روش های رمزگذاری روی گالری، تنظیمات و برنامه های اندروید

 

همانطور که می دانید حفظ امنیت و اطلاعات خصوصی کاربران در گوشی های هوشمند امر بسیار مهمی است و خوشبختانه اندروید با داشتن برنامه ها ابزار مورد نیاز را برای حفظ امنیت اطلاعات خصوصی و شخصی شما و قابلیت های رمزگذاری را فراهم کرده است. در نظر داریم چند روش برای پنهان کردن اطلاعات خصوصی و بالا بردن امنیت دیوایس اندرویدی شما در اختیارتان قرار دهیم.

رمزگذاری یا encrypt چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

اجازه دهید پیش از آنکه فعال کردن encrypt را به شما آموزش دهیم برای درک بهتر عملکرد آن توضیح دهیم که در واقع رمزگذاری گوشی چیست و جوانب مثبت و منفی آن را برای شما شرح دهیم.

ابتدا در جریان باشید که رمزگذاری یا encrypt یک راه حل واقعی برای محافظت از اطلاعات شخصی و داده ها در برابر افراد کنجکاو و کسانی که قصد دزدی اطلاعات از شما را دارند نیست مخصوصا زمانی که شما این اطلاعات را از اینترنت دریافت کرده باشید. اما رمزگذاری دیوایس موجب می شود تا دسترسی به اطلاعات خصوصی شما در گوشی هوشمندتان تنها با وجود یک گواهینامه امکان پذیر باشد. البته که این رمزگذاری در ورای قفل صفحه نمایش قرار می گیرد و شما می توانید با وجود داشتن قفل یا باز کردن صفحه نمایش همچنان اطلاعات خصوصی خود را رمزگذاری کنید.

در اقع اگر کاربر اطلاعات، موسیقی، برنامه ها و عکس های مورد نظر خود را رمز گذاری کند این اطلاعات بدون داشتن رمزی که برای آن ها قرار داده اید قابل دسترسی نخواهند بود و در چنین شرایطی اطلاعات شما در یک محیط مورد اعتماد اجرا و ذخیره می شوند که از حملات نرم افزاری در امانند. برای فعال کردن چنین قابلیتی نیاز است که گوشی خود را مانند مراحل زیر رمزگذاری و رمزگشایی کنید.

برای بسیاری از کاربران اندرویدی این مراحل بسیار آسان است. بطوریکه شما رمز عبور مورد نظر خود را وارد می کنید و هر زمان که خواستید به اطلاعات محرمانه و خصوصی خود دست پیدا کنید با وارد کردن رمز می توانید به تمام فایل های مخفی خود دست پیدا کنید و این ویژگی به آن معنی است که اگر گوشی هوشمند شما در دست کسی غیر از شما قرار بگیرد بدون وارد کردن رمز امکان دسترسی به فایل های محرمانه شما را نخواهد داشت.

اما لازم است که از پیش چند نکته در مورد این قابلیت را برای شما متذکر شویم. اول از همه اینکه باز کردن فایل های رمزگذاری شده نیاز به قدرت پردازش زیادی برای اجرای فایل های پنهان در دیوایس دارد. همین امر موجب می شود تا در دیوایس های قدیمی تر سرعت خواندن اطلاعات توسط حافظه هم کمی کندتر صورت گیرد.

دوم اینکه تنها برخی از گوشی های اندرویدی گزینه ایی برای حذف فایل های رمزگذاری در دیوایس را ارئه می دهند. در واقع رمزگذاری فرایندی است که در بیشتر گوشی های هوشمند و تبلت ها وجود دارد و اگر دیوایس شما گزینه ایی برای حذف رمزگذاری فایل ها را در گوشی ارائه نمی دهد، نیاز است که یک بار گوشی خود را ریست فکتوری یا همان تنظیم مجدد کارخانه کنید تا این اطلاعات رمزگذاری شده حذف شود. اما حتما قبل از انجام این کار در جریان باشید که امکان دارد همه اطلاعات شما حذف شود.

رمزگذاری

رمزگذاری کردن فایل ها و اطلاعات خصوصی در گوشی های اندرویدی تقریبا در همه دیوایس ها به یک شکل صورت می گیرد و همه مراحل یکسانی دارند اما ممکن است که روش های آن ها در طول سال ها کمی تغییر کرده باشد و امروزه در بعضی از دیوایس های اندرویدی مثل نکسوس ۶ و ۹ این قابلیت به طور پیش فرض فعال است و اندروید این قابلیت را بسیار ساده کرده است.

رمزگذاری از طریق تنظیمات گوشی

رمزگذاری در دستگاه هایی با اندروید ۵.۰ و بالاتر

طریقه فعال کردن رمزگذاری برای گوشی های هوشمند و تبلت هایی که اندروید ۵.۰ لالیپاپ و جدیدتر از آن را اجرا می کنند به این صورت است که شما می توانید با رفتن به منو تنظیمات و مراحل Settings > Personal > Security بخش رمزگذاری گوشی را پیدا کنید.

در این بخش حتما با گزینه “Encrypt phone” یا “Encrypt tablet” روبرو خواهید شد. حالا در این مرحله برای اطمینان از عدم خاموش شدن گوشی در حین اجرای روند از شما درخواست می شود تا دیوایس خود را شارژ کنید. اگر اولین بار است که می خواهید این قابلیت را فعال کنید از شما خواسته می شود تا PIN کد یا پسورد خود که در هنگام روشن و خاموش کردن دیوایس استفاده می کنید را وارد کنید. اکنون می توانید پسورد جدید را برای رمزگذاری فایل های خصوصیاتان انتخاب کنید اما مطمئن شوید که این رمز را فراموش نخواهید کرد.

رمزگذاری در دستگاه هایی با اندروید ۴.۰ و پائین تر

اگر شما دارای دیوایسی با اندروید کیت کَت ۴.۴ و یا قدیمی تر از آن هستید ابتدا باید PIN کد و یا رمز عبور را قبل از شروع به فرایند رمزگذاری فعال کنید. خوشبختانه این کار خیلی ساه است و شما می توانید با اجرای مراحل Settings > Security > Screen Lock ابتدا PIN کد و یا پَترن مورد نظرتان را برای قفل صفحه نمایش انتخاب و فعال کنید.

پس از اجرای این مرحله به منو تنظیمات برگردید و گزینه  “Encrypt phone” یا “Encrypt tablet” را انتخاب کنید. در این مرحله دیوایس به شما پیام پیام هشدار می دهد که ابتدا باید پسورد یا PIN کد خود را تصدیق کنید و سپس می تویاند رمز جدید را برای اجرای عملیات رمزگذاری انجام دهید.

رمزگذاری دیوایس شما ممکن است بسته به نوع دیوایس و قدرت پردازش آن و حجم اطلاعاتی که در گوشی خود دارید حدود یک ساعت و یا بیشتر زمان ببرد. زمانی که فرایند رمزگذاری به پایان رسدی شما می توانید PIN کد خود را وارد کنید و از دستگاه رمزگذاری شده خود استفاده کنید.

 

پس از رمزگذاری و بازگشت از منو امنیت در کارت حافظه دیوایس خود یک پوشه که رمزگذاری شده است را می یابید اما لازم نیست که از کارت حافظه برای نگهداری این اطلاعات استفاده کنید. اما اگر موزیک یا فیلم را رمزگذاری کرده اید نگهداری آن ها در کارت حافظه خیلی مناسب به نظر می رسد.

 

البته که چند نکته مهم هم وجود دارد اول اینکه با رمزگذاری کردن کارت حافظه میکرو SD شما دیگر نمی توانید از این کارت در سایر دستگاه های دیگر استفاده کنید، مگر اینکه رمزگذاری را بطور کامل از کارت حافظه پاک کنید. البته این کارت حافظه رمزگذاری شده همچنان قابلیت انتقال اطلاعات و فایل ها را از طریق پورت USB دارد اما این انتقال اطلاعات از طریق گوشی یا تبلت که در آن رمزگذاری شده است انجام می شود. به علاوه اینکه اگر شما دیوایس خود را قبل از رمزگشایی ریست کنید و سپس رمزگذاری کنید امکان دسترسی به اطلاعات شما در کارت حافظه از بین خواهد رفت بنابراین باید در این زمینه خیلی دقت کنید.

 

درنهایت انجام این عملیات خیلی ساده است و رمزگذاری فایل های شخصی یک روش عالی برای محفوظ ماندن اطلاعات و داده های خصوصی شما است و امنیت دستگاه اندرویدی شما را افزایش می دهد.

رمزگذاری از طریق برنامه های مختلف

AppLock ، برنامه قفل گذاری حرفه ای برای اندروید

یکی از معروفترین برنامه های قفل گذاری موجود در گوگل استور،AppLock است که بیش از ۱۰۰ میلیون بار دانلود شده است.با استفاده از این اپلیکیشن می توانید برنامه های مختلف مثل وای فای،بلوتوث،اینترنت گوشی و غیره را قفل کنید.حتی می توانید تماس های ورودی را قفل کنید و یا پروفایلهای قفل گذاری مختلف را تعریف کنید.یکی از گزینه های موجود در این برنامه،فعال شدن قفل در زمان و یا مکان خاص است، همچنین پیغامی مانند “the app hasstopped” که پیغامی متداول در اندروید است را نمایش دهد تا قفل بودن برنامه ها مشخص نشود.

می توان اپلیکیشن ها را مخفی کرد،مانع نصب برنامه ها شد و برای قفل مجدد برنامه زمان تعیین کرد.این اپلیکیشن حالتی برای ذخیره باتری دارد بنابراین در صورت استفاده از آن نیازی به نگرانی درباره عمر شارژ باتری ندارید.در حقیقت AppLock ابزاری قدرتمند با ویژگی های بسیار است که پبشنهاد می کنیم حتما آن را امتحان کنید.

Privacy Knight ، رمز گذاری برنامه های اندروید با پترن ، عدد و اثر انگشت

Privacy Knight که طراحی گروه علی بابا است،اپلیکیشنی رایگان است که با استفاده از آن می توانید به روشهای مختلف اپلیکیشن های گوشی را قفل کنید.روشهایی مثل الگو (پترن)،رمز عددی،اثر انگشت و یا استفاده از تصویر صورت.هم چنین قادرخواهید بود تماسهای وروردی،حذف برنامه ها،مخفی کردن نوتیفیکیشنهای برنامه هایی مثل واتس اپ را نیز قفل کنید. یک ویژگی جالب این اپلیکیشن، عکس گرفتن از کسانی است که پسورد اشتباه را وارد کرده اند، است!

برنامه app lock برای پسورد گذاشتن روی گالری و برنامه های اندروید

احتمالا اسم نورتون آنتی ویروس مشهور به گوش شما خورده است.این شرکت یک برنامه ساده برای قفل گذاشتن روی اندروید ارائه کرده است،که می تواند گزینه خوبی برای استفاده رایگان باشد.با استفاده از Norton App Lock میتوان برنامه ها را با الگو،رمز عددی و یا اثر انگشت قفل کرد.از گزینه های موجود دیگر این برنامه، جلوگیری از حذف برنامه ها،تنطیم کردن ایمیل برای ریکاوری،عکس گرفتن از کسانی که سه بار رمز را اشتباه وارد کرده اند، می توان اشاره کرد.

رمز گذاری روی برنامه های اندروید توسط Hexlock

یکی از اپلیکیشنهای جدید که دارای اینترفیسی جذاب برای کاربران است،برنامه Hexlock است که با آن میتوان برنامه ها را با روشهای مختلف قفل کرد. برای موقعیت های مختلف مثل کار،خانه میتوانید پروفایلهای مختلفی تنطیم کنید و براساس شبکه وای فایی که به آن وصل می شوید این پروفایلها تغییر کنند.این اپلیکیشن تصویر و موقعیت مکانی افرادی که برای باز کردن قفل تلاش کرده اند را ذخیره میکند. اگرچه این اپلیکیشن رایگان است اما برای از بین بردن تبلیغات موچود در این برنامه نیاز به پرداخت ۱٫۳۰$ خواهید داشت.

برنامه قفل حرفه ای اندروید با اثر انگشت و رمز توسط App Locker:Fingerprint & Pin

یکی دیگر از اپلیکیشنهای قفل،App Locker است که به خاطر اینترفیس قدیمی که دارد زیاد محبوب نیست اما دارای ویژگی های منحصر به فردی مثل توانایی تنطیم و شخصی سازی قفلها برای هر اپلیکیشن است.با ایت ویژگی می توانید به عنوان مثال قفل یک برنامه را اثر انگشت و دیگری را رمز عددی بگذارید.این برنامه رایگان است اما برای حذف تبلیغات ونسخه پرو آن نیاز است که هزینه ای را پرداخت کنید.

برنامه قفل پیشرفته و حرفه ای اندروید Keepsafe

Keepsafe یکی از ساده ترین برنامه های موجود در لیست ما است که همانند سایر برنامه ها قفل الگو،اثر انگشت و رمز عددی را داراست و میتوان برای قفل مجدد برنامه زمان تعیین کرد.میتوانید اپلیکیشن را برای چندین ساعت غیر فعال کنید.

برنامه قفل پیشرفته اندروید با اثر انگشت FingerSecurity

قطعا FingerSecurity یکی از بهترینها در لیست امروز است که میتوان از گزینه های امنیتی آن برای دیده نشدن برنامه ها و اطلاعات آنها استفاده کرد.سایر ویژگی های این اپلیکیشن میتوان به تعیین زمان برای قفل مجدد برنامه،جلوگیری از حذف برنامه ها و استفاده از قفل اثر انگشت اشاره کرد.

نسخه رایگان این اپلیکیشن دارای مدت زمان محدود است و در نسخه پولی آن می توانید پس زمینه صفحه قفل شده را تغییر دهید،موقعیت های مکانی ایمن را اضفه کنید و از سایر ویژگی های این اپلیکیشن استفاده کنید.

AppLock – Fingerprint ، قفل گذاشتن روی برنامه اندروید توسط حسگر اثر انگشت

یکی از محبوبترین برنامه های قفل گذاری،AppLock – Fingerprint است که با استفاده از آن میتوان روی برنامه های مختلف قفلهای متفاوت گذاشت و پروفایلهای قفل گذاری مختلف را تنظیم کرد و یا در زمان خاص و یا اتصال به شبکه وای فای خاص برنامه را فعال کرد.هم چنین میتوانید تنطیمات سیستم،صفحه اصلی، چرخش صفحه را قفل کرد.

یکی دیگر از قابلیت های این اپلیکیشن،امکان قفل کردن با فرستادن پیام و گرفتن عکس برای تلاش غیر مجاز برای باز کردن قفل است.

برنامه پسورد گذاری روی گالری ، اس ام اس  ، تماس و برنامه های اندروید MaxLock

MaxLock برنامه ای جذاب برای گوشی های روت شده اندروید است که براساس فریم ورک Xposed کار میکند و لازم است که این فریم ورک روی دستگاه شما نصب باشد.این برنامه رایگان روشهای مختلف قفل گذاری دارد.ویژگی های دیگر MaxLock شامل ذخیره فایلی از تلاشها برای باز کردن قفل،بازیابی و یا بکاپ گیری از برنامه های قفل شده است.

رمز گذاری روی برنامه های اندروید با CM

Cheetah Mobile طراح برنامه رایگان CM با استفاده از توصیه های کاربران از دوباره کاری در اپلیکیشن خود پرهیز کردند و این برنامه از اثر انگشت برای قفل کردن استفاده میکند.میتوانید تنظیماتی مثل وای فای و بلوتوث،برنامه ها را با آن قفل کنید و در صورت ۳ بار تلاش ناموفق از فرد عکس گرفته می شود. میتوانید با انتخاب خود از میان عکسهای موجود روی دستگاهتان،برای پس زمینه قفل عکسی انتخاب کنید.

نظر و پیشنهاد شما؟

اکنون که با روش های قفل گذازی و رمز گذاشتن روی برنامه ای اندروید توسط پین ، حسگر اثر انگشت ، پترن و.. بیشتر آشنا شدید میتوانید از آنها استفاده کنید و نطرات خودتان را درباره این اپلیکیشن ها را با ما درمیان بگذارید. همچنین اگر برنامه ی دیگری میشناسید که در لیست ما وجود نداشت آنرا به ما معرفی کنید.