برای پیشگیری از وقوع انواع جرایم چه کارهایی باید انجام داد

فرمانده انتظامی شهرستان تنگستان برای پیشگیری از وقوع سرقت توصیه هایی را به شهروندان ارائه کرد.

سرهنگ جوشن سهرابی برای پیشگیری از وقوع جرایم به ویژه جرایم علیه زنان،گفت: خانم ها از سوار شدن در خودرو های سواری افراد ناشناس حتی برای مسافرت کوتاه و درون شهری تا حد امکان خودداری کنند. از دادن اجازه برای ورود افراد ناشناس به داخل منزل تحت هر عناوین نظیر مامور دولتی و غیر دولتی تا قبل از احراز هویت کامل و رویت کارت شناسایی و مطابقت آن با ظواهر افراد،تا حد امکان خودداری کنید.

وی خاطرنشان کرد: از حمل اموال و اشیاء با ارزش ریالی بالا از جمله طلاجات و وجه نقد زیاد در داخل کیف حتی الامکان خودداری شود و در طول شب ،حتی الامکان دقت نمایند از تردد در مسیر های خلوت و به صورت انفرادی حتما خودداری کنید.

این مقام مسئول اضافه کرد: از شرکت در مجالس لهو و لعب به منظور احتمال انتشار در فضای مجازی خودداری شود، از قبول کردن هر گونه مواد غذایی و خوراکی و نوشیدنی توسط افراد ناشناس خودداری شود، از مطرح کردن مسائل و مشکلات خانوادگی و شخصی با افراد ناشناس ممانعت گردد. هر گونه رفتار و گفتار با افراد نا محرم، توام با رعایت شئونات اسلامی باشد. از نگهداری فیلم های شخصی و خانوادگی در تلفن همراه اکیدا خودداری شود.

سرهنگ سهرابی با بیان اینکه از ارسال فیلم های شخصی برای حتی افراد آشنای نزدیک و دوست در فضای مجازی خودداری شود، عنوان داشت: از گذاشتن تصاویر شخصی به عنوان پروفایل در فضای مجازی خودداری شود.

وی در خصوص سرقت کیف قاپی گفت: در هنگام پیاده روی در پیاده روها ، حتما کیف سمت دیوار باشد و دسترسی موتورسواران به کیف را به حداقل کاهش دهید.از نگهداری فرزندان خود که طلا جات همراه دارند در محل های خلوت و کوچه ها حتی برای بازی کردن،خودداری شود، عدم نمایش وسایل قیمتی از جمله طلاجات به صورت آشکار و پوشش کامل آن برای جلوگیری از استفاده سوء افراد فرصت طلب توجه جدی شود و حتی الامکان سعی شود کیف همراه خود را در زیر چادر مخفی کنید.


فرمانده انتظامی شهرستان تنگستان گفت: دو سامانه ۱۱۰ و ۱۹۷ پلیس آماده دریافت هر گونه گزارش،انتقاد و پیشنهاد مردم بوده و در صورت نیاز فرمانده انتظامی شهرستان روزانه از ساعت ۸ تا ۲۰ پاسخگوی مطالبات مردم است.

پلیس آگاهی نیروی انتظامی برای پیشگیری از سرقت خودرو و منزل به شهروندان توصیه هایی اعلام کرد:

– از نصب سیستم دزدگیر توسط افراد متفرقه و ناشناس بر روی اتومبیل خود خودداری کنید.

– اتومبیل خود را به قفل مرکزی، دزدگیر، قفل پدال، قفل فرمان و سوئیچ مخفی و سایر لوازم تاخیری و بازدارنده مجهز کنید.

– در مواقع خلوت( صبح یا شب )از سوار کردن مسافران جوانی که کرایه های بالاتری پیشنهاد می دهند و مقصدهایی فرعی و دور افتاده دارند، پرهیز کنید.

– از سوار کردن مسافران مشکوک به اخاذی و سرقت خودداری و مراتب مشکوک را سریعا به پلیس اطلاع دهید.

– حتی المکان از انتقال مسافرین به مسیرهایی که اصلا آشنایی ندارید، پرهیز کنید.

– از پذیرفتن هرگونه خوراکی، نوشیدنی و خوشبوکننده ها از مسافرین ناشناس امتناع کنید.

– در صورت بروز هرگونه نقص فنی ممکن است سارقان ظاهرا برای کمک به شما قصد عملی کردن نیت مجرمانه خود را داشته باشند، هرگز به این افراد ولگرد و مشکوک اعتماد نکنید.

– به هنگام تصادف یا نزاع ساختگی اشخاص با شما، مراقب باشید اتومبیل خود را رها نکنید.

– همچنین پلیس آگاهی نیروی انتظامی با ارایه هشدارهای انتظامی و اجتماعی از شهروندان خواست مراقبت های لازم از منازل خود را در دستور کار قرار دهید.


– در صورت خروج از منزل تنها به قفل درب خروجی اکتفا نکرده و تمام درهای داخلی را نیز قفل کنید.

– حتی برای یک بار هم کلید خود را روی قفل درب جای نگذارند.

– از قرار دادن کلید در زیر جاکفشی، داخل کفش و سایر نقاط قابل دسترسی خودداری کنید.

– کلید منزل خود را در دسترس افراد غیر مطمئن قرار نداده و حتی الامکان از خالی گذاشتن منزل خودداری کنید.

– تا حد امکان از خالی گذاشتن منزل خودداری کرده و برای اطمینان بیشتر، بر روی دیوارها، تمام پنجره ها و نقاط قابل نفوذ مانند نورگیر، پاسیو، حفاظ محکم و مقاوم نصب کنید.

– در پشت بام منزل خود را در اسرع وقت به حفاظ نرده ای و قفل آویز مطمئن مجهز کنید.

– هنگام خروج از منزل تنها به قفل کردن در خروجی اکتفا نکرده ، تمام درهای داخلی ساختمان اعم از در پشت بام، هال، اتاق ها، آشپزخانه، حمام، حیاط خلوت را قفل کنید.

– برای جلوگیری از سرقت منزل خود به روش توپی زنی، توپی قفل را با بدنه در همسطح کرده و در صورت عدم امکان لوله ای فلزی به دور آن جوش دهید.

– حتی الامکان درهای ورودی و داخلی منزل خود را به سیستم هشدار دهنده مجهز و از نگهداری وجوه نقد و طلا و جواهر به مقدار زیاد در منزل جلوگیری کنید.

– نزد افراد ناشناس و افرادی که اعتماد کافی به آنها ندارید از میزان اموال و دارائی موجود خود در منزل صحبت نکرده و در مواقعی که به مسافرت می روید از همسایگان یا اقوام مورد اطمینان خود بخواهید که از منزلتان مراقبت کنند.

– نسبت به اتومبیل ها و موتورسیکلت های متوقف و سرنشینان آن در اطراف منزل خود بی تفاوت نبوده و در صورت مشاهده موارد مشکوک، شماره و سایر مشخصات آن ها را یادداشت و سریعا به مراکز ۱۱۰ پلیس اطلاع دهید.

– شماره سریال یا مشخصات کامل اجناس و لوازم خانگی منزل خود از جمله لوازم صوتی و تصویری ، لوازم برقی و سایر لوازم با ارزش را در دفتری مخصوص ثبت کرده و برای اطمینان بیشتر از آنها عکس تهیه کنید.