از سوءاستفاده‌های احتمالی بعد از آن جلوگیری شود و سریع تر به دستگاه سرقتی خود برسند؟

زمانی که گوشی شما به سرقت می رود برای جلوگیری از سوءاستفاده های بعدی توسط کلاهبردارن به شما توصیه می کنیم در اولین فرصت سیم کارت خود را مسدود نمایید تا سارق با استفاده از سیم کارت شما مرتکب جرمی نشود که تبعات آن متوجه شما شود. برای آموزش نحوه سوزاندن سیم کارت کلیک کنید.

سپس برای فعال کردن پیگیری همیاب ۲۴، مشخصات موبایل سرقتی را در سامانه کشوری همیاب ۲۴ ثبت نمایید. با این کار ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی فعال می گردد، با اطلاع رسانی کشوری به اصناف سراسر کشور از خرید و فروش دستگاه شما جلوگیری می شود، کالای شما بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور و کلانتری ها جستجو شده و به اطلاع شما می رسد و در آخر نکته مهم اینکه همیاب۲۴ از طریق همکاری با کلانتری ها و بازرسی های مرزی این اطمینان را می دهد که گوشی شما از مرزهای کشور خارج نخواهد شد.

حتما بخوانید: ردیابی گوشی سرقتی یا گمشده با همیاب ۲۴ چطور انجام می‌شود؟

نکته دیگری هم که وجود دارد این است که معمولا با تغییر شماره‌ سریال گوشی‌های بە سرقت‌ رفته و یا مفقود شده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ بە‌طوری کە امکان شناسایی و یا ردیابی آن‌ها از بین می‌رود اما در گوشی‌های نسل جدید کە وارد بازار می‌شوند، امکان تغییر شماره سریال وجود نداشته و یا کار بسیار مشکلی است.

 سامانه همیاب ۲۴ با حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، کلانتری ها و اصناف سراسر کشور در خصوص تسهیل فرآیندها بستری مناسب جهت اطلاع رسانی و ردیابی کالاهای مفقودی یا سرقتی ایجاد کرده است. در صورتی که کالای دیجیتال شما ( گوشی، تبلت و لپ تاپ) مفقود یا سرقت شده است، در سامانه همیاب۲۴ ثبت نام کنید تا مورد پیگیری قرار گیرد.

جهت استعلام، اعلام سرقت و ردیابی کالای دیجیتال (موبایل، تبلت، لپ تاپ) می توانید از طریق لینک های زیر به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه کنید و یا اپلیکیشن همیاب۲۴ را دانلود نمایید:

سامانه اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال (موبایل، تبلت و لپ تاپ)

دانلود اپلیکیشن ردیابی گوشی همیاب ۲۴ از کافه بازار

دانلود نسخه IOS برنامه ردیابی گوشی (همیاب۲۴) از سیبچه

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته برای ما بنویسید

فیسبوک توییترلینکداین تلگرام واتس اپ

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 55
دوست نداشتم: 42
میانگین امتیازات: 1.31

31 دیدگاه در “📱 مراحل پیگیری گوشی سرقتی یا مفقودی

واقعا تز همیاب ۲۴ ممنونم‌ که زود گوشیمو پیدا گرد گوشیم‌ مدل بالا هم‌ بود از نیروی انتظامی هم تشکر میکنم خیلی زحمت کشیدن دستشون درد نکنه خوشحالم الان میدا شد گوشیم بعد از ۴ ماه بدون گوشی ادم میتونه بمونه اخه….ولی همیاب ۲۴ حرف نداره عالیه یعنی دزد با گوشی کاری نمیتونه بکنه زیر ۱ ماه واسه من پیدا شد چون به کرونا خوردیم‌ همه جا تعطیل بود الانوباز بود گوشیم دستم بود….اصلا نترسین با گوشیتون هیچ کادی نمیتونن بکنن هیچ استفاده نمیتونن بکنن خیالتون جم…ولی خیلی خوشخالم چون گوشی مفت از ماشینم برداشت فرار کرد رفت…خداروشکر پیدا شد ففط…یه سوال داشتم دزد حالا هرکیه زندانی داره بچها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من اواین بارمه میرم دادگاه اخه

با سلام کاربر گرامی خوشحالیم که گوشی شما ردیابی شده است. بله سارق بین شش ماه تا ۳ سال حبس تعزیری و تا ۷۴ ضربه شلاق مطابق ماده ۶۵۶ قانون مجازات بخش تعزیرات خواهد داشت.

خیالتون جم باشه همیاب ۲۴ راحت پیدا میکنه چون هیچ استفاده نمیتونه بکنه یا باید بشکونه بندازه دور یا ببین دست کدوم بدبخت بیچاره میوفته

سلام.یه سوال داشتم.اگه گوشی رو دزد بزن و سیمکارت روش نزار پیدا میشه؟ممنون میشم اگه جواب بدید

با سلام سعید عزیز خیر اما سامانه همیاب از روش های دیگری برای پیدا کردن گوشی شما استفاده می کند.

من الان سه ماه داره میشه گوشیم هم گرونتر شده و نو خریده بودم اما هنوز خبری ازش نیست ۵ میلیون پولش دادم و فقط دو روز دستم بود . شکایت هم تنظیم کردم اما هنوز هیچ نتیجه ای نگرفتم.
۶۰ روزه فعال کردم همیاب رو الان تموم شده هرکار میکنم دوباره فعال کنم میگن که شماره سریال گوشیم قبلا ثبت شده🙄😕 یعنی پیگیری میشه یا خودمو اتیش بزنم ؟

با سلام سمیرا عزیز بابت این اتفاق متاسفیم با پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم رو به اطلاعتون برسونند.
۴۱۴۱۰ – ۵۱ (۹۸+)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *