همیاب 24 به در ردیابی گوشی های سرقتی به کمک پلیس می آید

سامانه همیاب ۲۴ به کمک پلیس می آید

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر کالای دیجیتال خود همانند موبایل و لپ تاب و سایر وسایل الکترونیکی را گم کنید، باید چه مسیر طولانی را برای پیدا کردن آن طی کنید؟

تعدادی از جوانان نیشابوری با ایده ای جالب به نام همیاب ۲۴ سعی در پیشگیری از سرقت و کوتاه کردن مسیر پیدا شدن کالای مالباخته کرده‌اند.

سامانه همیاب 24 به کمک پلیس می آید
سامانه همیاب ۲۴ در شناسایی سارقان به کمک پلیس می آید

همیاب ۲۴ سامانه اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال (موبایل، تبلت و لپ تاپ)

با سامانه کشوری همیاب۲۴ آشنا می شویم

این سامانه نخستین و گسترده ترین بستر اطلاع رسانی انواع کالاهای دیجیتال گم شده و پیدا شده و بررسی رایگان دقت و صحت خرید کالای دیجیتال در ایران است، که با هدف ارایه خدمات متمایز و ایجاد حس امن در خرید کالای دیجیتال فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه همیاب۲۴ از امکانات آن در زمینه ردیابی کالاهای دیجیتال بهره مند شوید.

بهروز فتح ابادی هم بنیانگذار سامانه همیاب۲۴ در مورد شکل گیری این ایده می گوید: بعد از اینکه چند لپ تاب از فروشگاه دوست بنده، اقای مهدی جمشیدی به سرقت رفت و با پیگیری هایش از پلیس کار به جایی نرسید، باعث شد طرح اصلی این ایده به ذهنش برسد که با راه اندازی سامانه ای, به افراد کمک کنیم سریع تر کالای سرقتی یا مفقودی خود را بیایند و علاوه بر این بتوانند قبل از خرید یک کالای دیجیتال شماره سریال آن را در سامانه استعلام بگیرند و از این طریق از سرقتی نبودن کالا اطمینان حاصل کنند. وی در ادامه  گفت در اردیبهشت ۹۴ با شرکت استارت اپ ویکند نیشابور این ایده را پرورش داده و در بین ۵۱ تیم شرکت کننده این ایده مقام اول را کسب کرد. فتح آبادی بیان کرد که نمونه مشابه این ایده در بازار داخل و خارج کشور وجود ندارد و این طرح برای اولین بار اجرایی شده است.

بهروز فتح ابادی در ادامه با بیان اینکه طی جلسات همفکری که با نیروی انتظامی داشتیم، یکی از مشکلات اساسی پلیس سرقت گوشی است که این سامانه کمک بزرگی برای کاهش و پیشگیری جرم می‌کند. هم اکنون این سامانه تحت حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم قوه قضاییه، کالانتری ها و اصناف موبایل و کامپیوتر سراسر کشور فعالیت می کند. در این سامانه ماهانه بیشتر از ۳۵ درصد دستگاه های ثبت شده با نتیجه مثبت ردیابی می شوند.

ساز و کار سامانه همیاب ۲۴چگونه است؟

بهروز فتح ابادی در تشریح امکانات این سامانه گفت: این سامانه در چهار قسمت طراحی شده است که شامل استعلام هم زمان رجیستری و سرقتی نبودن کالا؛ ردیابی و اعلام سرقت کالا؛ ثبت کالای پیدا شده و بیمه موبایل، تبلت و لپ‌تاپ است. در این سامانه کاربران اطلاعات مربوط به کالای گمشده‌ یا سرقتی خود را وارد می‌کنند و در واقع اعلام مفقودی انجام می‌شود. هم چنین می‌توانند اطلاعات مربوط به کالای پیدا شده را وارد کنند. بهروز در توضیح این بخش می‌گوید: «مثلا اگر یک کالایی در اتوبوس و مترو پیدا کنیم چگونه به دست صاحبش برسانیم؟ اگر شخصی کالایی پیدا کرد، می‌تواند آن را در سامانه ثبت کند و با کمک همیاب۲۴ کالا را به دست صاحبش برساند.»

در بخش استعلام رجیستری و سرقتی نبودن کالا، هر شخصی قبل از خرید یک کالای دیجیتال می‌تواند از سامانه استعلام بگیرد تا خریدش در میان فهرست دزدی‌ها یا مفقودی‌های سامانه نباشد. به گفته بهروز: اگر شخصی آن را پیدا و شماره سریال کالا را در سایت وارد کند، به‌ صورت خودکار شماره تماس یابنده برای مالباخته پیامک می‌شود و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. ما در این فرآیند دخالتی نمی‌کنیم و برای جلوگیری از سوءاستفاده اطلاعاتی هم در اختیار کسی قرار نمی‌دهیم.»

بهروز فتح آبادی ابراز امیدواری کرد که ارگان ها و شرکت ها بتوانند در بحث بازاریابی و مالی از آنها حمایت کنند تا بتوانند طرح را با سرعت بیشتری جلو ببرند. وی در پایان ضمن تشکر از مرکز رشد نیشابور به دلیل همکاری با این تیم ابراز امیدواری کرد که نیروی انتظامی و دادگستری با همکاری با این طرح باعث فراگیرتر شدن این نوع خدمت اجتماعی به مردم می شوند.

برای استعلام، ردیابی و خرید بیمه کالاهای دیجیتال، شما می ­توانید از طریق سایت همیاب ۲۴ اقدام کنید و یا اپلیکیشن آن را به صورت رایگان دانلود و روی گوشی موبایل خود داشته باشید.

دانلود اپلیکیشن ردیابی همیاب ۲۴ از کافه بازار

سامانه اعلام سرقت و ردیابی کالاهای دیجیتال

دیدگاه ها و تجربیات خود را پیرامون این نوشته برای ما بنویسید