سرقت گوشی در ماشین شخصی

صبح روز یکشنبه ۱۷ مرداد۹۵ اتفاق ناگواری برای سامان.ط در تهران رخ داد. او که برای رفتن به محل کارش از خیابان ستاری سوار بر ماشین شخصی شده بود در نیمه های راه متوجه مشکوک بودن افراد داخل ماشین می شود اما این قضیه را جدی نمی گیرد تا اینکه پس از طی مسافتی این دو نفر از او خواستند گوشی اش را به آنها بدهد و در غیر این صورت با او برخورد فیزیکی می کنند.

سامان نیز که چاره ای جز دادن گوشی نمی بیند به ناچار تسلیم آنها می شود و از ماشین پیاده شده و به دلیل استرس زیاد حتی نتوانسته بود شماره پلاک ماشین را یادداشت کند. پس از آن با پلیس تماس می گیرد اما با توجه به ناشناس بودن سارقان و نداشتن نشانی از آنها راه به جایی نمی برد.

روز بعد او از طریق اینترنت با سامانه همیاب ۲۴ آشنا می شود و مشخصات و شماره سریال گوشی خود را در این سامانه ثبت می کند تا به اصناف سرتاسر کشور گوشی سرقتی خود اطلاع رسانی شود و ردیابی ها توسط همیاب ۲۴ به صورت مستمر انجام گیرد.

توصیه های پلیس در این زمینه:

  • گوشی تلفن همراه محل امنی برای ذخیره اسناد نیست و باید مراقب تصاویری که در آنها نگهداری میکنیم، باشیم. زیرا اگر به سرقت برود فرد سارق و یا شخصی که تلفن سرقتی را می خرد به تمام تصاویر موجود در آن دسترسی پیدا خواهد کرد، لذا توصیه پلیس این است که تصاویر و یا اطلاعات موجود در گوشی را هر چند وقت یکبار به محل مناسبی منتقل، همچنین از نرم افزار های امنیتی و رمز گذار استفاده کنید. (منبع)
  • هنگام روبه‌روشدن با سارقان به‌عنف که غالبا با سلاح سرد اقدام به زورگیری می‌کنند، توصیه پلیس آن است که شهروندان به هیچ عنوان با این افراد درگیر نشوند و جان خود را به خطر نیندازند و فقط مشخصات ظاهری افراد را به خاطر بسپارند یا مشخصات وسایل نقلیه آنها را بردارند چراکه پلیس با تجمیع همین اطلاعات به‌ظاهر‌ ساده، قادر به شناسایی و دستگیری سارقان است. (منبع)