سرنوشت گوشی های سرقتی

سرنوشت گوشی های سرقتی

در این مطلب قصد داریم به مسائلی پیرامون دلایل سرقت گوشی موبایل، شیوه های سرقت گوشی، سرنوشت گوشی های سرقتی، روش های پیشگیری و در امان ماندن در مقابل این نوع سرقت ها، روش های پیگیری و رسیدن به دستگاه سرقتی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

همیاب ۲۴، سامانه اعلام سرقت و ردیابی گوشی، تبلت و لپ تاپ

چرا سرقت گوشی موبایل؟

آمار سرقت گوشی تلفن همراه متاسفانه بیشتر از گذشته رو به افزایش است. از دلایل افزایش سرقت گوشی می‌توان به افزایش قیمت گوشی در بازار و افزایش کاربران گوشی های هوشمند و گران قیمت اشاره کرد.

سارقین گوشی‌های موبایل، هر روز شیوه‌های جدیدتری برای این اعمال به کار می‌بندند. شیوه‌هایی که گاه در حدی جدید و غیر قابل پیش‌بینی است که ممکن است هیچ ‌کدام از ما تصورش را هم نکنیم و متاسفانه در برخی از موارد این تنها جنبه مادی نیست که متوجه مالباخته می شود.

شیوه های مرسوم در سرقت گوشی موبایل

از سرقت‌های دستی تا مسلحانه

استفاده از موتور سیکلت، قاپیدن گوشی از دست، کیف یا جیب افراد، یکی از متداول‌ترین شیوه‌هایی است که سارقان از مدت‌ها پیش برای سرقت گوشی به کار مي‌بستند. اما اکنون با هوشیاری مردم نسبت به این قضیه سارقان راهکارهای جدیدتر و البته پرخطر‌تری را به کار می‌بندند. سرقت با استفاده از اسپری‌های اشک آور، سرقت گوشی با تهدید چاقو و حتی در برخی از موارد سرقت گوشی با تهدید اسلحه صورت می‌گیرد.

حتما بخوانید: سارقین موبایل قاپ را در یک نگاه شناسایی کنید (از زبان یک افسر پلیس جنایی)

بنابر گزارش‌های ارسالی، برخی از این سرقت‌ها با بروز کشمکش و زد و خورد بین صاحب‌ گوشی و سارق توأم شده، که اکثرا به بروز صدماتی برای مالباخته منجر می‌شود.

سرنوشت گوشی‌های سرقتی

اگر گذرتان به خیابان جمهوری و حواشی مراکز خرید و فروش گوشی موبایل افتاده باشد، حتما با انبوه دستفروشانی که گوشی‌هاي بدون جعبه در دست دارند و شما را دعوت به خرید می‌کنند، مواجه خواهید شد. این‌ها همان فروشندگان گوشی‌های سرقتی هستند.

فروشندگانی که یا خود اقدام به سرقت کرده یا مالخرند! در هر حال رابطه‌ای تنگاتنگ با سرقت دارند.

گروهی نیز حتی در قاب و جعبه‌های نو به فروش می‌رسند. مرتضی‌ابراهیم‌زاده، یکی از فعالان بازار گوشی علاءالدین می‌گوید: بارها نسبت به تجمع این افراد مقابل پاساژ تذکر داده و شکایت کرده‌ایم، اما فایده‌ای ندارد و این دستفروشان در حدی بی‌باک شده‌اند که گوشی‌هاي سرقتی را بابت فروش به مغازه‌دارها به ویژه تعمیرکاران پیشنهاد می‌دهند.

وی افزود: اگر چه این گوشی‌ها قیمت کمی دارند و قطعا سود زیادی عاید خریدار می‌کنند، اما خرید آن به دردسرهای پس از آن نمي‌ارزد. یکی دیگر از فعالان بازار گوشی هم به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: معمولا این گوشی‌های با قیمتی حدود يك‌ دوم یا حتی يك‌ سوم گوشی‌هاي آکبند به فروش می‌رسند. اما طرفداری در بازار ندارند. برای اطلاع از نکات مهم خرید گوشی دست دوم کلیک کنید.

نکته: خریداران گرامی، در صورتی که می خواهید هنگام خرید ناخواسته یک کالای سرقتی را خریداری نکنید حتما رجیستر بودن و سرقتی نبودن دستگاه را از سامانه همیاب۲۴ استعلام بگیرید.

نحوه ردیابی گوشی های سرقتی

کم نیستند افراد مالباخته یا بهتر بگوییم گوشی باخته‌ای که در گذشته با وجود پیگیری گوشی سرقتی موفق به یافتن گوشی یا حتی سارق نشده‌اند.

در گذشته موضوع سرقت گوشی ناشی از نقص سیستم شناسایی و کدگذاری کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی در کشور بود، اما درحال حاضر خوشبختانه در کشور ما هم همانند کشورهای پیشرفته امکان شناسایی گوشی تلفن همراه و سایر کالاهای دیجیتال همانند تبلت و لپ تاپ از طریق شماره سریال یا شماره IMEI آن وجود دارد و صاحب کالا با ارائه این کد به سامانه کشوری همیاب۲۴ می تواند در صورت برقراری تماس دستگاه خود را ردیابی کند. علاوه بر این با ثبت مشخصات دستگاه سرقتی خود در سامانه همیاب ۲۴، این سامانه می تواند با اطلاع رسانی به اصناف سراسر کشور از خرید و فروش دستگاه شما در بازار جلوگیری نماید. در واقع پس از ثبت مشخصات دستگاه در سامانه گوشی شما به عنوان یک کالای سرقتی وارد لیست سیاه می شود.

سامانه کشوری همیاب ۲۴ علاوه بر ردیابی دستگاه در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع رسانی به اصناف سراسر کشور از خرید و فروش کالا و وقوع جرم های بعدی جلوگیری کرده و کالای سرقتی را در بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور و کلانتری ها جستجو کرده و به اطلاع شما می رساند. از طریق سرویس استعلام رجیستری و سرقتی که در این سامانه ارایه شده شما می توانید قبل از خرید، رجیستر بودن و سرقتی نبودن کالا را استعلام بگیرید و ناخواسته مرتکب جرم خرید یک کالای سرقتی نشوید.

جهت اعلام سرقت و ردیابی گوشی، تبلت و لپ تاپ می توانید، به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه کنید و یا از طریق لینک های زیر اپلیکیشن همیاب۲۴ را دانلود نمایید:

دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از گوگل پلی
دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن همیاب24 از کافه بازار
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن همیاب24 سیبچه

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید