بازتاب سامانه همیاب ۲۴ در خبرگزاری مهر (چطور گوشی های دزدی را پیدا کنیم؟)

اگر خودتان تجربه نکرده باشید، حتما در میان اطرافیان کسانی بودند که گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ‌شان به سرقت رفته باشد. اما شاید با یک راه‌حل جدید احتمال پیدا شدن آن‌ها بیشتر شود.
مجله مهر: «گوشیم رو دزد بُرده» «ای بابا، چطور؟» «توی دستم بود، داشتم از ماشین پیاده می‌شدم و یه موتوری…»

این داستان آشنایی است، حتی اگر برای خودمان اتفاق نیفتاده باشد، حتما کسانی را دیده‌ایم که این دیالوگ‌ها را گفته‌اند و در غم از دست دادن این وسیله‌های دیجیتال با ارزش نشسته‌اند! خوش‌شانس‌های‌شان با مراجعه به پلیس و بعد از چندین ماه پیگیری شاید و شاید بتوانند وسیله شان را پیدا کنند، البته این در ارتباط با موبایل است، دزدی دوربین‌های دیجیتال که قطعا یکی از بزرگترین کابوس‌های هر عکاسی است، معمولا پایان خوشی ندارد، یا لپ‌تاپ‌ها و بسیاری از این وسیله‌ها سر از اوراق فروشی‌ها در می‌آورند و تمام می‌شوند.

اما سال گذشته یکی از کسانی‌که لپ‌تاپ هایش را در جریان یک دزدی از دست می‌هد و برای یافتن آن‌ها هیچ مرجع اینترنتی و جمعی پیدا نمی‌کند، به فکر می‌افتد که چقدر خوب می‌شد سامانه‌ای برای ثبت کالاهای مسروقه وجود داشت تا امکان خرید و فروش آن‌ها در بازارهای دیگر به حداقل برسد.

«سامانه همیاب۲۴» با همین ایده شکل گرفت، یک بستر اطلاع‌رسانی برای انواع کالاهای دیجیتال گم شده، پیدا شده و همچنین محلی برای بررسی رایگان صحت کالای دیجیتال. (http://www.hamyab24.com)

بهروز فتح‌آبادی، مدیر توسعه این سامانه است، او در این‌باره توضیح می‌دهد: «ایده اولیه بعد از دزدیده شدن لپ‌تاپ‌های همکارم به وجود آمد و وقتی محلی برای ثبت دزدیده شدن این کالا وجود نداشت، این سامانه هم شکل گرفت، سامانه‌ای که کمک می‌کند فرد دیگری کالای دزدیده شده را خریداری نکند. این ایده در اردیبهشت سال ۹۴ به عنوان ایده برتر در رویدادکسب و کار ایران انتخاب شد و از همان زمان هم فعالیت خودش را آغاز کرده است. البته به ایده اولیه جزئیات مختلفی اضافه شد تا به چیزی که الان هست، رسید. ما تیم ۱۷ نفره‌ای از کارآفرینان هستیم که به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته می‌شویم و در پارک علم و فناوری خراسان مستقر هستیم.»

او در ادامه به بخش‌های مختلفی که در سامانه وجود دارد، اشاره می‌کند و می‌گوید: «این سامانه چند بخش مجزا دارد؛ یک قسمت جست و جوی رایگان برای فروشگاه‌ها و ابزار مختلف است یعنی کسی که می‌خواهد کالای دیجیتال دست دوم را خریداری کند، شماره سریال همان دستگاه را در سامانه وارد می‌کند که بداند آیا این دستگاه در لیست کالاهای مسروقه ثبت شده یا خیر.

قسمت دوم ثبت و ردیابی کالای دیجیتال است، یعنی زمانی که یکی از ابزارهای دیجیتال شما دزدیده شده، شما وارد سامانه می‌شوید و مشخصات کالا از جمله شماره سریالی که روی جعبه آن‌ها وجود دارد را در سامانه ثبت می‌کنید، در این صورت خرید و فروش آن در همه فروشگاه‌ها ممنوع می‌شود و فروشگاه‌ها هم از خرید آن‌ها امتناع می‌کنند. در این قسمت مالباخته می‌تواند مژدگانی را برای یابنده در نظر بگیرد و به این شکل صاحبان فروشگاه‌ها ترغیب می‌شوند جنس را تحویل صاحب بدهند. همچنین برای کالاهایی که قابلیت نصب سیم‌کارت دارند؛ مانند موبایل و تبلت، از طریق اپراتور مخابراتی ردیابی صورت می‌گیرد، یعنی در مدت زمان دو ماه هر پنج روز یک‌بار جست و جو انجام می‌شود و در اولین استفاده از سیم‌کارت ردیابی صورت می‌گیرد و مالباخته می‌تواند از طریق مراجع قضایی برای یافتن وسیله اقدام کند.»

این مدیر ادامه می‌دهد: «بخش دیگری در سامانه با عنوان «کالای پیدا شده» وجود دارد، مردم کالای دیجیتالی را پیدا می‌کردند و می‌خواهند خودشان به دست صاحبان آن‌ها برسانند که در این شرایط هم هیچ بستری برای این‌کار وجود نداشت، اما حالا می‌توانند به صورت رایگان کالا را در سامانه ثبت کنند، بعد از این کار اگر شماره سریال مشابه آن در سایت وجود داشته باشد یا بعدا ثبت شود، سیستم به صورت خودکار شماره تلفن یابنده را برای مالباخته ارسال می‌کند؛ این سیستم بیشتر در سازمان‌هایی مانند قطار شهری، شهرداری، اماکن زیارتی و به طور کلی مکان‌هایی که احتمال گم شدن این اشیا بالا است، کاربرد دارد.»

یکی دیگر از بخش‌های این سامانه «بیمه کالای نو» است، فتح‌آبادی در معرفی آن این‌طور توضیح می‌دهد: «در این بخش پروفایلی در اختیار شما قرار داده می‌شود تا مشخصات کالایی که خریداری کرده‌اید را در آن ثبت و نگه ‌دارید، اتفاق افتاده که خیلی‌ها برای گزارش دزدی کالای خود به پلیس مراجعه کردند و گفتند کالای ما دزدیده شده، وقتی پلیس شماره سریال ابزار را می‌خواست آن را نداشتند،این اتفاق مخصوصا با توجه به خانه‌های امروزی معمولا جایی برای نگه داشتن جعبه‌های وسیله‌ها ندارند، بسیار شنیده می‌شود، از همین رو در این قسمت سایت فرد می‌تواند اطلاعات کالای خودش را به صورت دسته‌بندی شده نگه‌داری کند و در زمان نیاز با مراجعه به سایت بتواند به همه‌شان دسترسی داشته باشد.»

او می‌گوید که بیشترین قسمتی که در سامانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، فروشگاه‌هاست، اما بخش ثبت کالای گم شده هم معمولا مراجعان زیادی دارد، فتح‌آبادی توضیح می‌دهد: «همچنین در یک ماه گذشته در حدود ۳۵ درصد از کالاهای مسروقه به صاحبانش بازگردانده شده است، آن مقداری که پیدا نمی‌شوند، ممکن است برای فروش به فروشگاهی مراجعه نکرده باشند، یا برای مثال کالایی مانند موبایل را اصلا روشن نکرده‌اند که سیم‌کارت روی آن نصب شود. چون معمولا دزدها بعد از ۴۰-۴۵ روز که تصور می‌کنند صاحب آن از جست و جو خسته شده و بعد به دنبال فروش وسیله‌ها می‌افتند.»

کسب درآمد این کارآفرینان از همین سامانه است، با این‌حال تمام قسمت‌های سامانه رایگان است، به جز در قسمتی که قرار اطلاع‌رسانی و ردیابی کالا صورت بگیرد، که باید هزینه‌هایی را پرداخت شود، برای اطلاع‌رسانی ۸ هزار و ۴۰۰ تومان و برای ردیابی در مدت زمان دو ماه ۱۱ هزار تومان.

اما بیشترین هزینه‌هایی که می‌پردازند، تبلیغات در جهت فرهنگ‌سازی استفاده از این سامانه است، فتح‌آبادی توضیح می‌دهد: «ما به دنبال راه‌اندازی «کمپین نه به خرید کالای دیجیتال سرقت شده» هستیم، می‌خواهیم فرهنگ‌سازی شود، چون هرچه بازار این سامانه بزرگتر شود، بازار ابزار سرقتی کوچک‌تر می‌شود. مشابه این سامانه را هم در کشور نداشتیم و جالب است بدانید که برخی کالاهای دیجیتال مانند هارد اکسترنال یا دوربین دیجیتال خیلی بررسی نمی‌شوند، اما با ثبت در این سامانه، احتمال پیدا کردن‌شان خیلی بالا می‌رود.»

آن‌هایی که کالاهای‌شان را پیدا کرده‌اند، از سامانه تشکر کرده‌اند و همین انگیزه گروه را بیشتر هم کرده است، اما به گفته این مدیر توسعه به تازگی و با به وجود آمدن فروشگاه‌های اینترنتی احتمال خرید کالاهای دزدی توسط مردم عادی بالا رفته و توضیح می‌دهد: «در تازه‌ترین اتفاقی که در این زمینه افتاده، کسانی که می‌خواسته گوشی را معاوضه کند، سر قرار رفتند و همه وسیله‌های گوشی را هم با خودشان بُردند، اما فرد دیگر دزد بوده و با چاقو کشی، همه وسیله‌های موبایل را با خودش برده است. در این صورت با ثبت وسیله‌های دست دوم می‌توان از واقعی بودن خرید و فروش‌ها باخبر شد. در حقیقت مهم‌ترین موضوع به فرهنگ‌سازی برمی‌گردد، این‌که مردم عادی از سامانه استفاده و قبل از خرید ابزار دست دوم سری به این سامانه بزنند و وسیله مورد نظر را چک کنند.»

منبع: خبرگزاری مهر

فیسبوک توییترلینکداین تلگرام واتس اپ

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 45
دوست نداشتم: 41
میانگین امتیازات: 1.1

20 دیدگاه در “بازتاب سامانه همیاب ۲۴ در خبرگزاری مهر (چطور گوشی های دزدی را پیدا کنیم؟)

اگه مشکلات مردم دراین سامانه حل شه عالیه

من گوشی سرقتی خودم را در این سامانه ثبت کرده ام امیدوارم پیداش کنین

با سلام دوست عزیز
ردیابی ها در این سامانه هر ۵ روز یکبار انجام می شود و به محض ردیابی شدن به شما اطلاع داده میشود.
موفق باشید

سلام،منم گوشیمو۱هفته س ک دزدیدن،هنوز پیدا نشده،،۳روزه ک مسدود کردم، مگه یکسال ردیابی نمیشه؟؟دوباره باید تمدید کنیم؟؟ ردیابی کدوم اپراتور ها رو انجام میدین؟؟ هم ایرانسل هم همراه اول وهم رایتل؟؟از کجا بفهمیم ک ردیابی میشه؟ب ماهم خبر میدین؟؟

دوست عزیز ردیابی در سامانه همیاب۲۴ در مدت ۲ ماه صورت می گیرد که در اپراتورهای ایرانسل و همراه اول پس از ۵ و ۱۰ روز در صورت اینکه ردیابی نتییجه ای نداشت محدد به فعالسازی سرویس اقدام کنید. اما در سامانه همیاب۲۴ هر پنج روز نتیحه ردیابی چه مثبت و چه منفی به شماره دلخواهی که خودتان موقع ثبت ردیابی در سامانه معرفی کردید پیامک می شود.این روند تا دوماه برای شما انجام می شود.همچنین این سامانه فعلا با اپراتورهای ایرانسل و همراه اول قرارداد دارد و انشالا به زودی سعی خواهیم کرد سیم کارت رایتل را تحت پوشش قرار دهیم.
همچنین با کمک پشتیبانی این سامانه هرگونه سوال را می توانید مطرح کنید:
شماره تماس :
۴۲۶۳۷۰۷۵ – ۵۱ (۹۸+)
۴۲۶۳۷۰۹۲ – ۵۱ (۹۸+)

سلام.من الان چند روزه که لپ تابم به سرقت رفته خیلی نگرانم چون تمام اطلاعات شخصیم داخل لپ تاب بوده امیدوارم پیدا بشه.امروز ثبت نام کردم و تو برنامه همیاب ٢۴اعلام سرقت کردم فقط میخام بدونم اگه پیدا بشه بهم اطلاع میدید یا باید به برنامه رجوع کنم.با تشکر

سلام
در صورت پیدا شدن لپ تاپ شما بلافاصله به شما اطلاع رسانی خواهد شد و نیازی به مراجعه دوباره به سامانه نمی‌باشد.

سلام. وقت شما بخیر… من شش روزه که گوشیمو گم کردم… هم از طریق ردیابی همراه اول و هم سامانه همیاب۲۴ اقدام به ردیابی گوشیم کردم، امیدوارم پیدا بشه… فقط یه سوال داشتم، با وجود ثبت شماره سریال گوشی در سامانه همراه اول و همیاب۲۴ باز هم نیازی به مراجعه به پلیس و اعلام شکایت هست یا خیر؟ ممنون میشم پاسخ بدید…

سلام
از اینکه به سامانه همیاب ۲۴ اعتماد کردید، ممنون.
پیشنهاد همیاب ۲۴ این هست که از طریق پلیس و شکایت نیز پیگیر کار باشید.
سپاس از همراهیتون

سلام:من‌۶روزه‌گوشیما‌گم‌کردم‌وتوسامانه‌ثبت‌نام‌کردم‌ولی‌هنوزخبری‌نشده،میخواستم‌بدونم‌ممکنه‌شماره‌سریال‌گوشیم‌معتبرنباشه؟گوشی‌من‌‌کارت‌طلایی‌نداشت‌گارانتیش‌پرشین‌بودبامدت‌زمان‌۶ماه… احتمال‌داره‌چون‌گارانتی‌معتبرنداشته‌شماره‌‌سریالش‌هم‌‌اعتبارنداشته‌باشه؟

با سلام و عرض ادب
خیر. گارانتی گوشی ربطی به سریال IMEI نداره.
لطفا تامل بفرمایید تا همکاران من با شما تماس بگیرند.
با آرزوی سالی خوش

سلام خدمت عزیزان بنده ۱۳ برج ۱سال جدید گوشیمو دزیدن تو brt رفتم کلانتری اگاهی اعلام سرقت کردم پیدا نشد امروز یکی از دوستام گفت ب همیاب هم ثبت نام کن منم انجام دادم امیدوارم گوشیم پیدا بشه اگه پیدا بشه نظر کردم ۲۰۰ تومان ب یابنده ای گوشیم مژدگانی بدم

خسته نباشید اگر گوشی ردیابی بشه مثلا معلوم بشه در چه موقعیت مکانی قرار دارد بعد از ان چگونه باید اقدام کنیم؟به کلانتری یا دادگستری مراجعه کنیم ؟

ایا اگه سیم کارت نزارن روی گوشی ولی به اینترنت وصل بشه بازم پیدا میشه یا نه

سامانه همیاب ۲۴ گوشی ها رو در صورتی پیدا میکنه که سیمکارت داخل گوشی قرار داده بشه.

سلام گوشیم به سرقت رفته آن هم در نماز جماعت در مسجد موقع افطار. خدایا به تو پنامی برم. ثبت نام کردم تمام اطلاعاتم داخلش بود.

سلام به محض اینکه گوشی شما با یک سیم کارت ایرانسل مورد استفاده قرار بگیرد بلافاصله ما نتیجه ردیابی را به شما اعلام میکنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *