مجازات خرید و استفاده از گوشی سرقتی

مجازات خرید و استفاده از گوشی سرقتی

سامانه همیاب۲۴ از طریق همکاری با اپراتورها، دادگستری ها، کلانتری ها و اصناف موبایل و کامپیوتر سراسر کشور با ارایه خدمت “ردیابی گوشی” اقدامات مهم و موثری را در جهت مقابله با معضل بزرگ سرقت گوشی و سایر کالاهای دیجیتال در کشور داشته است. اما خدمتی که این سامانه در جهت پیشگیری از وقوع جرم ارایه می دهد، امکان استعلام گوشی و سایر کالاهای دیجیتال قبل از خرید می باشد که کمک شایانی به تشخیص کالاهای دیجیتال سرقتی هنگام خرید می ­کند و خریداران را از به دام افتادن نجات می ­دهد تا ناخواسته یک کالای سرقتی خریداری نکنند و درگیر عواقب آن نشوند.

گوشی­ های دزدی در بازار سیاه خرید و فروش می­ شوند و ممکن است خریداران از این موضوع با خبر نباشند. همان­ طور که احتمالا همه ما می­ دانیم خرید‌، ‌فروش و استفاده به هر نحوی از گوشی‌های سرقتی جرم محسوب می ­­شود و پیگرد قانونی دارد. برای درگیر نشدن با عواقب خرید گوشی­ سرقتی ادامه مطلب را با ما همراه باشید:

جرم خرید و استفاده از گوشی سرقتی

بر اساس قانون، خریدن مال مسروقه جرم بوده و اگر کسی آگاهانه این کار را انجام دهد، برابر قانون مجازات خواهد شد. بر اساس ماده ۶۶۲ قانون تعزیرات در بحث فروش و خرید گوشی سرقتی: هرکس با علم و اطلاع یا با وجود نشانه های اطمینان آور مبنی بر این که کالا سرقتی می ­باشد اقدام به تحصیل، مخفی نمودن یا معامله کالا کند، برابر قانون مجازات اسلامی مجرم شناخته شده و به حبس از شش ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

در واقع خریدار کالای سرقتی در دو حالت مجرم شناخته می شود:

۱. خریدار با علم و اطلاع به اینکه گوشی مورد معامله دزدی می باشد اقدام به انجام معامله می کند. اما اگر فرد نداند که گوشی دزدی است و نسبت به این موضوع بی اطلاع باشد، مسؤولیت از او ساقط می‌شود.
اما برای رفع اتهام باید بتواند با دلایل محکمه پسندی ثابت کند که از مسروقه بودن گوشی اطلاعی نداشته تا از وی رفع اتهام ‌شود.

۲. دلایل و نشانه­ های اطمینان ­آوری مبنی بر سرقتی بودن گوشی همانند مکان فروشگاه یا فرد مورد نظر وجود داشته و خریدار از آن چشم ­پوشی کرده است.

برای مثال در نظر بگیرید گوشی که شما خریداری کردید در همیاب ۲۴ سامانه “اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال” به عنوان کالای سرقتی ثبت شده باشد. این­جا با اولین استفاده شما از گوشی، سیم­ کارت شما ردیابی شده و شما به عنوان متهم به مراجع قضایی خوانده می­ شوید.

حتما بخوانید: چگونه از شیپور و دیوار گوشی، تبلت و لپ تاپ بخریم؟

نکته: هنگام خرید گوشی، حتما رجیستر بودن و سرقتی نبودن دستگاه را از سامانه همیاب۲۴ استعلام بگیرید تا خریدی امن را تجربه کنید و ناخواسته مرتکب جرم خرید یک کالای سرقتی نشوید!

چگونه هنگام خرید گوشی، تبلت یا لپ تاپ از سرقتی نبودن آن مطمئن شویم؟

  • ابتدا چک کنید که گوشی، تبلت و یا لپ­ تاپی که قصد خرید آن را دارید دارای کارتن و سایر اقلام همراه باشد.
  • سپس برای اطمینان از سرقتی نبودن گوشی و تبلت، شماره ۱۵ رقمی IMEI گوشی ( یک کد منحصر به فرد که بر روی کارتن یا پشت گوشی درج شده و یا با شماره­ گیری #۰۶#* بدست می­ آید) را به صورت رایگان از سامانه همیاب ۲۴ استعلام بگیرید.
  • در همیاب ۲۴ برای لپ ­تاپ و سایر کالاهای دیجیتال نیز می­ توانید شماره سریال آن را وارد نمایید تا اطمینان حاصل کنید که به عنوان کالای سرقتی یا گمشده در سامانه ثبت نشده باشد.

 نکته: پس از اطمینان از سرقتی نبودن گوشی باید مراحل فعال سازی گوشی در سامانه همتا صورت پذیرد و در مورد گوشی های دست دوم نیز باید مراحل انتقال مالکیت برای شما انجام شود، در غیر این صورت با وارد کردن سیم کارت جدید در گوشی موبایل، پس از یک ماه گوشی شما غیرفعال خواهد شد.

همیاب ۲۴ به شما کمک می کند تا هر زمانی که قصد خرید گوشی، تبلت و یا لپ ­تاپ داشتید، به صورت همزمان از رجیستر بودن و سرقتی نبودن دستگاه در همان لحظه مطلع شوید.

جهت استعلام گوشی سرقتی، استعلام رجیستری گوشی، اعلام سرقت و ردیابی کالای دیجیتال (موبایل، تبلت، لپ تاپ) می توانید از طریق لینک های زیر به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه کنید و یا اپلیکیشن همیاب۲۴ را دانلود نمایید:

دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از گوگل پلی
دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از کافه بازار
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن همیاب24 سیبچه

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید