top
how-to-receive-and-activate-opt-for-all-shetap-credit-card

نحوه دریافت و فعالسازی رمز یکبار مصرف تمامی کارت‌های بانکی عضو شتاب

زمان مطالعه: 11 دقیقه

6

icon

بنابر گزارش بامن24:
با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد هستیم که دیگر پرداخت های نقدی به حد چشمگیری کاهش یافته و انتقال پول بیشتر بصورت الکترونیکی انجام می شود، حال در نظر داشته باشید که از سایتی یا فروشگاهی خرید می‌کنید و پس از خرید، آن ها رمز و اطلاعات کارت بانکی شما را بدست می آورند.

حتی تصورش هم سخت است که چنین اتفاقی بیفتد، اما امروزه کلاهبرداری از این طریق به شدت زیاد شده و بانک مرکزی به تمام بانک ها و موسسه های اعتباری بخشنامه کرده است که برای انجام تراکنش های انتقال وجه با مبلغ بیش از ۵ میلیون ریال تنها با وارد کردن رمز یکبار مصرف (رمز پویا) به جای رمز دوم امکان پذیر خواهد بود.

خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض را با “بامن ۲۴” امتحان کنید

برای دسترسی سریع کلیک کنید:

رمز یکبار مصرف یا همان رمز OTP چیست؟

در مقابل رمز ثابت (رمز اول و دوم کارت های بانکی) رمز یکبار مصرف (One Time Password)  یا (OPT) قرار دارد. این رمز تنها یکبار برای تراکنش قابل استفاده است و برای هر تراکنش باید یک رمز یکبار مصرف جداگانه دریافت کنید، مدت زمان استفاده از این رمز را یک دقیقه در نظر گرفته‌اند و اگر تراکنش خود را در کمتر از یک دقیقه انجام ندهید رمز شما باطل خواهد شد و باید مجددا این رمز را تهیه کنید.

نکته:
رمز یکبار مصرف تنها برای کسانی کاربرد دارد که خرید خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند و از کارت استفاده نمی‌کنند. کابرانی که برای مبالغ کمتر از ۵ میلیون ریال از کارتخوان یا عابربانک استفاده می‌کنند، نیازی به رمز پویا نخواهند داشت.

نحوه دریافت و فعالسازی رمز یکبار مصرف

نحوه دریافت و فعال سازی رمز یکبار مصرف

برای دریافت رمز یکبار مصرف باید اپلیکیشن معرفی شده توسط هر بانک را نصب کنید و این کار در دو مرحله انجام می‌شود:

دریافت کد فعالسازی رمز یکبار مصرف

این کد برای فعالسازی تولید می‌شود و تنها یکبار کافیست که آن را از شعب بانک دریافت کنید.

دریافت و نصب اپلیکیشن تولید رمز یکبار مصرف

هر بانک یک اپلیکشین موبایلی را برای دریافت رمز یکبار مصرف اعلام کرده است. این اپلیکیشن باید حتما از طریق وبسایت رسمی بانک دانلود و نصب شود و سپس کد فعالسازی مرحله قبل را در آن وارد کنید.

به این صورت که قبل از هر تراکنش که مبلغ آن بیش از ۵ میلیون ریال است، رمز یکبار مصرف را از طریق اپلیکیشن بانک مربوطه دریافت کنید و به جای رمز دوم وارد کنید و توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار این رمز ۱ دقیقه است و باید به سرعت تراکنش خود را انجام دهید.

حتماً بخوانید: فیشینگ چیست و چگونه کلاهبرداران اینترنتی را به دام بیاندازیم؟

نحوه دریافت و استفاده از رمز یکبار مصرف از بانک های مختلف

بانک ها به منظور بالا بردن سطح امنیت تراکنش ها، دریافت رمز یکبار مصرف را امکان پذیر کرده‌اند. نحوه دریافت و استفاده از رمز یکبار مصرف یا رمز پویا از بانک های مختلف در ادامه آمده است:

بانک ملت

بانک ملت

بانک ملت برای ارائه رمز یکبار مصرف، برنامه موبایلی “رمزنگار ملت” را تهیه کرده است. برای دریافت کد فعالسازی برنامه، به عابر بانک ملت مراجعه کنید. رمزنگار ملت را در گوشی خود نصب کرده و کد فعالسازی را وارد کنید. برای دریافت رمز یکبار مصرف باید به رمزنگار مراجعه کنید.

لینک دانلود رمز نگار ملت

آموزش فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک ملت و دانلود “رمزنگار”

بانک مسکن

بانک مسکن

بانک مسکن از اپلیکیشن “رمزنما” برای ارائه رمز یکبار مصرف به مشتریان خود رونمایی کرد. شما می توانید برای دریافت کد فعالسازی اپلیکیشن، به خودپرداز بانک مراجعه کنید. پس از نصب اپلیکیشن رمزنما، کد فعالسازی را وارد کنید. برای هر بار دریافت رمز یکبار مصرف وارد اپلیکیشن شوید.

لینک دانلود اپلیکیشن “رمزنما”

راهنمای نصب و فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک مسکن

بانک تجارت

بانک تجارت

بانک تجارت برای استفاده مشتریان از امکان جدید “رمز یکبار مصرف” اپلیکیشن “همراز” را ارائه کرده است. بانک تجارت کد فعالسازی اپلیکیشن همراز را با دستگاه های خودپرداز انجام می دهد. بنابراین برای استفاده از اپلیکیشن همراز لازم است که به دستگاه های خودپرداز مراجعه کرده و کد فعالسازی را دریافت کنید. با وارد کردن این کد، برنامه را فعال کنید.

لینک دانلود اپلیکیشن همراز

راهنمای دریافت رمز پویا (رمز یک‌بارمصرف) کارت بانک تجارت

بانک سامان

بانک سامان

بانک سامان خدمات رمز یکبار مصرف را با استفاده از برنامه “رمزینه” ارائه می دهد. با مراجعه به یکی از شعب بانک سامان، می‌توانید کد فعالسازی را دریافت کنید. کد فعالسازی را در برنامه رمزینه وارد کنید، سپس از خدمات رمز یکبار مصرف استفاده کنید.

لینک دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه

بانک ملی

بانک ملی ایران

بانک ملی برای ارائه رمز یکبار مصرف اول و دوم از نرم افزار شصت (۶۰) استفاده می کند. برای فعالسازی برنامه رمزساز ۳ روش وجود دارد:

 • مراجعه به سامانه بام
 • مراجعه به دستگاه‌های کیوسک
 • دستگاه‌های خودپرداز

لینک دانلود نرم‌ افزار شصت (۶۰)
لینک دانلود سامانه بام

راهنمای جامع دریافت رمز یکبار مصرف بانک ملی

بانک پارسیان

بانک پارسیان

بانک پارسیان برای ارائه خدمات رمز یکبار مصرف از برنامه «پارسیان من» استفاده می‌کند. برای فعال‌سازی اپلیکیشن پارسیان من باید به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک سامان مراجعه نمایید.

لینک دانلود برنامه پارسیان من

بانک پاسارگاد

بانک پاسارگارد

برای استفاده از خدمات رمز یکبار مصرف بانک پاسارگاد لازم است که ابتدا همراه بانک پاسارگاد را دانلود و نصب کنید. در ادامه و به منظور فعال‌سازی برنامه، می‌بایست به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پاسارگاد مراجعه نمایید.

لینک دانلود همراه بانک پاسارگاد

بانک سپه

بانک سپه

مشتریان بانک سپه می‌توانند از طریق اپلیکیشن رمزساز سپه نسبت به دریافت و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند. فعال‌سازی رمزساز سپه بدین صورت است که باید به وارد سامانه اینترنت بانک سپه شوید و گزینه “اینترنت بانک قدیم سپه” را کلیک کنید. برنامه «رمز ساز سپه» را متناسب با گوشی خود دریافت و نصب نمایید. با مراجعه به شعب بانک سپه، فرم درخواست رمز یک‌بار مصرف را پر کنید.

لینک دانلود اپلیکیشن رمزساز سپه

راهنمای جامع فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک سپه

ایران زمین

بانک ایران زمین

برای دریافت رمز یکبار مصرف بانک ایران زمین، ابتدا باید برنامه تولید رمز را روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای نصب آخرین نسخه این برنامه، می‌توانید به شعب بانک ایران زمین مراجعه کرده و نسخه iOS یا اندروید برنامه را متناسب با گوشی خود دریافت و نصب نمایید. توجه داشته باشید که برای دریافت کد فعال‌سازی باید به یکی از شعب بانک ایران زمین مراجعه و فرم درخواست رمز یک‌بار مصرف را پر کنید.

لینک دانلود نرم افزار رمزساز ایران زمین

بانک سرمایه

بانک سرمایه

برنامه رمزساز سرمایه، یک برنامه تولید رمز جهت تولید رمز یکبار مصرف اینترنت بانک، رمز دوم یکبار مصرف و رمز اول یکبار مصرف بانک ایران زمین است که قابل استفاده بر روی گوشی های هوشمند است.

مشتریان این بانک می توانند پس از مراجعه به شعب و ثبت درخواست خود و همچنین نصب و فعال سازی نرم افزار بر روی سیستم عامل گوشی مورد نظر، نسبت به تولید رمز یکبار مصرف اقدام کنند.

لینک دانلود رمزساز سرمایه

راهنمای جامع نحوه فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک سرمایه

بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران

نرم افزار ” رمز یکبار مصرف موبایلی” جهت تولید رمز یکبار مصرف ارائه شده است و در نسخه های اندروید و IOS قابل دسترس است.

مشتریان بانک رفاه کارگران می توانند با مراجعه به شعب بانک، شماره سریال و شماره فعالسازی نرم‌افزار “رمز یکبار مصرف موبایلی” دریافت کنند.

لینک دانلود نرم افزار رمز یکبار مصرف موبایلی

آموزش تصویری نحوه فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک رفاه کارگران

بانک صادرات

بانک صادرات

بانک صادرات برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف، کد دستوری USSD را در نظر گرفته است. برای این کار باید کد #۷۱۹* را شماره گیری کنید و گزینه پنجم را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه شماره کارت خود را وارد کرده و برای آن نام انتخاب کنید. سپس یک رمز برای دریافت رمز یکبار مصرف تعیین کنید که از این پس با وارد کردن آن، برای شما رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات تولید ‌شود.

هم چنین از اپلیکیشن “ریما” برای دریافت رمز یکبار مصرف می‌توانید استفاده کنید.

دریافت نرم‌افزار ریما

راهنمای نصب نرم‌افزار تولید رمز یک‌بار مصرف ریما

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی

برای فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک کشاورزی کافیست به یکی از خودپردازهای بانک کشاورزی مراجعه کرده و برای تخصیص رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنید.سپس به سایت بانک کشاورزی مراجعه کنید و اپلیکشن “ریما” را دانلود کنید.

دانلود نرم‌افزار رمز پویا (ریما)

راهنمای کاربری نسخه اندروید نرم افزار ریما

نکته :
در نظر داشته باشید که انجام تراکنش‌هایی مانند خرید شارژ، بسته اینترنت، پرداخت قبض و انتقال وجه برای مبالغ کمتر از ۵ میلیون ریال طبق روال گذشته است و از طریق رمز دوم قابل انجام است.

نحوه دریافت کد فعالسازی از دستگاه خودپرداز ATM

چگونه کد فعال سازی را از طریق دستگاه خود پرداز بانک ملت دریافت کنیم

بعد از مراجعه به دستگاه خودپرداز ATM، کارت بانکی خود را وارد کرده و از بین گزینه های موجود، “تغییر رمز” را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه فعالسازی رمز پویا، شماره موبایل خود را تأیید کنید و کد فعالسازی را دریافت کنید. برای فعالسازی رمز یکبار مصرف دو راه وجود دارد:

روش اول: از طریق اپلیکیشن

کد فعالسازی به صورت پیامک به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود. سپس در اپلیکیشن مخصوص بانک خود ثبت کنید و رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنید.

روش دوم: از طریق نسخه پیامکی

کد فعالسازی با پیامک به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود. می‌بایست این کد را همراه ۴ رقم آخر کارت بانکی خود به سرشماره‌ای که برایتان ارسال شده بفرستید.

توجه:
دریافت رمز یکبار مصرف هیچگونه هزینه‌ای ندارد. دقت داشته باشید که مراحل گفته شده فقط با شماره تلفن همراه که در سیستم بانک ثبت شده است، امکان پذیر است. درصورتی که شخص می‌خواهد با شماره دیگری این مراحل را انجام دهد، بایستی حضوری به شعب بانک مراجعه کرده و به ثبت برساند.

حتماً بخوانید: آموزش تصویری پرداخت قبض با درگاه اینترنتی سداد

رمز یکبار مصرف چه فوایدی دارد و چرا باید از آن به جای رمز دوم استفاده کنیم؟

دریافت رمز یکبار مصرف هیچ هزینه‌ای ندارد. برای خریدهای زیر ۵ میلیون ریال با دستگاه‌های کارتخوان و عابربانک نیازی به دریافت رمز یکبار مصرف نیست.

رمز یکبار مصرف را با پیامک، اپلیکیشن یا کد USSD دریافت می‌کنید و نیازی نیست برای هر بار دریافت رمز یکبار مصرف به بانک مراجعه کنید.

«مجید خادم الحسینی» کارشناس ارشد بانکداری الکترونیک یکی از بانک های خصوصی نیز درباره اهمیت این بخشنامه اظهار داشت: در دنیای امروز سودجویان به راحتی می توانند با استفاده از شگردهای اطلاعاتی رمزهای ثابت کارت های بانکی را استخراج کنند و با استفاده از دستگاه های خودپرداز، پایانه های فروشگاهی و حتی صفحات اینترنتی برداشت غیرمجاز انجام دهند.

وی افزود: مشکل اینجاست که اغلب افراد رمز ثابت یکسانی را برای چندین حساب خود در نظر می گیرند که کار کلاهبرداران را آسان تر می کند.

خادم الحسینی اظهار داشت: رمز یکبار مصرف فقط برای ۶۰ ثانیه کاربرد دارد و پس از آن دیگر قابل استفاده نیست و فرد باید برای هر تراکنش و اقدامی رمز جدید بگیرد که همین کار سبب می شود دیگران نتوانند به راحتی به حساب فرد دسترسی یابند.

آمار شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در شهریورماه ۹۷ بیانگر آن است که بیش از ۲۴۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از نقدینگی کشور با استفاده از نظام های پرداخت و با انجام بیش از یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون تراکنش جابجا شد.

سهم ابزارهای پرداخت اینترنتی از این رقم ۵٫۱۲%، تلفن همراه ۶٫۱۲% و کارتخوان های فروشگاهی ۸۸٫۷۶% بوده است.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.

منبع: بامن 24

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه خود را ارسال کنید

لطفا کد را در کادر وارد کنید محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

دیدگاه شما کاربران عزیز

 1. عالی بود خیلی مطالب جالبی داشتی هرروز سایت شما رو بررسی میکنم

  0
  1. مریم اکبری گفت:

   با سلام دوست عزیز خوشحالیم که رضایت شما را جلب کردیم، اگر به مطالب تکنولوژی روز دنیا علاقه دارید پیشنهاد میکنم مقاله 10 ویژگی منحصر به‌فرد ios 15 را مطالعه نمایید

   0
 2. درسته امنیتش از رمزهای قبلی بیشتره اما هنوز هم خیلی مشکل داره و این روش نمیتونه جلوی فیشینگ رو بگیره

  0
  1. زهره عدالتی راد گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله نقاط ضعفی در این طرح مشاهده میشود اما حتما به مرور زمان برطرف خواهد شد.

   0
 3. اریایی مهدی گفت:

  ممنون که همه چیو جامع و کامل گفتین، اما اینهمه اپلیکیشن اخه؟؟ این طرحم به جایی نمیرسه

  0
  1. زهره عدالتی راد گفت:

   سلام خواهش می کنم دوست گرامی، این طرح به مراتب از طرح رمز های ایستا امن تر هست اما نقاط ضعفی هم مشاهده میشه که انشاالله به مرور برطرف خواهد شد

   0