top
Is it possible to track the location or the point of the mobile phone ?!

آیا ردیابی مکانی یا همان نقطه زنی گوشی موبایل امکان پذیر است؟!

زمان مطالعه: 7 دقیقه

39

ردیابی مکانی یا همان نقطه زنی یعنی چه؟
در چه مواردی نقطه زنی انجام می‌شود و هزینه آن چقدر است؟!
آیا نقطه زنی بی تی اس (bts) در آگاهی انجام می‌شود؟
آیا می‌توان ردیابی افراد از طریق گوگل مپ یا gps را در دادگاه مطرح کرد؟!
سوالات زیادی در رابطه با ردیابی مکانی و نقطه زنی وجود دارد که ما به صورت مداوم از جانب شما، کاربران سامانه همیاب 24 دریافت می‌کردیم به خاطر همین تصمیم گرفتیم که در این مقاله به صورت کامل به این موضوع بپردازیم و تمام نکاتی را که باید در این رابطه بدانید را به شما آموزش دهیم، پس حتما در این مقاله با ما همراه باشید و سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما ارسال کنید تا به تمام سوالات شما به صورت دقیق پاسخ دهیم.

ردیابی مکانی یا نقطه زنی چیست

نکته
1.  قبل از اینکه وارد بحث ردیابی مکانی و یا نقطه زنی شویم باید متذکر شویم که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کنترل مخابراتی افراد بدون اجازه دادگاه ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
2. توجه کنید که بر اساس قانون آیین دادرسی دادگاه ایران چناچه فرد خاطی مرتکب جرم‌هایی از جمله جرم‌های مربوط به امنیت داخلی و خارجی و یا جرایم ماده 302 (مثل قتل و حبس ابد و…) قانون شود، دستور موافقت با ردیابی مکانی متهم از جانب رئیس کل دادگستری استان صورت صادر می‌شود و ارتباطات مخابراتی این اشخاص نیز کنترل می‌شود.

نقطه زنی بی تی اس یا ردیابی مکانی چیست؟ و چطور انجام می‌شود؟

اگر بخواهیم که به زبانی ساده این روند را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که این نوع ردیابی معمولا برای پرونده‌هایی انجام می‌شود که در آن نیاز به اطلاعات مکانی متهم در زمان وقوع جرم وجود دارد و فقط در موارد خاص امنیتی مثل سرقت و یا قتل صورت می‌گیرد.
این اطلاعات توسط آنتن‌های BTS ارسال می‌شود، این آنتن‌ها نوعی از تجهیزات مخابراتی هستند که در زمینه شبکه بی سیم در مخابرات فعالیت می‌کنند. جالب است بدانید که این‌ آنتن‌ها می‌توانند، حتی گوشی موبایل خاموش و یا حتی بدون سیم کارت را تا برد 20 تا 60 کیلومتر ردیابی کنند. البته برد مفید این آنتن‌ها معمولا بین 5 تا 20 کیلومتر است و در شرایط متنوع نیز تفاوت دارد و هر چه منطقه‌ای که باید ردیابی در آن جا انجام شود دارای اجسام بلند و متراکم تری مثل ساختمان‌ها و یا کوه‌های بلند باشد، دقت ردیابی و برد آن پایین‌تر می‌آید. توجه کنید که این نوع از ردیابی هرگز اطلاعات دقیق یک فرد را به طور واضح به شما نمی‌دهد و معمولا به صورت حدودی عمل می‌کند.

نقطه‌زنی بی تی اس چیست و چطور انجام می‌شود

بدانیم:
قرار گرفتن طولانی مدت انسان‌ در کنار این تجهیزات می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به سلامت انسان وارد کند و باعث مشکلاتی همچون افزایش فشار خون، نامنظم شدن ضربان قلب و مشکلات عصبی بشود. معمولا این آنتن‌ها را در پناهگاه می‌سازند تا کمتر در معرض گرد و خاک قرار بگیرند و عمر مفید بیشتری را نیز داشته باشند.

آنتن بی تی اس

نقطه زنی در کجا کاربرد دارد؟!

یکی از مهم‌ترین کاربردهای آنتن‌های بی تی اس ردیابی گوشی همراه به دلایل مختلف حقوقی  و یا کاربرد آن‌ها در اداره آگاهی است، در بعضی از مواقع ممکن است که دادگاه تصمیم بگیرد از مکان یک گوشی موبایل اطلاع حاصل کند، پس قاضی پرونده درخواست نقطه زنی یا همان ردیابی توسط آنتن‌های بی تی اس را صادر می‌کند که این درخواست پس از دریافت تاییدیه‌های لازم انجام می‌شود. توجه داشته باشید که درخواست نقطه زنی صرفا با دستور قاضی انجام می‌شود و فرد نمی‌تواند در هر شرایطی از دادگاه این درخواست را بکند.

نقطه زنی در کجا کاربرد دارد

در چه مواردی نقطه زنی انجام می‌شود؟!

در صورتی که جرمی اتفاق بیوفتد و شخص متهم یا شاکی برای اثبات ادعای خویش بخواهند از ردیابی مکانی یا نقطه زنی استفاده کنند باید در دادگاه درخواست نقطه زنی کنند تا از این ردیابی به عنوان یک مدرک یا شاهد برای اثبات ادعای خویش استفاده کنند، این کار در اکثر مواقع به این دلیل انجام می‌شود که آن‌ها ثابت کنند که آیا فرد متهم در زمان وقوع جرم در آن جا حضور داشته است یا خیر!
گرچه که این نوع ردیابی معمولا مکان ردیابی را مشخص نمی‌کند و تنها حوالی آن مکان را مشخص می‌کند و نمی‌توان از آن به طور دقیق استفاده کرد.

نقطه زنی در چه مواردی انجام میشود

نکته* توجه داشته باشید که نقطه زنی سیمکارت فقط در جرایمی خاص انجام می‌شود، که پرونده‌هایی مهم و حیاتی دارند و باید حتما قانونی و توسط دادگاه انجام شوند وگرنه برای شخص متقاضی عواقب قانونی به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر بهترین و قانونی‌ترین راه برای ردیابی گوشی موبایل‌های سرقتی و یا مفقودی استفاده از سامانه همیاب 24 می‌باشد بنابراین اگر به دنبال پیدا کردن سریع موبایل سرقتی خود هستید، حتما گوشی موبایل خود را در سامانه همیاب 24 ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن گوشی موبایل سرقتی یا مفقودی خود را ردیابی کنید.
برای ثبت در سامانه همیاب 24 در اینجا کلیک کنید.

آیا نقطه زنی سیمکارت با گوشی موبایل خاموش امکان پذیر است؟

بر خلاف تصور عامه که گمان می‌کنند اگر گوشی خود را خاموش کنند و یا سیم‌کارت آن را خارج کنند دیگر امکان ردیابی گوشی وجود ندارد، باید بگوییم که ردیابی موبایل در تمامی برندهای گوشی موبایل مثل سامسونگ و اپل و شیائومی و… حتی در حالت خاموش و بدون سیم‌کارت نیز امکان پذیر است، جالب است بدانید که وجود سیم‌کارت‌های اعتباری داخل گوشی شما مثل سیم‌کارت‌های ایرانسل، همراه اول، رایتل و… هیچ ارتباطی با برقراری ارتباط با اپراتورهای مخابراتی ندارند و صرفا هویت شما را برای آن اپراتور مشخص می‌کنند برای اثبات این ادعا میتوان توانایی تماس بدون سیم‌کارت نیز با شماره‌های اورژانسی را مثال زد که برای نجات جان انسان‌ها طراحی شده است.

ایا گوشی موبایل خاموش یا بدون سیمکارت ردیابی میشود

نقطه زنی موبایل  تا چه زمانی امکان دارد؟ و هزینه آن چقدر است؟!

معمولا امکان ردیابی مکانی تا 6 ماه امکان پذیر است اما بسته به رای و نظر دادگاه ممکن است که مدت زمان بیشتری را نیز پوشش دهد، بر اساس همین موضوع هزینه‌های نقطه زنی نیز متفاوت است اما براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران این هزینه‌ها در حالتی قرار گرفته که در حد و توان تمامی اشخاص در سطوح درامدی متفاوت جامعه باشد تا همه بتوانند از حق و حقوق خود بهره مند شوند.

آیا ردیابی موقعیت مکانی افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، واتساپ و یا اکانت اینترنتی گوگل در مراجع قضایی امکان پذیر و معتبر است؟

ردیابی مکانی در این شبکه‌ها قابلیت پیگیری قضایی ندارد، چراکه در این شبکه‌ها امکان حذف یا درست کردن اکانت‌های غیر واقعی و فیک وجود دارد و همچنین علاوه بر آن سرورهای این شبکه‌ها در خارج از کشور بوده و نمی‌توان تقاضای ردیابی مکانی و یا نقطه زنی نمود و پرونده قابلیت پیگیری قضایی ندارد.

ردیابی از طریق اینستا و واتساپ یا ردیابی با گوگل مپ

حرف آخر…

ما در این مقاله سعی کردیم که تمام نکاتی را که شما باید درباره ردیابی مکانی، بدانید را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید در موارد لزوم از این نوع ردیابی استفاده کنید و از حق و حقوقی که به صورت قانونی به شما تعلق داده شده است، بهره‌مند شوید، اگر در هنگام طی کردن روند دادگاهی خود به مشکلی برخورد کردید می‌توانید از قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید، ما همیشه پاسخگوی سوالات شما در مقالات سامانه همیاب 24 هستیم.

4.2/5 - (31 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه شما کاربران عزیز

 1. سلام وعرض ادب بنده الا یه مدتی تازه ازدواج کردم و یک سالی از ازدواجمون میگذره ولی الا مدتی هست که همسرم بهم بی محلی و بی توجهی میکنه و‌من به خانمم شک کردم ولی زندگیمی دوست دارم و به خودم همچی اجازه ای را نمیدم‌ که نسبت به زنم شک کنم ایا نرم‌افزاری دارید که بتونم پیام و یا تماس. و ردیابی کنم

  2
 2. باعرَص سلام من هرگاه در برنامه آب وهوا میرم ودر قسمت برنامه رادار میرم می‌گویید از مکان شما استفاده میشود وبجز جایی که حضور دارم را نشان می‌دهد خواهشن بگویی. چه کنم باتشکر از شما

  2
 3. باعرَص سلام من هرگاه در برنامه آب وهوا میرم ودر قسمت برنامه رادار میرم می‌گویید از مکان شما استفاده میشود وبجز جایی که حضور دارم را نشان می‌دهد خواهشن بگویی. چه کنم باتشکر

  1
 4. سلام من سه روز پیش گوشیمو از توی ماشینم دوزدیدن آیا امکان نقطه زنی وجود داره برام چون خیلی برام حیاطی هست ممنون میشم جواب بدین

  0
  1. با سلام دوست عزیز به شما پیشنهاد میکنیم که از طریق لینک زیر در سامانه همیاب۲۴ گوشی تان را ثبت سرقت کنید.
   لینک ثبت گوشی سرقتی/مفقودی

   1
 5. سلام وقت بخیر
  گوشی موبایلم در نجف ازم دزدیده شده 🙁
  چون خارج از کشور دزدیده شده ، ثبت اطلاعاتش در این سامانه تاثیری داره در پیدا شدنش؟
  اصلا اگر پیدا هم بکنیدش، گوشی قابلیت استفاده داره و اطلاعاتش دست نخورده هست؟
  ممنون میشم جواب بدین متشکر

  0
  1. با سلام دوست عزیز شما که گوشی تان در خارج از کشور پیدا شده است باید در هنگام ثبت گوشی سرقتی تان گزینه جستجو در کالا های پیداشده و اطلاع رسانی را فعال کنید.
   لینک ثبت گوشی سرقتی/مفقودینکته:
   شما با ثبت کردن شماره سریال کالای دیجیتال گمشده یا سرقتی در سامانه همیاب 24 می توانید از مزایای زیر برخوردار شوید.

   ۱- اعلام سرقت کالا به صورت کشوری و ۲۴ ساعته به فروشگاه های موبایل و کامپیوتر
   ۲- جلوگیری از خرید و فروش کالای سرقتی شما در فروشگاه های موبایل و کامپیوتر سراسر کشور
   ۳- جستجوی کالا در بین کالاهای پیدا شده سراسر کشور

   2
 6. سلام .
  از بنده کلاه برداری شده ، الان قاضی دستور نقطه زنی رو توی یه تایم مشخص شده ایی داده ، الان من میخوام بدونم که ایا توی اون تایم اگه متهم از سیمکارت خودش مکالمه نداشته باشه ، بازم نقطه زنی میشه یا نه ؟
  اخه شنیدم میگن که باید طرف با گوشی مکالمه داشته باشه تا بتونن نقطه زنیش کنن .

  9
 7. با سلام یه برگ چک دارم مال سال 98 به مبلغ 50میلیون صاحب چک متواری است وخونه اش را داده اجاره شکایت کردم حکم جلب واستعلامات همه جا را گرفتم به هیچ نتیجه ای نرسیدم گوشی خودش وزنش وپسر جواب میده ولی نتونستم پیداش کنم راهنمایی میفرمایید ممنون میشم

  1
 8. سلام خسته نباشید ،چند روز پیش از خونه ام حدود ۷۰میلیون جنس دزدیده شده میخواستم ببینم میشه از طریق این ردیاب ها بفهمیم ک کی بوده ،و در چ صورتی باید اقدام کنیم

  1
 9. با سلام
  یه موضوعی برای سه ماه پیش اتفاق افتاده که اونجا از گوشیمم استفاده کردم
  آیا مکان سه ماه پیش هم نقطه یابی میشه؟ ممنون

  4
 10. سلام موبایل بنده حدودت” 7-8 روز پیش از شهر مشهد با زورگیری چاقو به سرقت رفته امکان ردیابی از محل سرقت موتور امکان پذیر هست. ممنون

  ۰

  2
  1. با سلام دوست عزیز بابت این اتفاق متاسفیم در لینک زیر اقدام به ثبت مشخصات گوشی سرقتی خود بفرمایید و ردیابی آن را فعال کنید تا هرزمان در گوشی سرقتی شما سیم‌کارتی قرار گرفت ردیابی شده و از طریق پیامک و تماس تلفن گویا به شما اطلاع داده شود
   جهت اطلاع شما عزیزان متاسفانه ردیابی‌های متعدد مکانی قابلیت پیگیری قضایی و قانونی و سندیت کامل را ندارند
   https://hamyab24.ir/l/xp

   2
 11. سلام موتور من یکماه پیش به سرقت رفته امکان ردیابی موبایل سار قین از محل سرقت موتور امکان پذیر هست ممنون

  0
  1. با سلام دوست عزیز خیر این امکان وجود ندارد اما درصورتی که موبایل شما همراه با موتور سیکلت سرقت شده میتوانید مشخصات گوشی موبایل سرقت شده خود را در سامانه همیاب 24 به لینک زیر وارد کرده و اعلام سرقت و شکایت در مراجع قضایی بفرمایید.
   صفحه ثبت برای کاربران آنلاین : https://hamyab24.ir/l/eg

   3
 12. سلام وقت بخير حكم حلب شخصي را دارم ولي نميتوانم پيداش كنم . سيم كارت جديد به نام شخصي جديد تهيه كرده و گوشي خود را در سامانه همتا به نام صاحب سيم كارت حديد انتقال داده ، چگونه ميتوانم با نقطه زني پيداش كنم ، نه شماره حديد و دارم نه كدي از گوشي كه دستش هست

  2
  1. سلام وقتتون بخیر
   بابت این اتفاق متاسفیم دوست عزیز
   توصیه میکنم با قاضی پرونده خود مطرح کنید تا قاضی براساس مفاد پرونده شما را راهنمایی کند💐

   0
 13. با سلام
  کارتن گوشی خود را گم کرده ام، آیا از طریق استعلام از اپراتور و با دادن شماره همراه امکان اخذ کد IMEI گوشی خود را خواهم داشت؟

  1
  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، شما میتوانید با مراجعه حضوری به نمایندگی اپراتور اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

   0
  2. ایاامکان شخیص ی گوشی بدون اطلاعات وجود دارد میخوام بدونم در منزل گوشی دیگهایهشت ک مت بی‌خبرم ممنونم

   1
   1. با سلام دوست عزیز خیر این امکان وجود ندارد مگر با استفاده از مودم شخصی و بررسی تعداد کاربر های متصل پیشنهاد میکنم این موضوع را از یک متخصص پرسیده یا در گوگل سرچ کنید.

    0
 14. سلام خسته نباشید میخواستم خیالم راحت بشه که درخواست من برای ردیابی گوشی با موفقیت انجام شده یا خیر
  سیم کارتایی که توی اون گوشی بود یکی دو ساعت پیش با اپراتورهاشون تماس گرفتم و سوزوندم و بعدش عدد ۱ رو به اون سرشماره که گفته بودید پیامک زدم اما هیچ پیامکی از آن سرشماره به من ارسال نشده لطفا بفرمایید مشکلی هست یا نه؟
  بعد از اینکار هم از قسمت رهگیری سایت روی شروع ردیابی کلیک کردم.
  شماره ای که با آن در سایت همیاب برای ردیابی گوشی به سرقت رفته درخواست داده بودم رو در قسمت شماره موبایل همین دیدگاه وارد کردم
  لطفا لطفا با این شماره تماس بگیرید خیال مارو راحت کنید و توضیحات لازمو بدید
  خیلی خیلی ممنون میشم
  یک دنیا سپاس

  0
  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که ردیابی شما فعال شده باشد، پیامک فعالسازی را دریافت می‌کنید، اگر این پیامک را دریافت نکرده‌اید لطفا دوباره امتحان کنید و اگر باز هم موفق نشدید لطفا با پشتیبانی سامانه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

   1
 15. سلام وقتتون بخیر بزرگوار برای ردیابی گوشی و سیم کارت فعال سرقتی رو چگونه باید اقدام برای نقطه زنی موقعیت مکانی کنند بنده سیم کارتم را مسدود نکرده‌ام و اکنون متهم با گوشی و سیم کارتم استفاده میکنند و فعاله

  0
  1. سلام وقتتون بخیر
   حتما باید سیم‌کارت‌های موجود در گوشی سرقتی خود را بسوزانید در غیر این صورت در روند ردیابی شما اختلال ایجاد شده و ردیابی شما بی‌نتیجه خواهد شد
   و همچنین توجه داشته باشید که مسئولیت هرگونه ارتکاب جرم از جمله کلاهبرداری، مزاحمت، تهدید و… با سیم‌کارت بر عهده صاحب سیم‌کارت است.

   0
 16. سلام بعضی ها میگن سریال گوشیها را عوض میکنند آیا در این صورت گوشی کی دزدیده شده دیگر پیدا نمیشه؟

  1
  1. سلام وقتتون بخیر
   درست است که احتمال این اتفاق وجود دارد اما امار ردیابی مثبت در سامانه نشانگر احتمال ضعیف وقوع این رویداد است.

   3
 17. البته لازم بذکر هست که در صورت امکان خارج کردن باتری از گوشی های موبایل امکان ردیابی خاموش دستگاه منتفی است
  (تعمیرکار سرویس خدمات پیشرفته موبایل)

  5
 18. سلام وقت بخیر من مادر یه فرزند هستم که پدرش از چهار سالگیش نفقه نداده الان 15 سالشه دخترم حکم جلب سیارشو گرفتم میخام بدونم با نقطه زنی سیم کارتش میتونم آدرسشو پیدا کنم وجلبش کنم ممنون با احترام لطفا راهنماییم کنید

  2
  1. خانم حمید ! نورعیدی … اگر به توضیحاتی که همکاران شما در سایت ثبت کرده اند توجه کنید متوجه میشوید که طرح این سوال از اساس اشتباه است .. بیشتر دقت کنید ! 😊

   1
 19. باسلام. بنده جلب یک نفر را به دلیل چک برگشتی و عدم پرداخت را همرا با آدرس ایشان دارم. ولی به دلایلی نمیتوانم کشیک داده و یا منتظر بمانم لطفا زحمت بکشید از نظر هزینه و زمان نقطه زنی
  راهنمایی کنید؟

  11