آغاز طرح رجیستری گوشی های هوشمند سونی، تکنو و شیائومی

با توجه به طرح رجیستری گوشی های هوشمند که به منظور مبارزه با قاچاق کالا از مدت ها پیش آغاز شده است، برندهای سونی، تکنو و شیائومی نیز از شنبه ۲۶ اسفند ماه شامل این طرح خواهند شد.

این طرح تا به حال در مسیر خوبی قرار گرفته است و باعث کاهش قاچاق گوشی های هوشمند شده است. آمار نشان می دهد که با اجرای این طرح، واردت رسمی تلفن همراه افزایش چشمگیری داشته است و بر اساس آمار گمرک واردات رسمی گوشی تلفن همراه به کشور  در ۱۱ ماهه اول امسال ۹۳ درصد رشد داشته است. همچنین بررسی ها نشان می دهد درآمد های گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در ۹ ماهه امسال ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

طرح رجیستری برای گوشی های هوشمند سونی، تکنو و شیائومی از شنبه آغاز خواهد شد.

محمدجواد آذری جهرمی درباره‌ی تأثیرات اجرای طرح ثبت گوشی تلفن همراه، آمار شگفت انگیزی را در صفحه‌ی اینستاگرام خود ارائه کرده است. وی در این باره نوشته است: “واردات انواع گوشی از مبادی مجاز رشد چهارصد درصدی و گوشی‌های ساخت شرکت اپل به‌صورت خاص رشد هزار درصدی را نشان می‌دهد.” همچنین در انتها وزیر ارتباطات به نمایندگی از همه دست اندرکاران اجرای طرح در دولت، از همه مردم بزرگوار کشورمان در همراهی برای مقابله با پدیده ناپسند و خسارت آور قاچاق تشکر کرده است.

در ادامه رئیس انجمن وارد کنندگان گوشی تلفن همراه درباره مزایای اجرای طرح رجیستری گوشی های همراه بیان داشته است که منفعت رجیستری در وهله اول نصیب مصرف کنندگان می شود چرا که بعد از اجرای این طرح، علاوه بر اینکه خدمات پس از فروش گوشی های موبایل تقویت می شود، کالاهای قاچاقی که تست های لازم را نگذرانده اند و بر سلامت مردم نیز اثرمنفی می گذارند، وارد کشور نخواهند شد.

تا به حال ورود قاچاق و غیرمجاز گوشی های هوشمند بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان به منابع کشور آسیب می رساند که در طی روند اجرای این طرح، درآمدی که از این طرق نصیب دولت خواهد شد می تواند به اندازه بودجه کامل یک وزارتخانه باشد که دولت می تواند با آن برای امور مختلف برنامه ریزی نماید.