آموزش رجیستر کردن گوشی های همراه مسافری در سامانه همتا

در صورتی که به خارج از کشور سفر کنید و تمایل به خرید و وارد کردن گوشی به کشور را داشته باشید باید پس از بازگشت برای استفاده از گوشی ظرف مدت ۳۰ روز عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و گوشی را در طرح رجیستری ثبت نمایید. در ادامه این مطلب به آموزش روش های رجیستری گوشی مسافری خواهیم پرداخت. با همیاب ۲۴ همراه باشید.

استعلام همزمان طرح رجیستری و سرقتی بودن موبایل، تبلت و لپ تاپ در سامانه کشوری همیاب ۲۴ 

مقدمه‌ای در رابطه با رجیستر کردن گوشی مسافری

طرح رجیستری گوشی با سرعت خوبی گسترش یافته و در حال حاضر تمام برندهای موبایل موجود در بازار را تحت پوشش خود قرار داده است. طبق این طرح باید تمام گوشی ها حتما در سامانه همتا ثبت شده باشند و قانونی وارد کشور شوند. در غیر این صورت گوشی بعد از طی مدت زمان ۳۰ روزه از کار خواهد افتاد. برای آشنایی بیشتر با طرح رجیستری توصیه می‌کنیم به مطالعه مقاله “هرآنچه باید درباره طرح رجیستری بدانید” بپردازید.

طرح رجیستری موبایل با هدف جلوگیری از واردات گوشی های قاچاق به داخل کشور ایجاد شده است. پس از اجرای طرح رجیستری، هر مسافر به صورت سالانه امکان ثبت یک گوشی تلفن همراه را دارد.

در ادامه این مطلب ما قصد داریم به صورت جامع در مورد روش های رجیستر کردن گوشی مسافری صحبت کنیم. چنانچه در رابطه با هر یک از مراحل شرح داده شده سوالی داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان واحد پشتیبانی همیاب ۲۴ از آن ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. با ما همراه باشید.

آیا رجیستر کردن گوشی مسافری الزامی است؟

بله! اگر شما در سفری که به خارج از کشور داشته‌اید و گوشی وارد ایران کنید، می‌بایست آن را به گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارش داده و ضمن پرداخت حق گمرک گوشی آن را در طرح رجیستری ثبت نمایید. در غیر این صورت گوشی با سیم کارت های داخل کشور قابل استفاده نخواهد بود. البته برای انجام این کار و پرداخت حق گمرک گوشی به شما ۳۰ روز زمان داده می‌شود.

حتما بخوانید: روش شناسایی گوشی های رجیستر شده

چگونه گوشی مسافری خود را رجیستر یا ثبت کنیم؟

ثبت یا رجیستر کردن گوشی های مسافری به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، می باشد و توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

روش اول: رجیستر کردن گوشی مسافری در دفاتر گمرکی

در روش اول شما می‌توانید ضمن مراجعه به دفاتر گمرکی و اظهار گزارش وارد کردن گوشی به داخل کشور و پرداخت هزینه گمرکی آن، گوشی را ثبت نمایید. لازم به اشاره است که دفاتر گمرک در فرودگاه و پایانه های مرزی وجود دارند، بنابراین شما حتی می‌توانید در بدو ورود خود به داخل خاک کشور این کار را انجام دهید. پس از مراجعه به دفاتر گمرکی از شما خواسته می‌شود تا مشخصات تلفن همراه خود را ارائه کرده و هزینه گمرکی آن را پرداخت نمایید. سپس یک مجوز در اختیارتان قرار داده می‌شود.

شما باید مجوز ارائه شده را تا پایان مراحل ثبت و رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا به همراه داشته باشید. چند روز بعد از اینکه عوارض گمرکی گوشی را ارائه کردید، می‌توانید ضمن مراجعه به سامانه همتا فعال سازی گوشی را انجام دهید. بنا به اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا 3 ماه پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

روش دوم: رجیستر کردن گوشی مسافری به صورت اینترنتی از طریق سایت گمرک

مسافران سفرهای خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانی https://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نمایند. بدین منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید. در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر ۳ شناسه (IMEI) درج شده در هر ۳ محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

حتما بخوانید: ۶ روش به دست آوردن کد IMEI گوشی موبایل

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دارای دوسیم کارت می باشد (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود تا مشخصات و مدل گوشی خود را مشخص کنید. در نظر داشته باشید که هزینه پرداختی به ازای مدل های مختلف گوشی های هوشمند متفاوت خواهد بود و شما موظف هستید که مدل گوشی خود را به طور صحیح انتخاب کنید، در غیر این صورت سایت سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی بر عهده نخواهد داشت.

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود تا شماره سیم کارت و برخی دیگر از مشخصات خود نظیر شماره ملی، گذرنامه و غیره را وارد کنید. در نظر داشته باشید که شماره سیم کارتی که در این مرحله وارد می‌شود حتما باید به نام شخصی باشد که کد ملی و اطلاعات وی را وارد کرده‌اید، در غیر این صورت سیستم با خطا مواجه شده و اجازه ورود به مرحله بعد را به شما نمی‌دهد.

بعد از وارد کردن شماره تماس و سایر اطلاعات شما، یک کد امنیتی از طریق پیامک به شماره‌ تماسی که وارد کرده بودید ارسال می‌شود. این کد را وارد کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

مشاهده خواهید کرد که هزینه مورد نظر برای ثبت یا رجیستر کردن گوشی مسافرتی (طرح رجیستری) نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه “پرداخت” می‌توانید به صفحه پرداخت هزینه مراجعه کرده و حق گمرک را از طریق همین سامانه پرداخت کنید. در نظر داشته باشید که هزینه گمرکی دریافتی با توجه به مدل و نوع گوشی مسافرتی که وارد کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

نکاتی که باید در مورد رجیستر کردن گوشی مسافرتی به خاطر داشته باشید!

«سامانه اظهارنامه گمرگی تلفن همراه» مختص افرادی است که تلفن همراه خود را «به صورت مسافری» و از سفر های خارجی وارد کشور کرده‌اند. اگر شما هم جزو مسافرانی هستید که از طریق این سامانه مشخصات تلفن همراه خود را ثبت می‌کنید لازم است کد پیگیری و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارید.

پس از درخواست ثبت شناسه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می‌کند و درصورت تائید، این اطلاعات را برای سامانه «همتا» ارسال می‌کند. بسیار دقت کنید تا اطلاعات را دقیق وارد کنید چراکه در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی‌شود، بلکه وجه پرداختی نیز تحت هیچ شرایطی به شما بازگردانده نخواهد شد.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش ۲ روش رجیستر کردن گوشی مسافری پرداختیم. چنانچه در رابطه با هر یک از مراحل شرح داده شده سوالی داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان واحد پشتیبانی همیاب ۲۴ از آن ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید.

دانلود اپلیکیشن استعلام رجیستری و سرقتی همیاب ۲۴ از کافه بازار

سامانه استعلام همزمان طرح رجیستری و سرقتی بودن موبایل، تبلت و لپ تاپ

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته برای ما بنویسید