چگونه موبایل سرقتی خود را پیدا کنیم؟

 

آیا همه مشترکان تلفن همراه، می‌دانند در صورتی که گوشی تلفن همراهشان به سرقت رفت چه اقدامی را برای پیگیری سریع انجام دهند تا امکان سوءاستفاده‌های احتمالی گرفته شود؟

 

۱– در زمان سرقت گوشی‌های تلفن همراه، معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طریق شماره سریال ۱۵ رقمی که در گوشی‌ و پکیج آن‌ قرار دارد، به پیگیری و ردیابی گوشی‌ها اقدام می‌کند و مشترکانی که این شماره را ندارند، می‌توانند با زدن کلید ستاره و سپس مربع و در نهایت عدد (۰۶) و دوباره کلید مربع، از این شماره مطلع شوند.

۲– طبق اعلام، گوشی‌های سرقت شده معمولا به فروش می‌رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند که افراد باید در خرید گوشی‌ها دقت داشته باشند تا نسبت به خرید انواع معتبر و دارای شناسنامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی که اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می‌شود.
چندی پیش رئیس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و تلفن همراه به خریداران هشدار داده بود که در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاه‌هایی خرید کنند که دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خرید ممهور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قمیت‌ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفی برخورد کردند آن را به کمیسیون رسیدگی به شکایات این اتحادیه اطلاع دهند.

برای توضیحات بیشتر به منبع مراجع شود.

 
مشکل اول: خیلی از افراد بعد از خرید گوشی،جعبه و پکیج آن را گم می کنند و در زمان مشکل نیاز شدید به ان پیدا می کنند.
مشکل دوم: برای جلوگیری از خرید گوشی های سرقتی توسط موبایل فروش ها چه باید کرد؟
 
راه حل مشکل اول: با کمک بیمه کالای نو در سایت همیاب۲۴،یک بار برای همیشه می توانید اطلاعات جامع کالای دیجیتال خود را داشته باشید و هم آن را بیمه کنید تا به هنگام سرقت بدانید چه کاری انجام دهید.
راه حل مشکل دوم: به تازگی همیاب۲۴ با اتحادیه موبایل فروشی ها قرارداد بسته است و مغازه دار برای خرید هرنوع کالایی با استعلام گرفتن،در صورتی که قبلا این گوشی به عنوان دستگاه سرقتی ثبت شده باشد به راحتی از دزدی بودن گوشی همراه مطلع  می شود.
 
برای ردیابی لپ تاپ سرقتی و تبلت سرقتی نیز اقداماتی توسط همیاب۲۴ صورت گرفته است.تمام این مسائل نیاز به فرهنگ سازی و آگاهی مردم می باشد که در آینده ای نه چندان دور با همراهی تمام مردم ایران می توان آسایش و امنیت را برایشان فراهم کرد.