مقایسه گارانتی و بیمه گوشی های هوشمند

در عصر حاضر روز به روز بر تعداد افرادی که از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند افزوده می شود و یکی از بزرگترین دغدغه های این افراد، گارانتی یا ضمانت نامه هایی است که به همراه گوشی ها به آن ها تعلق میگیرد.

پس از اجرای طرح رجیستری و با قدم های رو به پیشرفت این طرح، مسئله ی گارانتی های اینترنشنال بیشتر از پیش حل شده است و گوشی های هوشمند به خدمات پس از فروش بهتری دست پیدا کرد اند.

گارانتی دقیقا چیست؟

در حالت کلی، هر شرکت تولید کننده‌ای محصولاتش را در قبال اتفاق‌ها و رخدادهای خاصی گارانتی و یا ضمانت می‌نماید.برای مشخص شدن محدوده گارانتی از توافقنامه گارانتی استفاده می‌شود و لیست شرایط و ضوابط آن توسط کمپانی سازنده ارائه خواهد شد.برای مثال شما نمی‌توانید یک گوشی با گارانتی ۱۲ ماه را خریداری کرده و در ماه یازدهم آن را به دیوار بکوبید و از ضوابط گارانتی برای تعمیر آن استفاده کنید! 

عموما مسائلی همچون خرابی ناشی از آب خوردگی، افتادن از دست کاربر، وارد شدن ضربه و سایر مسائل این چنینی در گوشی‌های هوشمند تحت گارانتی قرار نمی‌گیرند. پس ضوابط و قوانینی که در توافق‌نامه گارانتی ارائه می‌شوند برای تشخیص محدوده گارانتی بسیار حائز اهمیت هستند. شرکت‌های تولید کننده محصولات مختلف و به ویژه اسمارت‌فون‌ها همیشه محصولات‌شان را در قبال اتفاق‌هایی گارانتی می‌کنند که کاربر مستقیما در رخ دادن آن‌ها نقشی نداشته باشد و اتفاق رخ داده شده به سهل‌انگاری کاربر مربوط نشود.

از این رو مواردی که شامل گارانتی می شوند بسیار محدود هستند و متاسفانه بیشتر اتفاقاتی که برای گوشی های همراه به وجود می آید، مانند ضربه، شکست، آب خوردگی و یا اتفاقات ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله و آتش و … قابل جبران با گارانتی نیستند و شرکت ضمانت کننده هیچ گونه تعهدی نسبت به اینگونه اتفاقات به صاحبان تلفن های همراه نمی دهد.

راه چاره چیست؟

بهترین کار برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی وارد شده به تلفن همراه، استفاده از خدمات بیمه تلفن همراه می باشد. با یک بیمه امن شما میتوانید گوشی تلفن همراه خود را در مقابل هر گونه خطرات که شرکت ضمانت کننده گارانتی، آن را قبول نمی کند بیمه نمایید و گوشی هوشمند خود را از هرگونه آسیب های احتمالی حفظ نمایید. بعضی از شرکت های بیمه کننده موبایل وجود دارند که گوشی های هوشمند اندرویدی را در مقابل خطراتی چون ضربه فیزیکی و شکست، آب خوردگی و نفوذ مایعات، نوسانات ولتاژ برق، سرقت، بلایای طبیعی و آتش سوزی بیمه می کنند.

به طور کلی بیمه کالاهای دیجیتال و گارانتی تکمیل کننده هم می باشند و وجود این دو برای ایمن نگه داشتن هر تلفن همراه هوشمند ضروری به نظر می رسد.