top
how-to-protect-information-of-mobile-phone-in-times-of-steal-or-loosing

چگونه از اطلاعات گوشی موبایل در زمان مفقودی یا سرقت محافظت کنیم؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

19

زمانی گوشی موبایل شما به سرقت می رود و یا آن را گم می کنید، این تنها جنبه مادی نیست که متوجه شما می‌شود. یکی از دغدغه های مهم در هنگام حادثه سرقت گوشی موبایل و یا گم شدن آن، محافظت از اطلاعات گوشی سرقتی می‌باشد. چگونه می‌توان به اطلاعات گوشی سرقتی از راه دور دسترسی داشت و برای پاك كردن اطلاعات گوشي از راه دور اقدام کرد؟ چگونه اطلاعات گوشی دزدیده شده را پاک کنیم؟

در این مطلب نحوه ردیابی گوشی و پاك كردن اطلاعات گوشي از راه دور را برای گوشی‌های اندروید، آیفون و ویندوز فون را آموزش می‌دهیم.

قبل از مطالعه این مطلب به نکات زیر توجه کنید:

1- بعد از اینکه اطلاعات گوشی پاک شود، دیگر نمی‌توانید از این طریق موقعیت مکانی آن را پیدا کنید.

2-  استفاده از روش های ردیابی و پیگیری موقعیت مکانی گوشی، تقریبی و صرفا جهت اطلاع خودتان می باشد و از این طریق در مراجع قضایی نمی توانید اقدامی انجام دهید. برای ردیابی قانونی گوشی می توانید به سامانه همیاب24 مراجعه نمایید.

همیاب ۲۴ سامانه اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال (موبایل، تبلت و لپ تاپ)

پیشگیری از سرقت اطلاعات گوشی اپل

زمانی که گوشی اپل شما به سرقت می رود شما می توانید با استفاده از سرویس اختصاصی به نام Find My iPhone به معنی ” آیفون من را پیدا کن!” گوشی اپل خود را ردیابی کنید و اطلاعات شخصی خود را از روی گوشی پاک کنید.

البته از این سرویس زمانی برای پاک کردن اطلاعات و ردیابی گوشی اپل خود می توانید استفاده کنید که این قابلیت را از قبل در گوشی خود فعال کرده باشید. برای آموزش فعال‌سازی Find My iPhone در گوشی آیفون کلیک کنید.

ردیابی و پاک‌کردن اطلاعات گوشی اپل با قابلیت Find My Iphone

حالا که سرویس Find My iPhone گوشی آیفون خود را فعال کردید باید روش های استفاده از این سرویس را یاد بگیرید. استفاده از این سرویس به سادگی قابل انجام است. مراحل زیر را برای پاک کردن اطلاعات و ردیابی گوشی اپل خود از راه دور دنبال کنید:

۱- وارد شدن به سایت ICloud از طریق لپ تاپ یا PC

 1. با استفاده از لپ تاپ وارد سایت icloud.com شوید و اطلاعات اپل آیدی خود را وارد کنید و sign in بزنید.
 1. .بعد از وارد شدن آیکون Find My iPhone را انتخاب کنید.
 2. بر روی All Devices کلیک کنید. شما در این قسمت می توانید لیست همه دستگاه هایی که اپل ایدی تان در قسمت آیکلودش وارد شده است را بینید. بر روی دستگاه مورد نظر کلیک نمایید.

در صفحه باز شده در صورتی که گوشی روشن و قابلیت مکانیابی و اینترنت آن روشن باشد، می توانید مکان گوشی اپل خود روی نقشه را ببنید.

با کلیک بر روی Erase Iphone می توانید تمام اطلاعات دستگاه اپل خود را از راه دور پاک نمایید.

با انتخاب گزینه Erase Iphone، تمام اطلاعات روی گوشی اپل شما پاک خواهد شد و در صورتی گوشی شما به اینترنت متصل نباشد در اولین نوبتی که گوشی شما آنلاین شود این اقدامات روی گوشی شما اعمال خواهد شد.

با انتخاب Lost Mode می توانید روی گوشی پیغام و شماره تماسی را نمایش دهید تا از طریق آن با شما تماس گرفته شود و از طریق گزینه Play Sound می توانید گوشی خود را به صدا در آورید.

پیشگیری از سرقت اطلاعات گوشی اندروید

برای پاک کردن اطلاعات و ردیابی گوشی اندروید رایج‌ترین روش استفاده از قابلیت Find my Device و جیمیل می باشد. برای پاک کردن اطلاعات و ردیابی گوشی با جیمیل و یا استفاده از قابلیت Find My Device (دستگاهم را پیدا کن)، شما باید از قبل یک اکانت جیمیل را به گوشی خود اضافه کرده باشید، بدین منظور ابتدا یک حساب کاربری گوگل (Gmail) برای خود ایجاد کنید و در مرحله بعد این حساب را به گوشی اندروید خود اضافه کنید، برای این کار به آدرس زیر بروید:

Setting > Users & Accounts > Add Accounts و حساب کاربری گوگل خود را اضافه کنید.

ردیابی و پاک‌کردن اطلاعات گوشی اندروید با قابلیت Find My Device

برای ردیابی و پاک کردن اطاعات گوشی با جیمیل کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- به آدرس www.google.com/android/find بروید

در صفحه Find My Device (دستگاهم را پیدا کن)، پس از اعتبار سنجی و وارد شدن به اکانت جیمیلی که از قبل روی گوشی خود فعال کرده اید، صفحه ای به شما نمایش داده می شود که در آن لیست دستگاه های اندرویدی خود را مشاهده خواهید کرد.

ردیابی گوشی از طریق جیمیل

۲- دستگاه اندرویدی مورد نظر خود را انتخاب نمایید

۳- پاك كردن اطلاعات گوشي اندروید از راه دور (Erase Device):

اگر احتمال می دهید که ممکن است از اطلاعات شما سوءاستفاده ای شود، می توانید از طریق گزینه “پاک کردن داده ها” اطلاعات روی دستگاه خود را پاک نمایید.

نکته:
در این صورت همه داده‌های دستگاه برای همیشه پاک خواهند شد و بعد از اینکه داده‌ پاک شود، دیگر نمی‌توانید موقعیت مکانی آن را پیدا کنید. اگر دستگاه آفلاین باشد، دفعه بعد که دوباره آنلاین شد پاک کردن داده‌ها شروع می‌شود.

سایر گزینه هایی که در این قسمت مشاهده می کنید شامل: پخش صدا، ایمن کردن دستگاه و پاک کردن داده های دستگاه می باشد. همان طور که در تصویر مشخص است، شما میزان شارژ باتری و نوع سیم کارت فعال روی گوشی خود را هم می توانید در این قسمت مشاهده کنید.

اگر قصد دارید برای پاک کردن اطلاعات و ردیابی گوشی اختصاصا از طریق اکانت سامسونگ و قابلیت Find My Mobile استفاده کنید، مطلب ۴ روش ردیابی گوشی سامسونگ را بخوانید.

پیشگیری از سرقت اطلاعات گوشی ویندوز فون

در این سیستم‌عامل هم کاملا مشابه با دیگر سیستم‌عامل‌های موبایل بررسی‌شده، قابلیت یافتن محل گوشی و پاک کردن اطلاعات آن در صورت گم شدن یا سرقت وجود دارد و کماکان استفاده از ویژگی به این بستگي دارد که این قابلیت را از قبل روی گوشی فعال کرده باشید. با فعال کردن این قابلیت روی گوشی ویندوز فون، در صورتی که بعد از سرقت قابلیت مکان‌یابی و اینترنت گوشی روشن باشد امکان مکان‌یابی، زنگ زدن به گوشی حتی در حالت بی‌صدا، پاک کردن اطلاعات روی گوشی از راه دور و قفل گوشی با استفاده از پین کد سیم‌کارت وجود دارد.

برای استفاده از این قابلیت‌ها باید در گوشی‌ خود بخش‌های مربوطه را فعال کنید:

به بخش Settings بروید و Find My Phone را انتخاب کنید. حالا تنها کافی است دو قسمت مشخص‌شده را تیک بزنید. اکنون اطلاعات مربوط به موقعیت گوشی شما در سایت مایکروسافت ذخیره می‌شود و از طریق سایت windowsphone.com این اطلاعات قابل دسترسی است.

ردیابی و پاک‌کردن اطلاعات گوشی ویندوز فون

برای اینکه به این اطلاعات دست پیدا کنید، به سایت مایکروسافت و به بخش اکانت بروید و با حساب کاربری مایکروسافت (Live) خود وارد شوید.

پس از لاگین کردن اطلاعات گوشی ویندوز فونی شما نمایش داده می‌شود و شما با کلیک روی نام گوشی‌تان می‌توانید جزئیات بیشتری مشاهده کنید. برای مثال، آخرین موقعیت ثبت‌شده گوشی را نشان می‌دهد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، سه گزینه Ring ،Lock و Erase پیش روی شما قرار می‌گیرد. اگر گوشی‌تان را جایی نزدیک خودتان گم کرده‌اید، می‌توانید با به صدا درآوردن زنگ آن، گوشی را پیدا کنید. شاید هم فکر می‌کنید گوشی‌تان را بدون اینکه قفل کنید، جایی رها کرده اید؛ در این حالت بهتر است گزینه Lock را انتخاب کنید. در حالتی که گوشی شما سرقت شده نیز برای حفظ امنیت بیشتر بهتر است اطلاعات خصوصی‌تان را از روی آن پاک کنید.

ردیابی انواع گوشی سرقتی یا گمشده در سامانه کشوری همیاب۲۴

یکی از بهترین روش های ردیابی، ثبت دستگاه گم شده یا دزدیده شده در سامانه همیاب ۲۴ می باشد. اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته است، با همیاب۲۴ دیگر نگران نباشید. این سامانه- از طریق همکاری با اپراتورها، دادگستری‌ها، کلانتری‌ها و اصناف موبایل و کامپیوتر سراسر کشور- به سرعت و از راه قانونی دستگاه گمشده یا سرقت شده شما را ردیابی می کند.


دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید

4.2/5 - (50 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفا کد را در کادر وارد کنید

دیدگاه شما کاربران عزیز

 1. سلام ایا کسی که رمز جیمیل ما و جیمیل مارو دارا و وارد حساب ما میشه میتونا پیامک ها و تماس های ما رو برا خودش بیاره بالا

  0
  1. سلام خیر دوست عزیز. تنها در صورتی میتواند این کار را انجام دهد که شما تنظیمات گوشی خود را طوری تنظیم کرده باشید که روی جیمیلتان ذخیره شود

   0
 2. سلام گوشیم رو گم کردم تو همیاب ثبتش کردم اگه اون شخص که پیداش کرده ریست فکتوری کنه گوشی رو بعد باشماره خودش باوای فای جمیل ثبت کنه استفاده کنه ازگوشیم میشه ازاین طرق ردیابیش کرد؟ ممنون میشم کامل جواب بدید

  0
  1. سلام دوست عزیز. بلافاصله بعد از اینکه سیمکارت روی گوشی قرار بگیرد گوشی ردیابی میشود

   0
   1. ممنون از پاسخگویی تون اما من جوابمو نگرفتم اگه با وای فای جیمل جدید ثبت کنه رو گوشی میشه فهمید که با چه شماره ای جمیل ثبت شده؟

    0
 3. سلام
  گوشی آیفون من را دزدیدند، همان روز وارد icloud شدم ولی از لیست دیوایس های من خارج شده بود ایفونم رو ندیدم، این احتمالا وجود دارد که زمانی که گوشی من را دزدیدند، گوشی لاک نبوده و signout کرده باشند؟ آیا اطلاعات من را پاک کردند یا نه؟ بیشتر بحث عکس و اطلاعات داخل گوشی مهم است.

  0
  1. سلام دوست عزیز. بخاطر این اتفاق متاسفیم. بله امکان هر چیزی وجود دارد. آیا گوشی خود را در سامانه همیاب24 ثبت کرده اید؟
   پیشنهاد ما به شما این است که هر چه سریعتر سیمکارتهای خود را بسوزانید و در سامانه همیاب24 ثبت نام نمایید تا ردیابی گوشیتان فعال شود.

   0
 4. با سلام گوشی من به سرقت رفته بنده میخام فقط و فقط عکس هاش رو بازیابی کنم آیا این امکان وجود دارد؟ لطفا راهنمایی کنید

  0
  1. سلام دوست عزیز از طریق مقاله دسترسی به اطلاعات گوشی از طریق جیمیل میتوانید عکسهای گوشی خود را بدست آورید. همچنین میتوانید گوشی خود را در سامانه همیاب24 ثبت نمایید تا ردیابی گوشی شما آغاز شود.
   پس ازثبت ردیابی در سامانه همیاب ۲۴ موارد زیر برای کالای شما اعمال می‌شود
   ردیابی 24 ساعته در اپراتورهای مخابراتی، جستجو در بین کالاهای پیدا شده سراسر کشور در کلانتری‌ها، بازرسی‌های مرزی و …، اطلاع‌رسانی به فروشگاه‌های سراسر کشور جهت جلوگیری از خرید و فروش دستگاه، اطلاع‌رسانی کشوری به کلانتری‌ها و بازرسی‌های مرزی جهت جلوگیری از خارج شدن دستگاه از مرزهای کشور.

   0
 5. سلام
  چه اطلاعاتی پاک خواهند شد ؟آیا اپلیکیشن های چت مثل تلگرام و واتس اپ هم پاک میشوند ؟

  1