اصطلاحات رایج در بیمه

آشنایی با قوانین بیمه | اصطلاحات رایج در بیمه

همیاب ۲۴، سامانه ردیابی گوشی های سرقتی و مفقودی، خدمتی دیگر را به کاربران عزیز ارائه کرده است.

بیمه گوشی موبایل، بیمه تبلت و بیمه لپ تاپ در مقابل خطرات احتمالی، خدمتی جدید از سامانه کشوری همیاب ۲۴ می باشد. این بیمه نامه که تحت نظر بیمه سامان حامی قرار دارد، قادر است موبایل، تبلت و لپ تاپ شما را در مقابل خطراتی چون ضربه فیزیکی و شکست، نفوذ مایعات و آب خوردگی، نوسانات ولتاژ برق، بلایای طبیعی و آتش گرفتگی دستگاه بیمه نماید. همچنین این طرح به همراه خدمات VIP دریافت و ارسال رایگان در سراسر کشور انجام می شود و به همراه آن بعنوان هدیه، یکسال بیمه نامه آتش سوزی منزل مسکونی ارائه می شود.

برای اطلاعات بیشتر، همیاب ۲۴ در نظر دارد به توضیح اصطلاحات رایج در بیمه بپردازد.

اصطلاحات رایج در بیمه کدامند؟

بیمه‌گر: به شخص حقوقی اطلاق می‌شود که خسارت احتمالی درج شده در بیمه‌نامه را تحت شرایط مشخص جبران و پرداخت می‌کند.

بیمه‌گذار: شخص حقیقی یا حقوقی که طرف تعهد بیمه‌گر است و متعهد به پرداخت حق‌بیمه می‌شود.

بیمه‌شده: به شخص و یا شیئی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد گفته می شود.

بیمه‌نامه: قراردادی که شامل شرایط و قوانین بیمه است و مابین بیمه‌گر و بیمه‌شده امضا می‌شود.

فرم پیشنهاد بیمه: فرمی است که به بیمه‌گر کمک می‌کند تا ریسک را ارزیابی و بیمه‌نامه را تهیه کند و باقی کارهای امور اداری را انجام دهد.

حق‌بیمه: در بسیاری از بیمه‌ها، حق‌بیمه به‌طور سالیانه، در هر دوره تمدید قرارداد، پرداخت می‌شود. حق‌بیمه می‌تواند به‌صورت کارت‌های اعتباری یا اقساط ماهیانه باشد. مالیات بر حق‌بیمه که معادل ۸% حق‌بیمه، برای تمام بیمه‌نامه‌ها است اضافه می‌شود.

محاسبه حق‌بیمه: براساس اطلاعات ارائه‌شده در فرم پیشنهاد بیمه، بیمه‌گر حق‌بیمه را متناسب با ریسکی که پیشنهاد دهنده مطرح کرده، محاسبه می‌کند.

نرخ حق‌بیمه: نرخ حق‌بیمه، به ‌تناسب خطرات مرتبط با موضوع بیمه تعیین می‌شود. از تحلیل‌های آماری برای به دست آوردن احتساب حق‌بیمه و توزیع ریسک استفاده می‌شود.

بیمه‌نامه: بیمه‌گر و بیمه‌گذار باید به‌طور کامل از شرایط و محتوای قرارداد موردتوافق خود، آگاه باشد به همین دلیل است که بیمه صادر می‌شود. بیمه‌نامه شامل میزان خطر قرار گرفتن موضوع بیمه، دوره پوشش، استثنائات، شرایط و مبلغ حق‌بیمه می باشد.

محاسبه حق‌بیمه: حق‌بیمه از طریق اعمال نرخ حق‌بیمه در حق‌بیمه مبنا (سرمایه بیمه) به دست می‌آید. از حاصل‌ضرب مبلغ سرمایه بیمه‌شده ضرب‌در نرخ، مبلغ حق‌بیمه به‌دست می‌آید.

نرخ درصدی: نرخ درصدی قیمت برای هر ۱۰۰ ریال است؛ برای مثال یک نرخ ۵/۱ درصدی یعنی بیمه‌گر به ازای هر ۱۰۰ ریال سرمایه بیمه‌شده، ۵/۱ ریال مطالبه می‌کند.

حق‌بیمه ثابت: در بعضی از موارد یک حق‌بیمه ثابت به‌جای حاصل‌ضرب نرخ بیمه در حق‌بیمه پایه دریافت می‌شود. مانند بیمه‌های خودرو که حق‌بیمه در جداولی نرخ‌گذاری با احتساب خطرات مرتبط با بیمه‌گذار منفرد و خودروی وی استخراج می‌شود.

حق‌بیمه موقت: برای بیش‌تر رشته‌های بیمه‌ای، بیمه‌نامه موقت می‌تواند صرفاً یک نامه از طرف بیمه‌گر باشد که تائید می‌کند بیمه از زمان مشخص معتبر است. هم‌چنین بیمه‌نامه موقت باید زمان و تاریخ شروع پوشش بیمه را نشان دهد.

بیمه و بیمه‌گری از نظر حقوقی: بیمه قراردادی است که به موجب آن، یک طرف تعهد می‌کند در ازای دریافت وجهی از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارد بر او را جبران کند و یا وجه معین شده‌ای را بپردازد.

بیمه از نظر فنی: بیمه از نظر فنی به معنای عملی است که‌به موجب آن یک طرف (بیمه‌گر) با تشکیل گروهی (بیمه‌گذار) در یک سازمان به نام موسسه بیمه، تعهد می‌کند در ازای وجهی (حق‌بیمه) که هر یک از آنان به این سازمان می‌پردازند در صورت وقوع حادثه خسارت وارد شده را جبران کند. این تعریف به وجود سازمان و تشکیلات منظم مبتنی بر قوانین آمار تکیه می‌کند.

همین امروز اقدام کنید و گوشی موبایل ، تبلت و یا لپ تاپ خود را در مقابل تمامی خطرات بیمه کنید.

 

همیاب ۲۴، نماینده رسمی بیمه نامه سامان حامی می باشد که خدمات بیمه ای را برای گوشی های هوشمند موبایل، تبلت و لپ تاپ در مقابل خطرات زیر ارائه می کند:

۱- ضربه فیزیکی و شکست    ۲- نفوذ مایعات و آب خوردگی      ۳- نوسانات ولتاژ برق     ۴- بلایای طبیعی و آتش گرفتگی دستگاه    ۵- سرقت

این بیمه نامه به همراه خدمات VIP دریافت و ارسال رایگان در سراسر کشور ارائه می شود. همچنین همراه با این بیمه نامه، یکسال بیمه نامه آتش سوزی منزل مسکونی نیز به خریداران محترم هدیه می گردد.

برای منتقل شدن به صفحه بیمه نامه و مطالعه موارد بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.