سرقت لپ تاپ از داخل ماشین

 لپ‌تاپ برای صاحبش کاربردهای متفاوتی دارد، می‌تواند یک مرکز سرگرمی و بازی باشد، درگاهی برای دسترسی به وب و اینترنت و یا ابزاری برای انجام کارها و پروژه‌های مختلف در داخل و خارج از خانه. از اینها که بگذریم لپ‌تاپ ها انصافاً یک سخت‌افزار گران قیمت محسوب می‌شوند و هیچکس دوست ندارد این سخت افزار گرانقیمت را از او به سرقت ببرند.مسلماً بهتر است قبل از هر چیز مراقب باشیم تا کسی لپ‌تاپمان را سرقت نکند ولی اگر این اتفاق افتاد چه باید کرد؟ می‌توانیم در مقابل احتمال دزدیده شدن آمادگی داشته باشیم و در صورتی که لپ‌تاپمان به سرقت رفت آنرا ردیابی کنیم.

چندی قبل در مورد سرقت یک لپ تاپ داستانی نوشتیم که سارق آن توسط یکی از فروشندگان که با سامانه همیاب ۲۴ همکاری می کرد، به دام افتاد. این داستان را در اینجا بخوانید. اما بار دیگر گزارشی از یکی دیگر از هم وطنان تهرانی مان به دستمان رسید. آقای م.ن لپ تاپ خود را در صندوق عقب ماشینش می گذارد و  برای انجام کاری از ماشینش خارج می شود. در بازگشت متوجه می شود در صندوق عقب ماشینش نیمه باز است. به گفته او لپ تاپ، پاور بانک، مدارک شخصی و تمامی اطلاعاتی که برای پروژه دانشگاهش به آنها نیاز داشت به سرقت رفته بود. ایشان از طریق جستجو در اینترنت با سامانه همیاب ۲۴ آشنا شده و لپ تاپ خود را در آن ثبت می نماید تا به تمامی فروشگاه ها و اصناف اطلاع رسانی شود و به این ترتیب جلوی خرید و فروش آن گرفته شود. ایشان حتی مبلغ ۵۰۰ هزار تومان را برای مژدگانی به یابنده تعیین نمودند.

شاید ندانید، اما بر اساس اعلام فعالان بازار، حدود نیمی از لپ‌تاپ‌های دست دومی که در بازار وجود دارند سرقتی هستند و اکثرا قطعات آنها به عنوان قطعه اورجینال و نو برای تعمیر لپ‌تاپ‌های معیوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فعالان بازار می‌گویند، اکثر لپ‌تاپ‌های سرقتی توسط مالخرها در مناطقی مانند خیابان جمهوری، گمرک، پشت شهرداری، قسمت‌های غیرفروشگاهی مراکز خرید و فروش کامپیوتر و… خریداری و به عنوان کالای دست دوم یا بانک قطعه به فروش می‌رسند. قیمت این لپ‌تاپ‌های سرقتی در صورتی که به عنوان دستگاه دست دوم به فروش برسند در حدود ۴/۱ قیمت واقعی است. اما قطعات این دستگاه‌ها اکثر اوقات با قیمت قطعات نو به فروش می‌رسند.

در ادامه چند نکته امنیتی را ذکر میکنیم:

دستگاه خود را درون اتومبیل رها نکنید

یکی از ساده ترین راه های سرقت لپ تاپ شکستن شیشه اتومبیل و برداشتن کیف و لپ تاپی است که در آن رها شده اند. هیچوقت لپ تاپ خود را درون اتومبیل رها نکنید ، اگر مجبور شدید که کیف و لپ تاپ خود را درون اتومبیل قرار دهید ، آنها را ترجیحا در صندوق عقب اتومبیل قرار دهید تا جلب توجه نکند ، همیشه در نظر داشته باشید ، به چشم آمدن یک چیز می تواند باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای سرقت آن شود.

در محل های عمومی دستگاه خود را در کیف نگهداری کنید

اگر سارقی بتواند محتویات کیف شما را مشاهده کند طبیعی است که رغبت بیشتری برای به سرقت بردن آن خواهد داشت و شما با اینکار باعث بالا رفتن انگیزه سرقت در سارقان خواهید شد. به کیف لپتاپ خود مثل کیف پول خود اهمیت دهید ، کیفی انتخاب کنید که تا جای ممکن شبیه کیف لپ تاپ نباشد ، استفاده از کوله پشتی هم یکی دیگر از راهکارهاست . برای چه می خواهید به همه اعلام کنید که لپ تاپ دارید ؟ اون دوره زمونه گذشت لپ تاپ با کلاس بود عزیز من ، الان میگن تازه به دوران رسیده هستی . برای اینکه درک بهتری از موضوع داشته باشید تصور کنید که درصد سرقت کیف های ورزشی و لپ تاپ چقدر است ؟ قطعا سارق تمایل بیشتری به سرقت لوازم الکترونیکی دارد تا وسایل ورزشی… 

برای دستگاه خود رمز بگذارید و اطلاعات خود را رمزنگاری کنید

حداقل کاری که شما می توانید انجام دهید این است که برای کامپیوتر خود رمز عبور قرار دهید که در صورت به سرقت رفتن ، سارق نتواند به راحتی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند . هر چند قرار دادن رمز عبور برای کامپیوتر امروزه چندان به عنوان یک راهکار درست برای حفاظت از اطلاعات مطرح نمی باشد اما به قول خودمان کاچی به از هیچی . بهترین راهکار این است که با استفاده از نرم افزارهای رمزنگاری کلیه اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک خود را رمزنگاری کنید تا در صورت بروز مشکل سارق نتواند اطلاعات را بخواند ، این روش مطمئن ترین روش برای افشاء نشدن اطلاعات شخصی پس از به سرقت رفتن دستگاه است. البته توجه کنید که کلید رمزنگاری و رمز عبور خود را در جایی یادداشت نکنید که هر کسی بتواند به آن دسترسی داشته باشد. 

اطلاعات منحصر به فرد دستگاه خود را در جایی مطمئن یادداشت کنید

در صورتیکه لپ تاپ شما به سرقت رفت ، همیشه اطلاعاتی از قبیل شماره سریال لپ تاپ ، رسید خرید و کلیه مشخصات آن را در جایی یادداشت کنید تا در صورت امکان بتوانید از طریق سایت پشتیبانی شرکت سازنده اعلام سرقت دستگاه خود را اعلام کنید ، شرکت سازنده حتی می تواند این دستگاه را در صورت اتصال به اینترنت و دریافت بسته های بروز رسانی رهگیری نیز بکند ، هر چند هدف ما در این نکته این بود که در صورت پیدا شدن لپ تاپ بتوانید ثابت کنید لپ تاپ مال شماست . 

خواندن مقالات زیر را نیز به شما توصیه می کنیم:

لپ تاپم به سرقت رفته، چکار کنم؟

نکاتی برای جلوگیری از سرقت لپ تاپ و نوت بوک

چطور امنیت کامپیوتر و لپ تاپمان را افزایش دهیم؟