top
Lack of internal memory in Android

چگونه می توان فضای ذخیره سازی ناکافی موجود (اندروید) را برطرف کرد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

4

شما هم با مشکل کمبود حافظه داخلی در اندروید رو به رو شده‌اید؟ آیا گوشی اندرویدی شما هنگام استفاده از آن به شما خطای ذخیره سازی ناکافی را می‌دهد؟ وقتی این مشکل پیش می‌آید، آیا می‌دانید چگونه با آن برخورد کنید؟ 

نگران نباشید ما در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه مشکل کمبود حافظه داخلی در اندروید را حل کنید.

آیا می‌دانید با کلیک بر روی لینک زیر علاوه بر استعلام گارانتی گوشی خود، سرقتی یا مفقودی نبودن آن، اصالت گوشی، از مشخصات کامل گوشی خود نیز مطلع می‌شوید؟

رفع کمبود فضای ذخیره سازی اندروید

رفع کمبود فضای ذخیره سازی اندروید

برای رفع مشکل کمبود حافظه داخلی در اندروید چند راه حل کاربردی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم.

برای آزاد کردن فضا در اندروید، کش برنامه را پاک کنید.

به طور کلی، کمبود فضای کاری احتمالاً دلیل اصلی کمبود فضای ذخیره سازی کافی برای کاربران اندرویدی است. معمولاً هر برنامه اندرویدی از سه مجموعه فضای ذخیره سازی برای خود برنامه، فایل‌های داده برنامه و حافظه پنهان برنامه استفاده می‌کند.

اگر اندازه کش بیش از حد بزرگ باشد، بخش بزرگی از فضا را اشغال می‌کند، اگرچه گزارش شده است که فضای اشغال شده فضای خالی دستگاه اندرویدی است. در این حالت، خالی کردن کش برنامه یک راه مفید برای رفع خطای حافظه ناکافی اندروید است.

چگونه کش برنامه را پاک کنیم؟ 

مراحل را دنبال کنید:

 1. ابتدا تنظیمات را از صفحه اصلی باز کنید و سپس به مدیر برنامه‌ها یا برنامه‌ها بروید.
 2. سپس می‌توانید تمام برنامه‌های دانلود شده در دستگاه اندرویدی خود و همچنین میزان فضای ذخیره‌سازی آن‌ها را مشاهده کنید.
 3. روی Menu یا More ضربه بزنید تا این برنامه‌ها را بر اساس اندازه مرتب کنید تا بررسی کنید کدام یک بیشترین فضای ذخیره سازی را اشغال می‌کند.
 4. روی برنامه خاص ضربه بزنید تا فضای ذخیره سازی اشغال شده توسط برنامه، داده‌های آن ( بخش ذخیره سازی ) و حافظه پنهان ( بخش کش ) را مشاهده کنید.
 5. روی Clear Cache ضربه بزنید تا حافظه پنهان خالی شود تا مقداری فضا آزاد شود.
 6. همین روند را برای هر اپلیکیشن تکرار کنید.

نکته: در اینجا، می‌توانید روی پاک کردن داده‌ها نیز ضربه بزنید تا همه فایل‌های برنامه حذف شوند.

علاوه بر این، می‌توانید تمام فایل‌های کش برای همه برنامه‌های اندرویدی خود را با هم حذف کنید. برای انجام این کار، به Settings > Storage > Device Memory بروید. سپس روی Cache data و Delete ضربه بزنید تا تمام داده‌های کش شده از همه برنامه‌های شما پاک شود.

بیشتر بخوانید: با چند روش ساده امنیت گوشی اندروید را افزایش دهید.

انتقال عکس/فیلم از اندروید به کامپیوتر

انتقال عکس/فیلم از اندروید به کامپیوتر

اگر متوجه شدید که دستگاه اندرویدی شما فضای ذخیره‌سازی کافی ندارد، یکی از بهترین راه‌حل‌ها این است که برخی از فایل‌های بزرگ شامل عکس‌ها، ویدیوها، فایل‌های صوتی و غیره را به رایانه خود منتقل کنید تا فضای ذخیره‌سازی اندروید آزاد شود. برای انجام این کار، به یک قطعه ابزار انتقال داده شخص ثالث نیاز دارید.

به جای حافظه داخلی، تصاویر و ویدیوها را در کارت SD خارجی ذخیره کنید.

عکس‌ها و فیلم‌ها فضای ذخیره سازی زیادی را در دستگاه اندروید مصرف می‌کنند. علاوه بر انتقال آن‌ها به رایانه، می‌توانید با ذخیره تصاویر یا ویدیوهای خود در کارت SD مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی اندروید را برطرف کنید.

اگر قبلاً عکس‌ها و ویدیوها را در حافظه داخلی گوشی ذخیره کرده‌اید، ابتدا باید آن‌ها را در کارت SD حذف کنید. پس از آن، فضای ذخیره سازی پیش فرض عکس‌ها و فیلم‌ها را به کارت SD تغییر دهید.

برای انجام این کار، به تنظیمات > تنظیمات دوربین بروید. سپس، محل ذخیره سازی را انتخاب کنید تا اگر مسیر ذخیره سازی پیش فرض دستگاه است، آن را به کارت SD یا کارت حافظه تغییر دهید.

برنامه‌های ناخواسته را حذف کنید.

برنامه‌های ناخواسته را حذف کنید.

گاهی اوقات مشکل «فضای ذخیره‌سازی اندروید تمام می‌شود اما وجود ندارد» به دلیل حجم بالای داده‌های ذخیره‌شده در حافظه داخلی گوشی شما ایجاد می‌شود. اگر برنامه‌های زیادی در دستگاه اندرویدی خود دارید و از آن‌ها به طور همزمان استفاده می‌کنید، حافظه پنهان گوشی شما مسدود می‌شود، که منجر به حافظه ناکافی اندروید می‌شود.

در این حالت، می‌توانید برخی از برنامه‌های ناخواسته یا بلااستفاده را حذف نصب کنید تا فضای ذخیره‌سازی آزاد شود. این عملیات بسیار ساده است.

برای حذف نصب یک برنامه، به تنظیمات گوشی اندرویدی خود بروید و وارد بخش Apps شوید تا لیستی از تمام برنامه هایی که روی دستگاه شما نصب شده است را دریافت کنید. همچنین، می‌توانید آن‌ها را بر اساس اندازه مرتب کنید. سپس اپلیکیشنی را که به آن نیاز ندارید انتخاب کنید و روی Uninstall کلیک کنید تا حذف شود.

اگر برنامه‌های زیادی دارید که باید حذف شوند، مراحل بالا را تکرار کنید تا مقداری فضا آزاد کنید تا فضای ناکافی برطرف شود.

بیشتر بخوانید: باز کردن قفل گوشی اندرویدی

برنامه‌ها را از حافظه داخلی به کارت SD منتقل کنید.

برخی از شما ممکن است نخواهید هیچ برنامه‌ای را حذف نصب کنید و ترجیح می‌دهید فضای ذخیره‌سازی ناکافی موجود در اندروید را بدون روت جستجو کنید. در اینجا، انتقال برخی از برنامه‌ها از حافظه داخلی به کارت SD گزینه خوبی است. این می‌تواند به حافظه داخلی گوشی شما فضا اضافه کند و مشکل «نمی‌توان برنامه را نصب کرد، فضای ذخیره‌سازی کافی در دسترس نیست» را حل کند.

 1. به منوی تنظیمات دستگاه اندرویدی خود بروید.
 2. روی Apps ضربه بزنید .
 3. همچنان می‌توانید با ضربه زدن روی مرتب‌سازی بر اساس اندازه، همه برنامه‌ها را به ترتیب مرتب کنید. سپس، برنامه را انتخاب کنید و روی انتقال به کارت SD ضربه بزنید.
 4. برای حذف برنامه‌هایی که فضای ذخیره سازی زیادی را اشغال می‌کنند، عملیات را تکرار کنید.

نکته: توجه داشته باشید که نمی‌توان همه برنامه‌ها را به کارت SD منتقل کرد.

از یک برنامه تمیز کردن برای آزاد کردن فضای اندروید استفاده کنید.

گاهی اوقات برخی از فایل‌های ناخواسته فضای Android زیادی را اشغال می‌کنند و باعث می‌شود فضای کافی در دستگاه وجود نداشته باشد. در این صورت می‌توانید از یک اپلیکیشن پاک کننده اندروید برای پاکسازی برخی فایل‌های ناخواسته و بهینه سازی دستگاه خود استفاده کنید.

کافیست یکی از آن‌ها را از فروشگاه Google Play دانلود کنید تا برخی از حافظه پنهان، ناخواسته یا فایل‌های ناخواسته را حذف کنید.

دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

اگر همه راه‌حل‌های بالا را امتحان کرده‌اید اما همچنان با خطای ذخیره‌سازی ناکافی در دسترس مواجه هستید، ممکن است با بازنشانی کارخانه‌ای مشکل را برطرف کنید.

 1. به تنظیمات بروید.
 2. روی System > Reset یا Backup & Reset ضربه بزنید.
 3. روی بازنشانی داده‌های کارخانه و بازنشانی تلفن یا بازنشانی رایانه لوحی ضربه بزنید. در صورت نیاز، پین، الگو یا رمز عبور خود را وارد کنید.
 4. در نهایت، روی پاک کردن همه چیز ضربه بزنید.

توجه داشته باشید که این روش می‌تواند تمام داده‌های ذخیره شده در دستگاه اندرویدی شما را پاک کند. بنابراین، بهتر است ابتدا از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر فراموش کردید که از قبل یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و بسیاری از فایل‌های مهم را پس از تنظیم مجدد کارخانه از دست داده‌اید، چه کاری باید انجام دهید؟

نتیجه گیری

در این متن به شما آموزش دادیم که مشکل کمبود حافظه داخلی در اندروید را چگونه حل کنید. اگر سوال یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

گوشی من خطای ذخیره سازی ناکافی را می‌دهد، باید چکار کنم؟

ما در متن مقاله چند راهکار کاربردی به شما آموزش دادیم تا این مشکل را حل کنید، بنابراین حتما به مقاله مراجعه نمایید.
.

برای حل مشکل کمبود فضا در اندروید میخواهم کش را پاک کنم اما چطور باید این کار را کرد؟

برای پاک کردن کش برنامه باید ابتدا وارد تنظیمات شوید. تمام مراحل را در متن مقاله توضیح دادیم لطفا مقاله را مطالعه نمایید.

منبع: minitool

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه شما کاربران عزیز